• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како до побрз интернет за 20% :-)

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
Од Start изберете Run…
Во соодветното поле внесете “gpedit.msc“ (без наводниците);
Во новоотворениот прозорец Group Policy кликнете на папката Administrative Templates сместена во секцијата Computer Configuration;
Од Administrative Templates изберете Network и потоа QoS Packet Scheduler;
Потоа од десниот дел на прозорецот, двапати кликнете на Limit reservable bandwith;
Од новоотворениот прозорец изберете enable и наместо 20, внесете вредност 0 (нула);
Кликнете OK и затворете го прозорецот Group Policy;
Отворете го вашиот Интернет прелистувач и почувствувајте ја разликата.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Од Start изберете Run…
Во соодветното поле внесете “gpedit.msc“ (без наводниците);
Во новоотворениот прозорец Group Policy кликнете на папката Administrative Templates сместена во секцијата Computer Configuration;
Од Administrative Templates изберете Network и потоа QoS Packet Scheduler;
Потоа од десниот дел на прозорецот, двапати кликнете на Limit reservable bandwith;
Од новоотворениот прозорец изберете enable и наместо 20, внесете вредност 0 (нула);
Кликнете OK и затворете го прозорецот Group Policy;
Отворете го вашиот Интернет прелистувач и почувствувајте ја разликата.

ne e pobrz internetot, tuku sajtovite ke vi gi otvora direktno - full page naednas.. a nema da cekate del po del da se odviva toj proces...
so znaci ne dobivas nisto :muahaha:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Точно... нема да ти го направи интернетот побрз... ништо не може да го направи побрз ако тебе толку ти пуштаат... тоа ти е исто како да возеш со кола со брзина од 100 КМПХ а сакаш 100КМ да поминеш за 30мин со истата брзина
 

FuNKey

Intern
7 февруари 2008
15
0
kolku ke platis tolku ke si imas....


cabe ti se oviee...iako jas sum go napravil toa mnogu porano 20% to 0%...

ama on net si e off net..:zbunet3:
 
18 мај 2008
1
0
Ако сакате да имате побрз лесно и едноставно направетего следново:
start-->run---->regedit--->HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\
CurrentVersion\Explorer\RemoteComputer\NameSpace\{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}

И после само избришитего ова.{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}
Нема потреба да се рестартира ком или слично. Проверено е и успешно работа!!!:D
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
а обратно ?

Од Start изберете Run…
Во соодветното поле внесете “gpedit.msc“ (без наводниците);
Во новоотворениот прозорец Group Policy кликнете на папката Administrative Templates сместена во секцијата Computer Configuration;
Од Administrative Templates изберете Network и потоа QoS Packet Scheduler;
Потоа од десниот дел на прозорецот, двапати кликнете на Limit reservable bandwith;
Од новоотворениот прозорец изберете enable и наместо 20, внесете вредност 0 (нула);
Кликнете OK и затворете го прозорецот Group Policy;
Отворете го вашиот Интернет прелистувач и почувствувајте ја разликата.

Ги направив истиве чекори со една мала измена
наместо да напишам нула и да добијам 20% брзина, внесов вредност 100% што би требало да значи дека јас НЕ треба да имам интернет, но сепак интернетот си е истиот... Објаснување ?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Објаснување, ништо од ова не работи ... ниту пак некоја програма. Брзината на интернетото ќе биде онаа која вашиот провајдер ќе ви ја додели, нема некои шанси да го измамете
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Ги направив истиве чекори со една мала измена
наместо да напишам нула и да добијам 20% брзина, внесов вредност 100% што би требало да значи дека јас НЕ треба да имам интернет, но сепак интернетот си е истиот... Објаснување ?

Ne mozes da ja zgolemis brzina na internetot.. temava e crap, procitaj mi go postot gore, samo stranite ti se otvoraat naednas kako celina t.e nema da cekas del po del da se odviva toj proces. No toa vreme sto mislis deka si go zastedil u stvari ne ti odi vo prilog bidejki istoto vreme ke go cekas za da se otvori stranata naednas.

Ovaa procedura ja imase skoro na site makedonski web-strani, ali ovaa vazi samo za PC koj e na ITN so Dial-up Konekcija, a vakvite ki ima mnogu malce

nema vrska kakva konekcija imas...
 
Лжги со опашки, некој прочитал, но не дочитал. Горенаведените сетинзи (и првиот и вториот) се за тотално различни работи. Само интернет провајдерот може да ви ја зголеми брзината и никој друг.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Ne e tocno deka ne moze da se zgolemi brzinata na internetot........moze.......samo za toa se doplakja ekstra cash:D
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
huh

Ne mozes da ja zgolemis brzina na internetot.. temava e crap, procitaj mi go postot gore, samo stranite ti se otvoraat naednas kako celina t.e nema da cekas del po del da se odviva toj proces. No toa vreme sto mislis deka si go zastedil u stvari ne ti odi vo prilog bidejki istoto vreme ke go cekas za da se otvori stranata naednas.
That was my point.
Ако наместо 20 јас внесам вредност 0, би добил 20 проценти брзина, значи ако наместо 20 јас внесам вредност 100 би изгубил 80 проценти брзина...а брзината остана иста...не сакав да пишувам нема врска или има врска, пробав да докажам со едноставна математика...nvm
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.087
Членови
31.719
Огласи
214
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно