• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kako do programer?!?

• Ја почнал/а темата

elite hacker

Intern
20 јуни 2008
71
0
Kako da se stane programer koj e polesniot nacin za ucenje na nrkoj jazik dali e polesno da se simnuvaat primeri i da se editiraat i po malku da se uci ili da se zemaat tutorijali mene prviot nacin mi e polesen ...
Pa kazete za vas!!:isplashen:

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
891
70
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Прво туторијали за да се научи синтаксата на јазикот, а во туторијалите има и примери што значи веднаш можеш да почнеш со вежби.

Eva Molotow

Intern
14 април 2008
106
30
Read read read practice read read read practice.
Rinse and repeat.
Ин шорт, научи основна синтакса на некој јазик, вежбај, читај уште малку, пак вежбај етц.

Не е финтата да ја научиш синтаксата, тоа е најлесниот дел.
Треба да го усовршиш програмерскиот стил. ;)

• Ја почнал/а темата

elite hacker

Intern
20 јуни 2008
71
0
A ne li mislite deka moze i da se gleda od primerite i po malku da se uci jazikot...
Mene taka mi e polesno od toa gledanje nauciv da se menuvam html za mojata stranica sekako ne moze da se stane profesionalec no sepak se uci osnovata

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Секој учи на различен начин. Треба и да се чита, и да се вежба, и да се разгледуваат кодови, све треба.

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
626
51
Велес - Скопје
Синтаксата не е проблем да се научи, многу е битно да се знае стукртурата на програмскиот јазик како која со која од класите се повразани како се наследуваат итн. Друга многу битна работа е начинот на размислување (што се стекнува со работа), како и алгоритмите тие имаат пресудна улога во програмирањето.

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
како што кажаа другите,учење и вежбање,тоа му помага на секого,мене ми користи да си имам хартија до мене и најважното од книгите да го запишувам за подоцна.сега малце off-topic прашање:каде е најдобро да се пишува C#,во Visual Studio C,или?

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Мислам дека најважна е праксата, програмирање во акција, ај теорија така и така ќе се науче синтаксата и ова она. После програмерот мора да си создаде сопствен стил на програмирање на кој ќе му биде најлесно да пишува и да се воопшто снаоѓа. Значи :

Книга - Компјутер - Книга - Мозгање - Компјутер - (Компјутер)

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
кога подобро ке размислам,програмирањето како што кажа Aleks се сведува и на развивање на сопствен стил,исто како и 3D моделирањето,и цртањето(она на хартија,знаете што мислам:) ),и уште многу работи се сведуваат на сопствениот стил.

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
162
128
се е џабе ако немаш желба. Како и во се друго прво треба да имаш желба, па да бидеш упорен и доследен и да имаш кликер. Еве јас на пример немам желба и не сум програмер :)

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
е арно ви текна тоа кликер си треба.
Најпрвин бев тотален nOOb во програмирање добро и сеа сум :)
но седнав и цела книга задачи ги пререшив, е добро 90% од нив беа грешни но не е тука зборот за тоа од малку постарите студенти на пмф го знаат професорот.
Откако ги решив тие задачи се бацив на други и така едно 10 тици илјаци
но задачите беа она мали повеќе со размислување што треба неко големина на код :).

@loris

Синтаксата не е проблем да се научи, многу е битно да се знае стукртурата на програмскиот јазик како која со која од класите се повразани како се наследуваат итн....
Разграничи ги малку структура на програмски јазик и синтакса
поврзување на класи е во синтакса,
сите јазици си работата горе доле слично но сепак различно.

Доколку мислиш дека под синтакса е само пример наместо cout е printf или други слични случаи не е само тоа има уште многу.

Но тоа во врска со размислувањето си во право
тоа е исто скоро за сите

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
@MetalGear

А да ставеше некоја запирка, ама баш ништо не разбрав од постот :LOL:

sry offtopic

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
laki речениците ми се разбирливи а тоа дека нема запирка бидејки во еден здив зе чита,

но ги поправив
претежно ставам нов ред за нова реченица или мисла

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
се е џабе ако немаш желба. Како и во се друго прво треба да имаш желба, па да бидеш упорен и доследен и да имаш кликер. Еве јас на пример немам желба и не сум програмер :)
Tacno. Ako se nema zelba, se e dzabe.. treba da te vlece programiranjeto za vlezes vo sema inaku e dzabe gubenje vreme.

1 јуни 2008
112
0
www.boki003.piczo.com
како што кажаа другите,учење и вежбање,тоа му помага на секого,мене ми користи да си имам хартија до мене и најважното од книгите да го запишувам за подоцна.сега малце off-topic прашање:каде е најдобро да се пишува C#,во Visual Studio C,или?
Visual Studio ova najnovata verzija..
Definitivno najdobro za c++ i c#

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,589
Мислења
824,112
Членови
28,086
Најнов член