• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како изгледа вашето компјутерско биро

Software

Gaining Experience
15 август 2007
543
304
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
Создравје да се користи.Баш вакво гледав на нет пред некој ден само бела плоча горе.Ако можи да пишиш шо пари те кошташе?во план сум да правам едно вакво во црно бела боја.

Горната плоча е дупла иверица две парчиња а таа позади е обична една иверица цената беше 2400 денари.
Металната конструкција ја платив 1500 денари со фарбање во работилницата. Лево и десно ногарките мора да се поврзат на средина со уште една или две цефки метални за да не се превитка плочата од тежината. Кај мене има една на средина цефка.
Висината на металните ногарки ги порачав 72 cm (ова е некој стандард најверојатно така видов во Новомак)
Мислењето е автоматски споено:

Ме заинтригира тоа (металната конструкција ми ја направија во браварска работилница за смешна). Сподели инфо кој-каде-колку... :)

1500 денари во Кичево (железото е со димензии 8x2cm) ако ти е многу широко можеш да порачаш и 6x2cm зависи кое ти се допаѓа повеќе. Мислев дека постабилно ќе биде со пошироки ногарки.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.092
2.876
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
150x67 cm плочата висина 75 cm материјалот е иверица ама немам појма што фирма е или шифра на дизајн. Ме изнервира мајсторот за иверицата не верував дека ќе биде безобразен шарите да ги постави во насока на потесната странаа тука ми се скина филмот. Плочата горе требаше да биде шарата во насока како тааа што е здолаа кај зидот позади ама не е таква а јас не му потенцирав мислејќи дека се подразбира. Дебелината на плочата е 3.6 цм
Ова најчесто го прават за да искористат остаток од табла мислејќи дека клиентот е неук и нема да забележи.
Ја ваква табла би му ја удрил од глава на мајсторот.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
110
69
Препорака од каде да се нарача плоча за биро од Скопје ? Планирам да правам ново биро, па ако има некој што земал по нарачка неке пише. Може и слика да пушти.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.451
5.056
Skopje
Препорака од каде да се нарача плоча за биро од Скопје ? Планирам да правам ново биро, па ако има некој што земал по нарачка неке пише. Може и слика да пушти.
Јас се мислам да отидам до Солопром и да нарачам или готова 25-ка кантирана со abs или медиапан. Во првиот случај ќе треба да купам минимум пола плоча, па ќе му дојде скоро исто како медиапанот во цена...
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.461
1.420
Скопје
Препорака од каде да се нарача плоча за биро од Скопје ? Планирам да правам ново биро, па ако има некој што земал по нарачка неке пише. Може и слика да пушти.
иверица/медијапан/дрво? .. иверица и медијапан Солопрпм/Новомак имаш дезени дебелини со кантирање да ти средат по мерка се.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.647
1.561
Скопје
Препорака од каде да се нарача плоча за биро од Скопје ? Планирам да правам ново биро, па ако има некој што земал по нарачка неке пише. Може и слика да пушти.
Сегде те има бе Киро - изглеа ти нешто имаш за продавање :LOL:
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
110
69
иверица/медијапан/дрво? .. иверица и медијапан Солопрпм/Новомак имаш дезени дебелини со кантирање да ти средат по мерка се.
Се мислам, дома се ми е медијапан, али па мислам полесно се гребе медијапанот. А за ногарки од каде зимате ?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.461
1.420
Скопје
Се мислам, дома се ми е медијапан, али па мислам полесно се гребе медијапанот. А за ногарки од каде зимате ?
исто Солопром или Новомак, новомак имаат мислам повеќе избор подобри системи одколку само ногарки (нема да ти биде баш стабилно)
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
110
69
Сегде те има бе Киро - изглеа ти нешто имаш за продавање :LOL:
Хахахахахаха тек сега го читам мислењево твое :LOL: Имав за продавање, али продадено е.
Настрана од тоа правам сега биро, Должината е 170 cm, сакав да ве прашам која висина би требало да биде бирото, исто така и ширината ?
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
483
1.137
Битола
сакав да ве прашам која висина би требало да биде бирото, исто така и ширината ?
Во должини,висини ни во ширини неможеме да ти помогнеме поради што тоа зависи од просторијата и од тебе.
Ако ти кажам направиго 75cm висина со 170cm должина( колку моето),можам да те зафркнам и да ти биди после високо или пак премногу ниско и плус да ти зафаќа премногу простор поради што имаш помала соба.
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
110
69
Во должини,висини ни во ширини неможеме да ти помогнеме поради што тоа зависи од просторијата и од тебе.
Ако ти кажам направиго 75cm висина со 170cm должина( колку моето),можам да те зафркнам и да ти биди после високо или пак премногу ниско и плус да ти зафаќа премногу простор поради што имаш помала соба.

Таман е со 75 висина, собата е 11м2, али нема да има кревет или плакар, така да мислам 170 cm должина, 75 cm висина и 60cm ширина.
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
543
304
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
483
1.137
Битола

Software

Gaining Experience
15 август 2007
543
304
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
Супер изгледа бирото,но дефинитивно ти фали понова генерација на монитор и овие звучници да ги пратиш во историјата :)

Да даа тоа ми е следно во план. Сакам да земам некој 2к монитор ама не можам да се одлучам за кој.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.294
3.969
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.788
5.642
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Дали некој има искуство со користење на вертикално свртен монитор за секојдневна работа?
Се мислам дали да земам 27 инчен монитор како главен, а овој Dell што го имам сега да го ставам на левата страна но во вертикална ориентација. Ама не сум сигурен како тоа би изгледало и дали е практично за користење. :unsure:

IMG_20210930_092849.jpg
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.912
Дали некој има искуство со користење на вертикално свртен монитор за секојдневна работа?
Се мислам дали да земам 27 инчен монитор како главен, а овој Dell што го имам сега да го ставам на левата страна но во вертикална ориентација. Ама не сум сигурен како тоа би изгледало и дали е практично за користење. :unsure:

Погледнете го атачментот 104616
Јас користев неколку години. Два исти монитори, левиот поставен хоризонтално, десниот вертикално. Мене ми беше практично, дали ќе ти биде и тебе, зависи што работиш.
Две различни програми на секој монитор одлично функционира. Но една на двата монитора не баш, затоа што не се предвидени програмите на таква конфигурација, некои се однесуваа многу чудно.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.894
3.355
Дали некој има искуство со користење на вертикално свртен монитор за секојдневна работа?
Се мислам дали да земам 27 инчен монитор како главен, а овој Dell што го имам сега да го ставам на левата страна но во вертикална ориентација. Ама не сум сигурен како тоа би изгледало и дали е практично за користење. :unsure:

Погледнете го атачментот 104616

Јас сум на две 27ци, 1440p, левиот ми е вертикално поставен. Не знам за која резолуција се мислиш, ама 1440p вертикален монитор ми е доволно screen real estate за да отворам три апликации една под друга, и сите да ми се прегледни. Пример, Spotify, Slack, и уште нешто по избор.

EDIT: Првично го користев хоризонтално, ама вратот го искривив да видам лево на крајот, па го ставив вака.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.788
5.642
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Јас сум на две 27ци, 1440p, левиот ми е вертикално поставен. Не знам за која резолуција се мислиш, ама 1440p вертикален монитор ми е доволно screen real estate за да отворам три апликации една под друга, и сите да ми се прегледни. Пример, Spotify, Slack, и уште нешто по избор.

EDIT: Првично го користев хоризонтално, ама вратот го искривив да видам лево на крајот, па го ставив вака.

Мислев овој Dell што го имам сега, 24 инча 1080p да го ставам лево вертикално, а на негово место да земам 27" 1440p.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.894
3.355
Мислев овој Dell што го имам сега, 24 инча 1080p да го ставам лево вертикално, а на негово место да земам 27" 1440p.

Уф, не знам дали 1080p хоризонтално е океј идеја. Немаш баш и многу простор, посебно ако не си на 100% scaling. На крај краева, пробај бе на ден два.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.155
Мислења
891.713
Членови
31.495
Огласи
30
Најнов член
WhatThePuck
На врв Дно