Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како го користите скролот на маус-от?

Со кој прст скролате на маус-от?


  • Вкупно гласале
    136

toshex

the fool
18 септември 2013
6.381
7.960
Мелмак
Случајно при гледање некоја рецензија забележав дека ликот го користи маусот на тој начин шо скрола со показалец. Како вие го користите скролот?

img.jpg
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.080
Скопје
hackitfree.github.io
Случајно при гледање некоја рецензија забележав дека ликот го користи маусот на тој начин шо скрола со показалец. Како вие го користите скролот?

img.jpg
Јас мислам 100% со среден прст користат..
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Строго со показалец, ако случајно имам некоја повреда на него (ретко), со среден. Не можам да замислам со ништо друго, и со среден ми е малку тешко.
 

cgfreak

On your way to fame
1 октомври 2010
471
653
Дома
Ете @Nikola100 гледаш дека не е униформно среден прст? Напротив изглеа ние сме малцинство :eek:
Како не е? :p

20221128_173353.gif
Мислењето е автоматски споено:

Показалец инаку на маус, со среден утињам дестинација обавезно :)
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.427
1.534
Случајно при гледање некоја рецензија забележав дека ликот го користи маусот на тој начин шо скрола со показалец. Како вие го користите скролот?

img.jpg
Исто ко на сличево.

Испратено од телефоно.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.771
5.668
Нешо не сум во тек изгледа, се има жалено некој?
Како може да се жалиш ако не знаеш за друго. Види ги 98% од ривјуата на нетов, средно копче не се спомнува. Пола од функционалноста на маусот луѓето не ги занима воопшто. Што понатаму.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.381
7.960
Мелмак
Како може да се жалиш ако не знаеш за друго. Види ги 98% од ривјуата на нетов, средно копче не се спомнува. Пола од функционалноста на маусот луѓето не ги занима воопшто. Што понатаму.

А како дошло до тоа толку распространето да е користење на показалец? Стварно не ми текнува и како јас кога сум учел да користам маус сум решил дека среден прст е за среден клик/скрол. Дали интуитивно или така ме советувал некој веќе не паметам...

Но како се распространило спротивното толку исто не ми е јасно.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.771
5.668
А како дошло до тоа толку распространето да е користење на показалец? Стварно не ми текнува и како јас кога сум учел да користам маус сум решил дека среден прст е за среден клик/скрол. Дали интуитивно или така ме советувал некој веќе не паметам...

Но како се распространило спротивното толку исто не ми е јасно.
Држење со среден прст си е супер и нормално. Не мислев на тоа. Мислев на незамарање на функционланоста на среден клик. :) Ја утнав работата. Го сфатив прашањето како каде ви стои показалецот по default... ај бидна. Еве сменив.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
582
433
А како дошло до тоа толку распространето да е користење на показалец? Стварно не ми текнува и како јас кога сум учел да користам маус сум решил дека среден прст е за среден клик/скрол. Дали интуитивно или така ме советувал некој веќе не паметам...

Но како се распространило спротивното толку исто не ми е јасно.
Јас кога се учев на глувче, немаше кој да ме советува. Тоа беше нешто ново (со некоја кугла одоздола), па сите се учеа. Се обидов средниот прст да го држам на средина, ама некако не одеше. Затоа средниот прст е за десен клик (или лев, ако работам со лева рака), а скролот секогаш ми е на показалецот. Среден клик скоро и не користам.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.381
7.960
Мелмак
Мене показалецот секад ми е на лев клик. Средниот прст 90% од времето ми е на скрол и по потреба иде да клика на десен клик.

Дури е средниот прст на скрол на десниот клик ми „одмара“ домалиот прст, за да го комплетира „grip“-от шо го користам.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.337
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.881
2.102
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Среден прст, најлогично.
 
6 ноември 2012
2.001
2.146
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Среден прст за скрол?
Значи десен клик со тој сакатиот прст до малиот?

wtf-confused.gif
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.497
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно