Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како ги рециклирав моите Presonus Eris е3.5

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Знам дека повеќето ги имате овие звучници, па ако некогаш ви се случи како мене видете го моето решение за инспирација. Поприлично е едноставно и ефтино а крајниот резултат е одличен.
Моите цркнаа пред неколку месеци после 2-3 години активно слушање, цркнаа многу (со изгорени трејсови со сѐ) и не можев да ги поправам како што беа.
Малце DIY и алиекспрес делови и звучат подобро од оргинал.

Ги модував со помош на:

1. Стерео TPA3116 модул од алиекспрес
2. 19V адаптер од стар лаптоп (може да се користи адаптер од 12 до 32V DC)
3. Конектор за адаптерот што се монтира на шасија
4. Жици, леткум, парче протоборд

Најпрво ја отстранив цела електроника од задниот панел на активниот звучник и го одлемив прекинувачот и конекторот за струја.
На задниот панел ставив конектор за barrel jack за адаптерот, и го поврзав со прекинувачот напред (има доволно долги жици).
Од прекинувачот вратив во ТПА плочката.

Од плочката ги одлемив RCA влезовите и ги вратив на место, на нив залемив 3 жици (влез).
Го одлемив предниот потенциометар од daughter board-от и на него ги залемив трите жици од влез, а спроведов 3 према ТПА плочката (влез во појачало).

Едниот излез од ТПА го спроведов кон конекторите за пасивниот звучник
Другиот излез го спроведив до мини скретница (само еден кондензатор) што го одлемив од оргиналната плочка. Истата скретница е и во пасивниот звучник, така што еднакви ќе се.
Скретницата е најелементарен high pass filter до високотонецот.

За напојување искористив стар адаптер од лаптоп, 19V. Плочкава поддржува од 12 до 32 волти, на 12 волти имаше многу изобличување.

Дупките што останаа ги затворив со лепење парчиња микропорозна гума со неостик врз нив. И фабрички се така затворени.

Повелете слики.

20231205_213040.jpg 20231205_213020.jpg 20231206_104541.jpg 20231206_104553.jpg 20231206_104830.jpg
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.346
12.576
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Секоја чест! Одлично решение. Благодарност што сподели. Верувам задоволството е големо кога човек ќе успее во еден ваков потфат. Плус си го решил целиот проблем многу ефтино.

Фотографиите се многу полезни зашто може да се види целото решение но и внатрешноста. Ако ја имаш сеуште оригиналната плочка те замолувам да споделиш фотки и од неа. Чисто for science.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Секоја чест! Одлично решение. Благодарност што сподели. Верувам задоволството е големо кога човек ќе успее во еден ваков потфат. Плус си го решил целиот проблем многу ефтино.

Фотографиите се многу полезни зашто може да се види целото решение но и внатрешноста. Ако ја имаш сеуште оригиналната плочка те замолувам да споделиш фотки и од неа. Чисто for science.

Фала на пофалбите :)

Ќе разбарам низ слики, проблемот е што одлемив што можеше да се спаси и реискористи, а другото го фрлив одма :) ако најдам нешто ќе пратам.

Најдов една слика. Задната страна на плочкава е полна иначе, странава што се гледа е по едноставната :)
Најкомплициран е делот за бас/високи и околу балансираните влезови.

20230923_121735.jpg
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.766
5.665
Дали имаа брум порано? Дали имаат сега?
Напојувањето дали е доволно стабилно?

Инаку решението е преочигледно.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Дали имаа брум порано? Дали имаат сега?
Напојувањето дали е доволно стабилно?

Инаку решението е преочигледно.

Купив нови исти такви кога ми се расипаа. Ги слушав еден до друг, исти шумови вадат, генерално ради PC-то, на лаптоп ги нема.
Напојувањето е стабилно, ги крепи до „даска“. На 12 волти имав изобличување на пола глас веќе. Звучнициве се многу „тешки“ (ниска осетливост)
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.953
17.851
Свири, нема мака само на пола веќе има изобличување, недоволно е за овие драјвери.
Тоа веќе не е изобличување. Тоа се нарекува clipping и ги разорува високотонците (ако ги држиш долго време на таа снага)

Но, добро. Ти веќе заврши работа со појако напојување
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.829
5.277
SK
Купив нови исти такви кога ми се расипаа. Ги слушав еден до друг, исти шумови вадат, генерално ради PC-то, на лаптоп ги нема.
Напојувањето е стабилно, ги крепи до „даска“. На 12 волти имав изобличување на пола глас веќе. Звучнициве се многу „тешки“ (ниска осетливост)
Пробај со USB DAC, или по можност нешто што се спојува по оптика.
Друга идеја е да пробаш со вакво нешто: 0.82€ 24% OFF|BA3121 Zwei Kanal Common Boden Geräuschunterdrückung Bord, Verwendet Für Auto Computer Power Verstärker Bord| | - AliExpress
(јас уште не сум го пробал, а нема ни да имам можност во скоро време)
Мислењето е автоматски споено:

Свири, нема мака само на пола веќе има изобличување, недоволно е за овие драјвери.

Еве колку снага дава на различни напони/струи, тие драјвери веројатно се 8 омски.

1701877352806.png


View: https://www.youtube.com/watch?v=CULehzRVurc
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
986
1.268
Вредностите се за моно варијанта, колку би биле за стерео амп?
По спецификација макс 50W на 4 оми.
If even higher power is needed the TPA3116D2 does 2 × 50 W / 4 Ω with a small heat- sink attached to its top side PowerPAD
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.829
5.277
SK
Она горе се мерења за снага без изобличување. По спецификации секако е повеќе.

Вредностите се за моно варијанта, колку би биле за стерео амп?
Дупло... Уште еден моно ако ставиш. ;)
Сериозно има модули со два канали, ама велат полоши се... Евтини се секако (на пример).
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.829
5.277
SK
На тоа и мислев, дека моно изведбите се подобри... Барем тие достапните на Али, сигурно некаде има и добри стерео варијанти.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.821
5.796
Skopje
1. Стерео TPA3116 модул од алиекспрес
2. 19V адаптер од стар лаптоп (може да се користи адаптер од 12 до 32V DC)
3. Конектор за адаптерот што се монтира на шасија
4. Жици, леткум, парче протоборд
Неколку дена размислувам за овој твој проект, и некако ми се врти во глава идеја да си склепам и сам нешто слично. Да земам некои bookshelf звучници и да го ставам овој модул (или два моно како што пиша Lokvan). Ќе ги контролирам преку Focusrite solo 2nd gen.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.549
Мислења
964.772
Членови
34.919
Огласи
2.633
Најнов член
martinbogatinoski
На врв Дно