Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како до конекција помеѓу WinXP и два Win98 (АДСЛ)

TATJANSIM

Intern
18 декември 2007
37
0
Да прашам јас за мрежа локална со еден ХР и два 98 оперативни системи
Како ке се стават во мрежата за да делат Интернет со адсл, да се стави модемот на свич, од него до сите три да одат кабли, треба значи на двата со 98 да се стави протокол, и да се направи на нив диал-уп конекција. Ке работи ли со адсл? Не ми е баш јасно каде ке се направи адсл-конекцијата, на кој компјутер ке се става лозинката? Поздрав.
Среќна Нова 2008 година
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Mislam deka ti treba ruter za ovoa scenario.Znaci modemot ke go povrzes so rutero a rutero ima u nego vgradeno 4 porten svic.Vo tie 4 porti ke si povrzes kompjuterite.na operativnite sistemi ke ti se pokaze vrskata kako lan.kompjuterite avtomatski ke si se konfigurirat nisto ne treba da konfiguriras.ke treba samo ruterot i modemot da se konfigurirat.Lozinkata sto prasuvas ke se vnese vo ruterot.Kazi konkretno sto modem imas i sto ruter planiras da si kupis
pa da ti kazam podetalno.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Site kompjuteri i modemot ce gi vklucis vo switchot i na site ce napravis broadband konekcija, na win98 so pomos na winpoet. Lozinkata ce ja stavis na site.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Vikas izvodlivo e na toj nacin???
A me interesira ako go imas praveno ke mozat li site da zemat IP adresi.Da ne e ogranicen brojot na IP adresi sto moze da se zemat na ovoj nacin.

Да, изводливо е и сите компјутери ќе си имаат своја ИП адреса. Ограничувањето на најевтиниот пакет беше до 3 ИП адреси, ова го имам сработено пред 4 месеци, најверојатно и сега е така.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
E dobro i toa e mozno.Ali jas sum sepak za ruter i toa bezicen ke mozat i poveke
kompjuteri da zakacat vo idnina.
Posebno ako se rabote za firma.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
E dobro i toa e mozno.Ali jas sum sepak za ruter i toa bezicen ke mozat i poveke
kompjuteri da zakacat vo idnina.
Posebno ako se rabote za firma.

И јас сум повеќе за рутер, но го дадов ова мислење бидејќи во проблемот имаше дека сака да конектира преку модем и свич.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.659
Мислења
946.782
Членови
34.138
Огласи
2.006
Најнов член
zlaticn85
На врв Дно