• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како го користите скролот на маус-от?

Со кој прст скролате на маус-от?


 • Вкупно гласале
  136

toshex

the fool
18 септември 2013
6.190
7.719
Мелмак
Среден прст за скрол?
Значи десен клик со тој сакатиот прст до малиот?

wtf-confused.gif

Приметив прееска дека да, пола од времето а пола од времето иде средниот прст за десен клик (пошо ретко ти треба десен клик реално).

Глеј и вие шо сте показалец за скрол со палец да не кликате лев клик?
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
828
1.053
Скопје
Се зависи кој бил доминантен прст кога субјектот почнал да дреме на пц. Ако примарна занимација била чепкање во нос, онда со показалец, ако субјектот бил во пубертет и го интересирале девојчиња тогаш среден прст.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.275
Скопје
Показалец мастер реиз.
Овој па ако не направи од Се дисриспект :rolleyes:
Нвидиа - мастер рејс АМД клошари - немаат пари па ѓубре купуваат
Интел - матеррејс АМД -врска нема...Нечинат драјвери ова она ...
Сега позалец кој користел - многу јак човек и углед поголем - фрер у мало - главен !
Среден прст ? Проста маса брате - како не им е срам :ROFLMAO:
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
1.070
1.563
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
1TB 970 Evo + Samsung SSD 500gb + WD10EZEX 1TB
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
Logitech G305
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Нова анкета за раздор на форумот: со кој прст кликате на десен клик?
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.262
6.332
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.337
9.010
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
пошо ретко ти треба десен клик реално
Како бе Тошка ретко? Run as administrator, send to, properties, inspect element, open with, winrar extract here, 7zip extract here, open cmd here, delete, cut/copy/paste и уште мал милион опции што не ми текнуваат во овие доцни часови. BTW, со показалец скролам.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.658
13.228
Среден прст за скрол?
Значи десен клик со тој сакатиот прст до малиот?

wtf-confused.gif

Никогаш не сум помислил на темава во последниве 35 години.
Скролот, средниот клик и десниот клик ги стискам со среден прст. Лев клик исклучиво со показалец.
Јеботе, додека го пишував ова требаше да ја ставам раката на маус да проверам како е уствари.

Пробувам како некои од вас што сугерирате погоре и толку ми е неприродно и незамисливо, не сум ни изненаден што имаме толкав диверзитет на табиети на форумов, пет зоолошки градини не ни се равни.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.733
1.924
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Малку истражив и според некои можно е тие што користеле од старите ГЛУВЦИ со три копчиња да се навикнале трите прсти да ги држат горе на маусот(за мене има логика). Некои викаат дека е последица од гејминг, други дека се леваци или амбидекстрични.
Би било добро некој да анализира дали ова влијае на честите проблеми кај луѓето што користат компјутери долго време секојдневно како болки во рачниот зглоб ило рамото:)
 

Атачменти

 • 2jisbpdbnh481.jpg
  2jisbpdbnh481.jpg
  1,3 MB · Прегледи: 17

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.199
1.383
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Никад не сте сетирале
bind mwheeldown "+duck"
и се гледа.

Едит: дали сериозно во игри кај што се мења оружје на скрол, го тргате показалецот од прв клик па скролате па го враќате? Хахахха
 
6 ноември 2012
1.921
2.036
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Скролот "+duck" до 1.6 па "+jump" со години на CSGO, со bunny hop со све... никогаш со среден прст.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.567
Не играат сите таков тип на игри, или воопшто игри. Тие што се научени со среден прст валјда се некоја помлада генерација, каде има потреба нон-стоп нешто да скрола.

Инаку пробајте да скролате со показалец, ќе видите дека раката помалце ќе ви се заморува оти нема да има неприродно движење со средниот прст и нема толку да се оптеретува тетивата над шаката.
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
392
485
Не играат сите таков тип на игри, или воопшто игри. Тие што се научени со среден прст валјда се некоја помлада генерација, каде има потреба нон-стоп нешто да скрола.

Инаку пробајте да скролате со показалец, ќе видите дека раката помалце ќе ви се заморува оти нема да има неприродно движење со средниот прст и нема толку да се оптеретува тетивата над шаката.
Додека скролаш на маус нема ниту едно природно движење. Така да таа теорија не држи место. Користење на показалец за скрол би било аналогно на куцање само со показалец... Напредно користење на адобе, аутодеск и слични програми мене ми се незамисливи без користење на среден прст за скролање.
 
20 јуни 2008
434
456
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Не играат сите таков тип на игри, или воопшто игри. Тие што се научени со среден прст валјда се некоја помлада генерација, каде има потреба нон-стоп нешто да скрола.

Инаку пробајте да скролате со показалец, ќе видите дека раката помалце ќе ви се заморува оти нема да има неприродно движење со средниот прст и нема толку да се оптеретува тетивата над шаката.
Од кое годиште се смета помлада генерација?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.567
Додека скролаш на маус нема ниту едно природно движење. Така да таа теорија не држи место. Користење на показалец за скрол би било аналогно на куцање само со показалец... Напредно користење на адобе, аутодеск и слични програми мене ми се незамисливи без користење на среден прст за скролање.

Да, ама со среден прст повеќе го оптегнуваш и заморуваш него каде движењето на показалецот можеш и кружни движења.

Од кое годиште се смета помлада генерација?

Таа генерација што мисли дека во fps игра треба да скрола 200 на саат.

Едит: ќе се корегирам за помлада, повеќе би било компетитив/јт генерација.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
2.801
2.385
Неготино
дали сериозно во игри кај што се мења оружје на скрол, го тргате показалецот од прв клик па скролате па го враќате? Хахахха
Дап, секогаш. Не можам да замислам да скролам со среден прст. Ко осакатен се осеќам.
 

yane19

Intern
29 јуни 2020
33
19
Без размислување со показалец... само што откако гласав продолжив да си скролам со среден прст.
Забележав дека користам и показалец и среден прст наизменично :unsure:
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.262
6.332
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Никад не сте сетирале
bind mwheeldown "+duck"
и се гледа.

Едит: дали сериозно во игри кај што се мења оружје на скрол, го тргате показалецот од прв клик па скролате па го враќате? Хахахха
Како напиша, како да треба еден метар да го мрднеш показалецот за да го ставиш на скрол :LOL: Тоа го правам во милисекунда, всушност толку е брзо и несвесно да не сум ни помислил на таа тема до сега.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.275
Скопје
неприродно и незамисливо
И скоро неизводливо би додал. Можно е да е последица од гејминг ама најефикасно и најприродно ми е вака - со среден...
Мислењето е автоматски споено:

Како напиша, како да треба еден метар да го мрднеш показалецот за да го ставиш на скрол :LOL: Тоа го правам во милисекунда, всушност толку е брзо и несвесно да не сум ни помислил на таа тема до сега.
Мене ми е комплицирано да го преместувам показалецот од лев клик и губам контрола над маусот на пример..
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3.876
9.998
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
3080 Zotac Gaming
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W11P
Сериозно направи тема за ова, фингеринг на маус? Гали го нежно да не му биде нешто.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.190
7.719
Мелмак
Сериозно направи тема за ова, фингеринг на маус? Гали го нежно да не му биде нешто.

Секад најбољи теми отварам. Полни со интрига.

Edit: еве и од твитер бројчиња од 67 гласа како стои:

0061318F-0DF4-4687-845B-CC8558D27756.jpeg

Ја би рекол држи вода теоријата на некој член погоре тие шо сме користеле стари мауси да сме навикнати среден прст а помладите генерации уствари да се показалец.
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.195
5.029
Не, не. Обратно да не мислеше. Стари мауси се со показалец, зошто изворно беа со 2 копчиња и средното копче немаше функција. А потоа излегоа со 3 копчиња, и средното копче полека го зема приматот за најважно копче.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.658
13.228
Не, не. Обратно да не мислеше. Стари мауси се со показалец, зошто изворно беа со 2 копчиња и средното копче немаше функција. А потоа излегоа со 3 копчиња, и средното копче полека го зема приматот за најважно копче.
Така е. Влече корени од времето кога маусите имаа две копчиња.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.261
Мислења
920.010
Членови
32.918
Огласи
1.067
Најнов член
darkokocev
На врв Дно