1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како до жичена конекција со школски компјутери

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од metsi, 2 Март 2010.

 1. metsi

  metsi
  Intern

  3
  0
  2 Март 2010
  Zdravo.Nov sum na forumot. Sakam da prasam kako da se povrzam na internet od adsl modemot na laptopot od ucilistata?
  otvoram na terminal i pisuvam sudo pppoeconf i posle bara lozinka akoga sakam da napisam nemozi nisto da se napise . ve mollam ako ima nekoj naka pomogne .pozdrav:(
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,542
  25,651
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А проба да стиснеш TAB да те префли на лентата за пишување?
   
 3. metsi

  metsi
  Intern

  3
  0
  2 Март 2010
  probuvam ama nemozam nisto da zapisam
   
 4. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  PASSWORD NA LINUX КОГА ПИШУВАШ НЕ СЕ ГЛЕДА СЕ ПИШУВА НА СЛЕПО!
  Тоа прво...
  Второ... што ќе ти е интернет земи учи наместо да седиш на фејсбук
   
 5. metsi

  metsi
  Intern

  3
  0
  2 Март 2010
  e kako ne se gleda ete samo trepka na mesto i nisto ne reagira .
  a sto ke mi e ucenje dosta bese
   
 6. Crys1sw0w

  Crys1sw0w
  Intern

  15
  1
  31 Мај 2009
  Za zhicena vrska ne treba da podesuvas staticka adresa bidejki se povrzani so router. Ke napravis vo network places wired with DHCP i ke imas internet.... I mislam deka ne ti treba password za da vlezes vo mrezata... a ako veke ti bara password, toa e root passwordot na laptopot
   
 7. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  Imam ist skolski laptop probav taka so dhcp no nemam pak internet ,pa i so staticka ip probav nemam....
  Paswordot ti e user ,kaj site e isto i koga ke go pisuvas na cmd ne se gleda paswordot,ti napisi go paswordot iako ne se gleda on taka si e na Linux..pozz:bravo:
   
 8. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
  Како прво, седнете да учите тоа компјутер за секое дете е пропадната инвестиција, од поглед што на еден куп предмети каде што воопшто нема потреба од компјутер, учениците си пуштат компјутери и си сурфат... Второ, во школо сите компјутери се поврзани на АДСЛ конекција, ама се иде преку рутер, значи немате потреба од подесување на АДСЛ конекции.. Трето, мислам дека тој пристап е филтриран по МАК адресата на лаптопот, а ако не е мора да може само да ставиш кабелчето и да сурфаш... Пак ќе повторам, не треба подесување за АДСЛ во училиштата. Ако сакаш од дома да се конектираш, ако немаш рутер тогаш одиш pppoeconf, читаш што бара, кога ќе дојдеш до лозинка нема потреба од ТАБ и такви работи, само ја пишуваш лозинката и ЕНТЕР. Лозинката не се гледа и курсорот не се поместува, ама тоа не значи дека не ја внесуваш..
   
 9. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  pisuvam, pppoencof i pass pocnuva scaning deivce zavrsuva i eve sto na kraj...
  Код:
  Sowwy,I scanned 1 interface,but Access Concetrator of your provider did not respond.Please
   check your network and modem cables.Another reason for the 
  scan failure may also be another running pppoe process which controls the modem
  BTW...sakam da go povrzam so internet od Kablovska cable tel..kako da go povrzam ova cudo so internet probav...se DHCP,static Ip,pppoeconf....sto mi ostana :plachko2:
   
 10. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  Кај мене без проблем се поврзува со кабел на рутерот но има ли некако начин да се поврзе со wi fi?
   
 11. anti-spam

  anti-spam
  Intern

  200
  10
  9 Септември 2010
  Машко
  Студент
  има и тоа многу лесен начин, единствено нешто што ти треба е wi fi router и секако компјутерот:))-
  значи вака: одиш до икончето кај што тие прикажана мрежната врска и кликаш со десен клик и одбираш „Овозможи безжична мрежа, би требало да се појават неколку безжични мрежи на листата но ти ќе ги игнорираш тие и ќе одиш со лев клик на истото иконче и поврзување на друга безжична мрежа, каде што ќе треба да го внесиш името и пасвордот од твојата безжична мрежа(од таа што ти ја дал провајдерот).
  P.S ќе треба да си одбериш од листата на безжична безбедност од кој тип е пасвордот што си го наместил.
  поздрав и пиши шо си направил.
   
 12. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  Нема опција овозможи безжична мрежа туку само за жичена мрежа има. А ако сакам да влезам во мануелна конфигурација ми бара шифра.
  И како се уклучува wi fi не трепка сијаличката за тоа може не е уклучено и затоа го нема.
   
 13. krema

  krema
  Professor

  10,110
  9,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  ако станува збор за школските лаптопи, тогаш види во биос дали е вклучена вифи картичката !
   
 14. anti-spam

  anti-spam
  Intern

  200
  10
  9 Септември 2010
  Машко
  Студент
  ако се работи за школските „лаптопи„ оди во мануелната конфигурација и внеси user како пасворд.
  таму ќе прочепкаш и можеби ќе најдиш кај се сетинзите за безжична мрежа, мене не ми текнува кај го наместив wirelles-от па затоа толку можам да ти помогнам.
   
 15. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  За школските се работи ама неможе да се влезе ни со user ни со admin. Некоја друга шифра е.
   
 16. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
  На нетбук професорските? Ич не губете време со тој 7.04, инсталирајте најнов линукс како втор паралелен систем. Така ќе имате 2 линукси. 7.04 што е инсталиран не само што е стар и неподдржан туку има и забрани поставено, не е „нормалниот“ 7.04

  Јас имам таков, професор сум уште кога ги добивме за 15мин проценив дека нема „фајде“ од тој што е инсталиран и веднаш инсталирав најнов линукс, тогаш ремикс 9,10, сега ми е на класичен 10.10 т.е. инсталирав пред некое време ремикс 10,10 ама имаше некои несредености и го пуштам при логирање како десктоп едитион. Ремикс 10,10 ја има во себе и класичната десктоп верзија
   

Сподели

Вчитување...