1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како до редирект на домен со слеш / на крајот во cPanel?

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од skullmonkey, 30 Јануари 2020.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,109
  3,250
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сакам да направам редирект на доменот www.gorast.com/test да носи до одредено урл.
  - Не сакам да е тоа HTML фајл кој ќе го ставам внатре па да ме однесе таму, сакам директ.
  - Во cPanel редирект може да се праи само на оригинаните домени и под-домени.
  - Во Zone Editor преку CNAME може исто така само на оригинални домени да се прави. Штом се додае коса црта / не го прима како валидно.

  Се има некој сретнато со вакво барање/проблем?
  Фала
   
 2. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  545
  353
  2 Март 2010
  Машко
 3. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,337
  993
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,109
  3,250
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Делумно. Тоа брка работа, но го става во .HTACCESS правилото. Јас сакам да го постигнам истото преку Zone Editor, ако воопшто може.
   
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Уствари сакаш тоа /test/ да биде кон друг домејн или ?

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,349
  7,321
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Код:
  //Rewrite to www
  Options +FollowSymLinks
  RewriteEngine on
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^gorast.com[nc]
  RewriteRule ^(.*)$ http://www.gorast.com/$1 [r=301,nc]
  
  //301 Redirect Entire Directory
  RedirectMatch 301 /test(.*) www.google.com/$1
  Ова во .htaccess мора да работи.

  Е сега, треба претходно да имаш WWW то Non WWW (или обратно), http to https итн. Искрено пејн во гз е начинов како apache2 се справува со redirect. Да се среди еднаш за секогаш.

  Исто можеш и во /etc/apache2/sites-available - per host/per directory да пробаш. Пример од глава

  Код:
  DocumentRoot /home/gorast/gorast.com
  ServerName gorast.com
  <Directory /home/gorast/gorast.com>
      Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
      AllowOverride All
      Require all granted
  </Directory>
  <Directory /home/gorast/gorast.com/test>
  TUKA REDIRECT
  </Directory>
   
  Последна промена: 30 Јануари 2020
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,109
  3,250
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сега тска ми е решено, но сакав да иде преку доменот дорект. Воопшто да не чепка по фајлови.
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,349
  7,321
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Аааа ти мислиш на CNAME?

  Не сум сигурен дали ќе ти дозволи /test на скроз друг домен да оди. Само на subdomain на gorast.com мислам. Пошто префикси само може ако не се лажам.

  Сепак не сум го работел cpanel многу одавна може да сум грешка.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  804
  712
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  CNAME не прима патека како параметар. Може да се користи само hostname (domain, subdomain) за CNAME параметар.
   
  На Oktar и skullmonkey им се допаѓа ова.
 10. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Здраво,

  Знае некој како со htaccess да ги редиректирам сите урл-а што почнуваат со index.php/en до надворешен домејн?
   
 11. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,236
  1,283
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  8A0360F0-550A-4471-AF33-87DEF2CB4233.png
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 12. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не работи.
   
 13. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,474
  1,076
  8 Декември 2009
  Баш на @Pulse најде да му кажеш дека не работи. Мислам имаше и одговор погоре за баш твоето прашање ако не се лажам?
   
  На artweb и Pulse им се допаѓа ова.
 14. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Да де, но не работи тоа што го постирал, тоа е.
   
 15. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,236
  1,283
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Сигурно го имаш оставено foo|bar текстот во кондицијата. :D
   
 16. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Ванѓа не ти е рамна. :D
  Не, го изменив.
  Ставив en, пробав повеќе варијанти со index.php без index.php, искејп без искејп, исто УРЛ-то сменив, условот го сменив, пробував повеќе варијанти и нејче.
   
  Последна промена: 10 Март 2020
 17. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,042
  566
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ако се работи за Wordpress, може да се постигне со 301 Simple Redirects плагинот. Доколку не си на Wordpress, Пробај со:

  Код:
  Redirect 301 /index.php/en http://novdomain.net/index.html
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Нешто вака, или како рече @Mao со Redirect класичен арно ама тука се губат квери стрингови ако ти требаат и нели со Redirect само фиксни урл-а се редиректираат така да мислам ќе ти треба RedirectMatch. Исто малце неразбрав дали сакаш урл за урл редирект 1:1 (index.php/en/a.htm -> novdomen.com/a.htm, (index.php/en/b.htm -> novdomen.com/b.htm) или се што е под index.php/en да оди само кон novdomen.com, n:1.
  @Mao Ова е Joomla или Drupal, ретко кај Wordpress некој да го е*ал пермалинкот или стандардниот хтакцес волку.
  Ако не те интересираат квери стрингови она ова треба да работи најбрзо
  Код:
  RedirectMatch 301 index\.php/en/(.*) google.com/$1
  ако да би требало ова
  Код:
  RewriteRule ^index\.php/en/(.*)$ https://www.novdomen.com/$1 [R=301,L]
  p.s. Не ми се пробани, немам у момент нешто со оваа структура на фајлови да ми падне на памет.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,236
  1,283
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Ради море, вчера неможев да пробам, еве сега пробав,
  избриши RewriteCond тоа е за HTTPS, без него фаќа и на двете.
  Код:
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTPS} =on
  RewriteRule ^(index.php\/en)$ https://google.com [L,R]
  
   
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Абе ради и ова ама ова само едно точно урл ќе му редиректира. Мислам го разбрав дека се што е под тоа /en му треба? Треба и едно .* на крај мислам. Ај ќе си каже.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  shooter, artweb и на Pulse им се допаѓа ова.
 21. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Фала на сите,
  последниот предлог на @marv со мала измена работи баш така како што ми треба.
  Работи и без искејп.
  RewriteRule ^index.php/en/(.*)$ https://domen.com/ [L,R=302,env=nocache:1]
   
  На shooter му/ѝ се допаѓа ова.
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,349
  7,321
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Хм, значи работело само ти не си исчистил ќеш? Јас не би ставил nocache директива,

  За да можеш без ctrl+alt+del да проверуваш можеш да користиш /nocache=1 во бровсер директно.
   
 23. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  На пулсе првиот предлог не работеше ни со кеш ни без кеш.
  Вебсајтот има повеќе јазици и ако нема кеш директива прави проблеми при пренасочувањето.
  Пример, ако прво сум отворил германска верзија (се кеширала во браузер), наместо англиската верзија да ја пренасочи кон https://nadvorsendomen/en/ ја пренасочува кон https://nadvorsendomen/de/
  Јас чистам кеш од браузер со инсталиран аддон со еден клик, но тоа не е практично за клиентите.
  Непрофесионално е на секој посетител да му кажувам да го исчисти кешот од неговиот браузер.
   

Сподели

Вчитување...