1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како до квалитетен YouTube Канал

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од tomi, 14 Декември 2016.

 1. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,081
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Денеска имав можност да запознам еден дечко кој растура со квалитет на YouTube. Имавме многу отворени теми за ова, но ова е мислам она што треба секој да го научи и знае, ако сака да успее со заработка на Интернет.

  Еден од начините за реална и сигурна заработка на интернет е Youtube. Дечкото со макотрпна работа и квалитетна соджина се потрудил да направи канал кој има околу 30.000 следбеници.

  Доколку сте немале идеја како се прави тоа а сакате да почнете нешто ваше UNIQUE дело, а тоа е најбитно еве ви инспирација како се прави тоа.

  Запамтете ова не се фејк работи како што ги има многу за правење на интернет, ова е ваше го градите и станувате бренд, имаше една постара тема од @xenon порано каде многу убаво објаснувше како да се почне од 0 и се стига до солидна сума на пари кој ниеден работодавец во Македонија неможе да ви ја гарантира.

  Колку поголен труд вложите толку повеќе ќе бидете наградени и ке се инспирирате повеќе.

  Време е да го погледнете неговиот канал.

  Секоја чест за Дејан Неделковски, му посакуваме успешна работа и плодна година :)
   
  На Luca Toni, Avid, CokeZone и уште 13 други им се допаѓа ова.
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,263
  1,316
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  па најнормално, само англиски, користи во description и добри тагови за лесно да те најдат при срчање и ќе имаш повеќе гледаност, одколку да се заебаваш нешто на македонски :)
   
  На toshex и Dejandon им се допаѓа ова.
 3. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,440
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Немам јутуб канал и не би размислувал но од од моја преспектива според тоа што ги пратам големите јутуб канали со преку милион субскрајбери треба да се има добра креативност и многу работа да сте активни и да не се откажувате, многу најбитно да биде на англиски, да се има квалитетен микрофон и квалитетна видео камера но немора од најскапите камери пошто има доста многу јутубери кој започнале со просечна камера пример да кажеме од 200/300 евра. Друго нешто што имам забележено кај многу канали со милион субскрајбери(а што не ги гледам да си трошам време) е тоа што многу имат clickbait и потоа во видеото зборат само глупости и траат им видеата по 10/15 видеа и со тоа заработуваат пара но ете можат си пошто имат веќе преку милион претплатници и веќе разработен канал и прават си како им одговара...
   
 4. mak

  mak
  Intern

  68
  26
  15 Април 2009
  Браво за Дејан, ме радуваат такви успеси. Моја препорака е да си го смени името на каналот во нешто полесно за памтење за американците.
   
 5. Mr.DK DIY

  Mr.DK DIY
  Intern

  3
  1
  17 ноември 2018
  Машко
  Здраво Секоја Чест на Дејан, само успеси и многу Суб,еве сакам да ви го представам и мојот креативен канал кој сака може да го разгледа и чекам по некој коментар поздрав од Дејан Киревски Mr.DK DIY

  Mr. DK DIY
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  534
  516
  14 Јануари 2016
  Машко
  Секоја чест на Дејан, ме радува што луѓе од наш простор достигунваат такви цифри.
  Јас имам канал од чиста заебанција успеав да соберам 16к суб.Може да се успее треба труд, волја и пред се идеја!!
   
  На Mr.DK DIY му/ѝ се допаѓа ова.
 7. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
  И на кој начин се стига до заработка? Колку минимум претплатници треба да имаш за да почнеш да заработуваш?
   
 8. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,172
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Interesen kanal, bravo. Dali gi monetiziras videata?
   
 9. CokeZone

  CokeZone
  Gaining Experience

  93
  60
  27 Декември 2015
  Можеш да направиш договор преку 3rd парти или пак директно преку AdSense да монетизираш. Исто така многу битно е од која држава ти e traffic-ot мислам дека околу 1000$ беше за 1.000.000 views или така нешто прилично (бројката варира за секоја држава, колку долго е видеото, колку кликови ќе добиеш итн).
  Иначе еден познат Битолчанец - светски ранг достигнато Hacktuber, има видеа со по 10 милиони views и преку милион subs.
   
  На toshex и despotovikj им се допаѓа ова.
 10. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
  Колку треба да имаш претплатници за да почнеш да заработуваш ? Гледам има многу youtuberi кој што прават реаплоуд на видеа, дали на тој начин заработуваат ?
   
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,546
  4,902
  18 Септември 2013
  Машко
  Ова со Хактубер ми дава многу надеж. Каналот не е ни најпрофесионално сниман, ниту пак изговорот ептен разбирлив - ама успеал. Така шо тоа ако не е доказ дека со труд и работа се постигнува, не знам шо е. Браво.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 12. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Друже 1000-ка ти требаат,порано го немаше оваа и беше супер.
  4к глњдани време.
  10к гледани.
  Зависи преку што сакаш да се врзеш со адсен. или фреедом.
  Преку монетизација на видеа се заработува.
   
 13. Mr.DK DIY

  Mr.DK DIY
  Intern

  3
  1
  17 ноември 2018
  Машко
  Фала за коментарот ми значи многу..позз

  Едноставно треба да бидеш свој,уникатен на YouTube и твои само твои видеа ниако копирани од други и ќе има успех .. инаку хактубер ми е другар но тој го има каналот од порано и снима доста добри видеа ..

  Ако ти излезе реклама на некое видео што го гледаш тоа е со сигурност монетизирано и тоа видео заработува ...

  Фала брат за коментарот, да монетизиран ми е каналот
   
  Изменето од модератор: 17 Јануари 2019
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  Супер ти е каналот.
  Ама најпрвото видео со греалката... не.
   
  На toshex и Mr.DK DIY им се допаѓа ова.
 15. Mr.DK DIY

  Mr.DK DIY
  Intern

  3
  1
  17 ноември 2018
  Машко
  ОК фала хаха тоа е твое мислење и имаш право да лајкнеш и другото копче до него,имам и доста интересни други DIY Видео што се добри
   
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  Не е тоа само мое мислење. Ќе види некое детенце, сега се раѓаат со смартфони, ќе запалат куќа дома.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, истото и јас го мислам.
  Инаку за другите видеа имам позитивно мислење, само напред.
   

Сподели

Вчитување...