• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како е најубаво да се почне?

duki

Intern
24 август 2008
26
0
Ja sum zainteresiran mnogu za kursevive so gi ima i sakam pogolem del od niv gi imam!
E sea kursevi frcat od site strani a ja kako ne dovolno obrazovan vo toj pogled me zbunuvaat!:zbunet3:
Sakam da zamolam nekoj koj e dovolno obrazovan vo toj pogled da mi predlozi od kade i kako da pocnam?!
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Курсеви за што? Која област?
Александрија има доста добра програма. Ако се запишеш на студии кај нив ќе ти е поевтино (обуката) отколку да одиш само на одредени курсеви. Полагањето на сертификатите се плаќа плус. Само една работа, немој да мислиш ако поседуваш сертификати дека сите врати ке ти се отворени. Многу побитно е знаењето што ќе го поседуваш, па со тоа и искуството.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Па да има ногу курсеви шо се нудат али можам да ти кажам дека за некои не вреде да даваш пари и за курсо и после за испито ако сакаш да полагаш за сертификат.
Имаш добри курсеви Microsoft и Cisco се ногу добри и актуелни моментално.
Microsoft интересен сертификат е MCSE или MCSD, додека кај Cisco e CCNA.
Од Comptia курсевите можам само да го издвојам Linux+ и А+ другите курсеви од Comptia не вредат да ги плакаш ногу се скапи а нема ништо да научеш.
 
23 јули 2007
338
8
Размисли прво што сакаш да работиш, второ каде ќе работиш и трето колку ќе бидеш платен за тоа што ќе го работиш, па после фрлај пари по курсеви. Познавам многу типови со еден куп сертификати а кои работат сосема трета работа
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Vaka batka sea ke ti kazam edna finta sto jas ja napraviv.........:D
Prvo za Microsoft ne ti trebaat bas mnogu pari za da imas sertifikat(koj e priznaen vo cel svet) a isto taka i za drugite kursevi..........ama jas sega ke ti kazam za Microsoft.
Za ovie kursevi ti trebaat ne mnogu pari i mnogu volja za ucenje. Kursevite si imaat temi i sekoja tema si ima svoj broj. Ovie mozes da gi simnes od internet i da gi ucis. Megjutoa ne bi bilo kompletno ako gi nemas vezbite. Znaci i niv mozes da gi simnes od internet. Koga seto ova ke go sovladas idi vo Aleksandrija (a mozda povtorno i vo SEMOS e pocnato) i ke si uplatis okolu 70 evra za polaganje za sertifikat (inace da ides na kurs sevkupno ke te fati okolu 2500 evra).
Jas taka napraviv i go dobiv sertifikatot MCSA.


P.S. - ima i uste pogolema finta koja nema mnogu da ti koristi. A toa e da gi simnes i site prasanja i odgovori i da gi naucis na pamet.
Vaka ke imas sertifikat ....ama nema da znaes da rabotis....
So drugi zborovi .... ke dobies mozda rabota......ama pokasno ke vidat deka si tapa i ke dobies vednas kloca :D
 
17 февруари 2008
193
2
ke si uplatis okolu 70 evra za polaganje za sertifikat (inace da ides na kurs sevkupno ke te fati okolu 2500 evra).
Jas taka napraviv i go dobiv sertifikatot MCSA.

Стварно е 70е за полагање? Да не има плус уште некое евро да се даде? Пиши пошто стварно не сум знаел. Ако е вака топ. Пошто ја имам слушнато дека преку 1000е е за полагање без одење на курсеви.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Стварно е 70е за полагање? Да не има плус уште некое евро да се даде? Пиши пошто стварно не сум знаел. Ако е вака топ. Пошто ја имам слушнато дека преку 1000е е за полагање без одење на курсеви.

Vaka sega....... jas koga go polagav firmata kaj sto rabotev mi go plati.........ama znam deka bese 70 dolari(togas). A najnov update na informacii mi e deka e isto taka 70 samo ne dolari tuku evra.
E sega mozda e okolu 1000 evra........ama ako si gi kupis site knigi i vezbi:D
A jas gi simnav bez pari:LOL:
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Ако имаш пари можеш да посетуваш курсеви или настава зависи каде, интересно е во група, менуваш мислења, комуницираш, решавање на проблеми со помош на предавачот и другите ученици. Тоа е ако имаш пари и ако мислиш дека ти се исплаќа. Другата опција е да ги симнеш видео тренинзите од интернет па сам да учиш, како и другите книги што требаат. За полагање можеш во Александрија, NextSense i Semos незнам дали почнаа со тестирање можеш да се јавиш да прашаш.
Моја препорака ти е да почниш со некој од оперативните системи дали XP, Vista, Linux, а после тоа можеш да продолжиш со серверските платформи Win2003 или Win2008, за да ти станат работите појасни. Сето зависи од тебе што сакаш да учиш, дали мрежи, дизајн, програмирање....итн.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Mozes Visual Basic vo Semos probaj toa kako pocetok od prvi ili 2ri stepen
Pozz

Vaka sega..... da ne bidam pogresno sfaten...........prvo da kazam deka SEMOS se inzvanredni i nemam nisto loso da kazam za niv.....megjutoa ovie kursevi se za maalska upotreba i ne se priznaeni nadvor od Makedonija. Na primer mozes da posetuvas kurs za Microsoft sertifikat i da platis 2500 evra, ama toj kurs ne ti vazi mnogu ako ne go polagas zavrsniot ispit.....koj ne se polaga vo SEMOS(bidejki im bese odzemena licencata poradi X pricini).
Megjutoa koga jas posleden pat bev na kurs vo SEMOS bese vo najava deka povtorno ke im bide vratena istata.
Zatoa za duki najbolje e da si razmisli sto vsusnost saka....... da ima samo diploma ili da ima parce hartija sto ke mu vazi ne samo vo Makedonija.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
znam deka bese 70 dolari(togas). A najnov update na informacii mi e deka e isto taka 70 samo ne dolari tuku evra.
E sega mozda e okolu 1000 evra........

Нема шанси 1000 евра само за полагање. Последно беше од 70 на 73 долари. Тие ваучери можеш и преку интернет да си ги купиш евентуално за поефтина сума ако има некој што ги продава бидејќи истите имаат рок на траење и ако ваучерот е пред истекување, а тој што го купил не планира да го полага за тој период го продава истиот за помалце пари за колку-толку да извади некој долар да не пропадне така ваучерот.

Иначе @duki прво оддели си ги финансиите кои си спремен да ги инвестираш бидејќи не се исплати да почнеш, а потоа да застанеш на средина. Исто така ќе треба да се одлучиш кон која насока ќе се ориентираш (мрежи, систем администрација, web дизајн, графички дизајн итн.). Ако почнуваш, терај до крај. Ако прекинеш, залудно си ги фрлил парите. Ако си за мрежи почни со CompTIA (A+, Network+ со кој ќе ја стекнеш основата за мрежи ако сакаш тоа да го учиш нормално, НИКАКО не го зимај Security+ бидејќи е скап како испит (околу 300$) а не е ништо посебно). Потоа продолжи со Microsoft, па понатаму ако можеш продолжи со Cisco.
 

duki

Intern
24 август 2008
26
0
epa gledam deka sakate da pomognete i fala monogu za toa!
Ja se bavam so graficki dizajn i sakam da pocnam i uste nesto drugo pr. web dizajn ili programiranje.
Koi kursevi se najdobri?
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
epa gledam deka sakate da pomognete i fala monogu za toa!
Ja se bavam so graficki dizajn i sakam da pocnam i uste nesto drugo pr. web dizajn ili programiranje.
Koi kursevi se najdobri?

Vidi batka .... po moe mislenje najdobro e eden covek da se opredeli za 1-2 nesta i da se specijalizira samo za toa.......a ne da uci miljarda raboti i od site da znae po nesto....

taka da moj pradlog bi bil da si produzis so toa sto se bavis i da go posetis oficijalniot sajt na Adobe. Tamu mozes da vidis kakvi kursevi i sertifikati tie nudat i da si izberes nesto za da go naucis...... i da si semes tuka kaj nas nivni sertifikat koj e vrvno cenet i vazecki vo cel svet......toa e moja preporaka.......a ti razmisli.
Za pari ne se sekiraj ista finta e ko so Microsoft. :)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Нема шанси 1000 евра само за полагање. Последно беше од 70 на 73 долари. Тие ваучери можеш и преку интернет да си ги купиш евентуално за поефтина сума ако има некој што ги продава бидејќи истите имаат рок на траење и ако ваучерот е пред истекување, а тој што го купил не планира да го полага за тој период го продава истиот за помалце пари за колку-толку да извади некој долар да не пропадне така ваучерот.

Pa i jas toa go rekov samo ako na nekoj mu rekle deka e 1000 evra togas sakale samo da mu gi zemat parite....
Posto najverojatno mu rekle mora od kaj niv da si gi kupi knigite i vezbite..... a koj ne bi mu rekol taka ako od toa zivee? :D
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Се сложувам, ти имај познавање од повеќе области, ама специјализирај се за едно област. Така ќе можеш најдобро да напредуваш, да ги пратиш новитетите. Така она што ќе го правиш ќе го правиш најдобро.
Кога викам една област, мислам на пример web design (Тоа го вклучува и графичкиот дизајн) со web програмирање.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
693
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
a ima li negde zabrzan kurs?mi treba itno!pisete mi ako ima i web stranicite!
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
За што точно забрзан курс?
 

gorgibutel

Intern
28 јули 2009
48
0
Gleam deka temava e stara,ali sepak da prasam,ako sakam da gi polagam ispitite,bez odenje na kursevi,od kade da gi najdam programite,za da znam so da ucam?pozz
 

maci4ka

Intern
6 јуни 2009
17
1
Ѓорги ај јас да се обидам да ти помогнам бидејки имам симнато премногу книги и програми..
Пиши точно за што си заинтересиран па ќе ти кажам дали имам некоја книга и програма
Ајт
 

Srdjan

Intern
26 јули 2009
44
0
мацичка ме интересира мене што книги имаш симнато? Дали се у PDF формат? Поточно ме интересира за мрежи... и вмрежување на компјутери.. Тренутно ја читам Вмрежување на компјутери од James F. Kurose & Ketih W. Ross
 

maci4ka

Intern
6 јуни 2009
17
1
охооо...колку касно го видов ова...Srdjan книгите што ги имам се во пдф и се на англиски јазик..кажи што поточно сакаш..нешто Cisco,нешто посебно...кажи ми поточно и ќе ти испратам ако ја имам...
 

Try2Code

Intern
9 октомври 2009
22
0
Maci4ka можеш мене да ми ги дадеш сите книги што ги имаш за мрежи а у, ако можеш пиши ке ти пратам МСН по ПП итно ми требаат бидејки планирам да се запишувам на Александриа, поздрав. :)
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
492
140
Maci4ka можеш мене да ми ги дадеш сите книги што ги имаш за мрежи а у, ако можеш пиши ке ти пратам МСН по ПП итно ми требаат бидејки планирам да се запишувам на Александриа, поздрав. :)

ќе побараш од александрија да ти ги кажат испитите и на тој начин ќе си ги бараш книгите,на warez форуми 100% ќе ги најдеш,иначе за запишување во александрија ќе чекаш до нареден октомври :p
 

Try2Code

Intern
9 октомври 2009
22
0
ќе побараш од александрија да ти ги кажат испитите и на тој начин ќе си ги бараш книгите,на warez форуми 100% ќе ги најдеш,иначе за запишување во александрија ќе чекаш до нареден октомври :p

Значи ги знам испитите!, книгите неможам да ги најдам бидејки се многу, на warez форуми не сум член и уште сум 4-та со значи планирам следниот Октомври да се запишам бидејки уште сум средношколец.Поздрав!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.789
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно