1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Kako do programer?!?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од elite hacker, 27 Јуни 2008.

 1. elite hacker

  elite hacker
  Intern

  71
  0
  20 Јуни 2008
  Kako da se stane programer koj e polesniot nacin za ucenje na nrkoj jazik dali e polesno da se simnuvaat primeri i da se editiraat i po malku da se uci ili da se zemaat tutorijali mene prviot nacin mi e polesen ...
  Pa kazete za vas!!:isplashen:
   
 2. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Прво туторијали за да се научи синтаксата на јазикот, а во туторијалите има и примери што значи веднаш можеш да почнеш со вежби.
   
 3. Eva Molotow

  Eva Molotow
  Intern

  106
  30
  14 Април 2008
  Женско
  Read read read practice read read read practice.
  Rinse and repeat.
  Ин шорт, научи основна синтакса на некој јазик, вежбај, читај уште малку, пак вежбај етц.

  Не е финтата да ја научиш синтаксата, тоа е најлесниот дел.
  Треба да го усовршиш програмерскиот стил. ;)
   
 4. elite hacker

  elite hacker
  Intern

  71
  0
  20 Јуни 2008
  A ne li mislite deka moze i da se gleda od primerite i po malku da se uci jazikot...
  Mene taka mi e polesno od toa gledanje nauciv da se menuvam html za mojata stranica sekako ne moze da se stane profesionalec no sepak se uci osnovata
   
 5. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Секој учи на различен начин. Треба и да се чита, и да се вежба, и да се разгледуваат кодови, све треба.
   
 6. loris

  loris
  Gaining Experience

  626
  54
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Синтаксата не е проблем да се научи, многу е битно да се знае стукртурата на програмскиот јазик како која со која од класите се повразани како се наследуваат итн. Друга многу битна работа е начинот на размислување (што се стекнува со работа), како и алгоритмите тие имаат пресудна улога во програмирањето.
   
 7. The Shadow

  The Shadow
  Intern

  576
  5
  30 Март 2008
  како што кажаа другите,учење и вежбање,тоа му помага на секого,мене ми користи да си имам хартија до мене и најважното од книгите да го запишувам за подоцна.сега малце off-topic прашање:каде е најдобро да се пишува C#,во Visual Studio C,или?
   
 8. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Мислам дека најважна е праксата, програмирање во акција, ај теорија така и така ќе се науче синтаксата и ова она. После програмерот мора да си создаде сопствен стил на програмирање на кој ќе му биде најлесно да пишува и да се воопшто снаоѓа. Значи :

  Книга - Компјутер - Книга - Мозгање - Компјутер - (Компјутер)
   
 9. The Shadow

  The Shadow
  Intern

  576
  5
  30 Март 2008
  кога подобро ке размислам,програмирањето како што кажа Aleks се сведува и на развивање на сопствен стил,исто како и 3D моделирањето,и цртањето(она на хартија,знаете што мислам:) ),и уште многу работи се сведуваат на сопствениот стил.
   
 10. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  153
  83
  24 Јуни 2008
  Машко
  се е џабе ако немаш желба. Како и во се друго прво треба да имаш желба, па да бидеш упорен и доследен и да имаш кликер. Еве јас на пример немам желба и не сум програмер :)
   
 11. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  503
  14 Април 2007
  Машко
  е арно ви текна тоа кликер си треба.
  Најпрвин бев тотален nOOb во програмирање добро и сеа сум :)
  но седнав и цела книга задачи ги пререшив, е добро 90% од нив беа грешни но не е тука зборот за тоа од малку постарите студенти на пмф го знаат професорот.
  Откако ги решив тие задачи се бацив на други и така едно 10 тици илјаци
  но задачите беа она мали повеќе со размислување што треба неко големина на код :).

  @loris

  Разграничи ги малку структура на програмски јазик и синтакса
  поврзување на класи е во синтакса,
  сите јазици си работата горе доле слично но сепак различно.

  Доколку мислиш дека под синтакса е само пример наместо cout е printf или други слични случаи не е само тоа има уште многу.

  Но тоа во врска со размислувањето си во право
  тоа е исто скоро за сите
   
 12. Laki Luciano

  Laki Luciano
  Intern

  332
  3
  27 Мај 2008
  @MetalGear

  А да ставеше некоја запирка, ама баш ништо не разбрав од постот :LOL:

  sry offtopic
   
 13. stefan007

  stefan007
  Intern

  395
  2
  27 Јуни 2007
  Kako do programer??? - Mnogu tesko treba mnogu ucenje i vezbanje
   
 14. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  503
  14 Април 2007
  Машко
  laki речениците ми се разбирливи а тоа дека нема запирка бидејки во еден здив зе чита,

  но ги поправив
  претежно ставам нов ред за нова реченица или мисла
   
 15. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Tacno. Ako se nema zelba, se e dzabe.. treba da te vlece programiranjeto za vlezes vo sema inaku e dzabe gubenje vreme.
   
 16. boki003-hacking

  boki003-hacking
  Intern

  112
  0
  1 Јуни 2008
  Visual Studio ova najnovata verzija..
  Definitivno najdobro za c++ i c#
   

Сподели

Вчитување...