Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како до клонирана Windows инсталација до пред креирање на јузер?

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.446
3.400
Скопје
www.gorast.com
Сценариото е вакво:
Често морам да реинсталирам оперативен систем. Процедурата за сите е иста ОСВЕН името на корисникот.
Прогуглав ама не успеав да најдам.
Ми треба начин како да префрлам клон од инсталиран Windows до моментот пред да се креира корисникот. Нешто слично како кај ОЕМ лаптопи кога се купуваат и стигаат со преинсталиран оперативен до тој момент.
БОНУС е доколку има начин да се напраи ова сосе 4-5 програми кои се исто така стандардни.

Фала.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.814
5.720
Стигаш до кај што сакаш со се инсталирано, и со некое Default име за корисник. И со сите можни апликации што ти требаат, и драјвери и принтери и се што ќе посакаш. Ќе ти остане само да клонираш и да смениш име на корисникот. Нема потреба од понатамошно комплицирање.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.446
3.400
Скопје
www.gorast.com
Стигаш до кај што сакаш со се инсталирано, и со некое Default име за корисник. И со сите можни апликации што ти требаат, и драјвери и принтери и се што ќе посакаш. Ќе ти остане само да клонираш и да смениш име на корисникот. Нема потреба од понатамошно комплицирање.
Така останува јузер фолдерот со C:\Users\дефолт име без разлика што ќе го смениш името на корисникот, а сакам да го избегнам тоа.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.737
10.160
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не сум баш сигурен, ама мислам дека не е изводливо ова што го бараш, нека ме поправи некој ако грешам.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.814
5.720
Така останува јузер фолдерот со C:\Users\дефолт име без разлика што ќе го смениш името на корисникот, а сакам да го избегнам тоа.
Тој се менува вака:
View: https://www.youtube.com/watch?v=xxVmaTIfEEo

а пошто е reg, може и скрипта да се направи ако те мрзи, иако е релативно брзо.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
988
1.313
Скопје
Не верувам дека ќе најдеш решение за ова што го бараш. Прво мора да биде креиран јузерот, па после да се инсталираат апликации, затоа што многу апликации ставаат конфигурациски фајлови во AppData внатре во User фолдерот. И да постои решение ќе биде некое нестабилно, што ќе модифицира инсталација на Windows со екстра параметри што ќе можеш да ги внесеш ти. А, со сите нови заштити на Windows и фајл верификации, скоро и неизводливо. Околу решението погоре да се иде со генеричко има па rename, јас сум имал 2 обиди до сега низ годиниве, и двата биле неуспешни. Секогаш имало проблеми кога се менува името на фолдерот. Најдов некое решение кое го немам пробано на reddit, пробај се.
Кога ќе идам во канцеларија деновиве ќе ги прашам дечките од IT Support како ги спремаат лаптопите на новите вработени, aма таму користиме све можно од Microsoft Еnterpraise Suite што постои + Active Directory.


Yes, I have successfully changed mine.

 1. Create a different temporary admin account on the PC.
 2. Log out of all accounts on the PC, then log in to your temporary admin account you created in step 1.
 3. Go to the Users folder (C:\Users by default) and rename the profile folder to whatever you like.
 4. Launch the registry editor.
 5. Navigate to:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList\

6) Find the key related to the account the profile of which you have just renamed, find the ProfileImagePath value and rename the path in it to the new one.

7) If I remember correctly there is another key, but I did a registry search for it and found and renamed it.

8) Make sure to reboot the PC after you are done. You should then be able to delete the temporary account.

Worked for me. Successful renamed my user folder and am still using the new name to this day.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.446
3.400
Скопје
www.gorast.com
Не верувам дека ќе најдеш решение за ова што го бараш. Прво мора да биде креиран јузерот, па после да се инсталираат апликации, затоа што многу апликации ставаат конфигурациски фајлови во AppData внатре во User фолдерот. И да постои решение ќе биде некое нестабилно, што ќе модифицира инсталација на Windows со екстра параметри што ќе можеш да ги внесеш ти. А, со сите нови заштити на Windows и фајл верификации, скоро и неизводливо. Околу решението погоре да се иде со генеричко има па rename, јас сум имал 2 обиди до сега низ годиниве, и двата биле неуспешни. Секогаш имало проблеми кога се менува името на фолдерот. Најдов некое решение кое го немам пробано на reddit, пробај се.
Кога ќе идам во канцеларија деновиве ќе ги прашам дечките од IT Support како ги спремаат лаптопите на новите вработени, aма таму користиме све можно од Microsoft Еnterpraise Suite што постои + Active Directory.


Yes, I have successfully changed mine.

 1. Create a different temporary admin account on the PC.
 2. Log out of all accounts on the PC, then log in to your temporary admin account you created in step 1.
 3. Go to the Users folder (C:\Users by default) and rename the profile folder to whatever you like.
 4. Launch the registry editor.
 5. Navigate to:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList\

6) Find the key related to the account the profile of which you have just renamed, find the ProfileImagePath value and rename the path in it to the new one.

7) If I remember correctly there is another key, but I did a registry search for it and found and renamed it.

8) Make sure to reboot the PC after you are done. You should then be able to delete the temporary account.

Worked for me. Successful renamed my user folder and am still using the new name to this day.
И јас се имам измучено поише од два пати и во прашање е само каде и при која инсталација ќе пукне заради патот. Ф
Фала у секој случај.

Тој се менува вака:
View: https://www.youtube.com/watch?v=xxVmaTIfEEo

а пошто е reg, може и скрипта да се направи ако те мрзи, иако е релативно брзо.
Ќе го ѕирнам и ќе видам.
Фала ти.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.346
14.500
И јас се имам измучено поише од два пати и во прашање е само каде и при која инсталација ќе пукне заради патот. Ф
Фала у секој случај.


Ќе го ѕирнам и ќе видам.
Фала ти.
Во каква околина ќе бидат компјутерите? Сите ќе бидат во иста мрежа?
Ако правиш клон на некоја инсталација и го менуваш името на корисникот, тогаш сите компјутери ќе ти имаат ист SID (Security Identifier) и тоа има добри шанси да прави проблеми со лиценци на разни програми како и проблеми ако ги врзуваш во внатрешен Active Directory, DNS и слично.

Најпаметно да ги инсталираш засебно сите поединечно. Земи SATA SSD, стави го во USB 3.1 кутија и инсталирај од него. Зависно од конфигурацијата, целата инсталација на Windows трае не повеќе од 5 минути.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.446
3.400
Скопје
www.gorast.com
Ова е најверојатно решението! Фала ти!
Мислењето е автоматски споено:

Во каква околина ќе бидат компјутерите? Сите ќе бидат во иста мрежа?
Ако правиш клон на некоја инсталација и го менуваш името на корисникот, тогаш сите компјутери ќе ти имаат ист SID (Security Identifier) и тоа има добри шанси да прави проблеми со лиценци на разни програми како и проблеми ако ги врзуваш во внатрешен Active Directory, DNS и слично.

Најпаметно да ги инсталираш засебно сите поединечно. Земи SATA SSD, стави го во USB 3.1 кутија и инсталирај од него. Зависно од конфигурацијата, целата инсталација на Windows трае не повеќе од 5 минути.
Ова се решава со SYSPREP според документацијата. Ќе го проверам и ќе видам.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.994
17.937
Со Sysprep откако ќе инсталираш се (програми итн.)
Кога правиш ваков имиџ не се мачи (и контрапродуктивно е) да ставаш драјвери. Се нека биде PnP

Она што нема никој да ти го каже е тоа што Windows Media Player Network Sharing Service знае да прави срања кога е финалниот чекор. (shutdown)
Затоа овој сервис на manual

Потоа барај Acronis True Image with Universal Restore или rescue disc со Acronis True Image
Бесплатна верзија за корисници на WD дискови има на нивната страна.

Sysprep/OOBE е првиот дел од проблемот. Вториот е кога враќаш на различен хардвер. Затоа universal restore, за да го откорне HAL-от (hardware abstraction layer)
Она каде што се содржани информациите за хардверот за време на инсталација.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.346
14.500
Со Sysprep откако ќе инсталираш се (програми итн.)
Кога правиш ваков имиџ не се мачи (и контрапродуктивно е) да ставаш драјвери. Се нека биде PnP

Она што нема никој да ти го каже е тоа што Windows Media Player Network Sharing Service знае да прави срања кога е финалниот чекор. (shutdown)
Затоа овој сервис на manual

Потоа барај Acronis True Image with Universal Restore или rescue disc со Acronis True Image
Бесплатна верзија за корисници на WD дискови има на нивната страна.

Sysprep/OOBE е првиот дел од проблемот. Вториот е кога враќаш на различен хардвер. Затоа universal restore, за да го откорне HAL-от (hardware abstraction layer)
Она каде што се содржани информациите за хардверот за време на инсталација.
Е сеа, ти како му одговори, да можеше од да те сфати немаше да го постави прашањето и да ја отвори темата.

Општо косензус треба да е дека најпаметно решение е инсталација посебна за секој компјутер преку брз USB медиум. deal with it.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.994
17.937
Е сеа, ти како му одговори, да можеше од да те сфати немаше да го постави прашањето и да ја отвори темата.

Општо косензус треба да е дека најпаметно решение е инсталација посебна за секој компјутер преку брз USB медиум. deal with it.
Мене никогаш во пракса не ми профункционира оваа идеја.
Само ми се трупаа имиџи а во меѓувреме се смениле барем 2-3 генерации хардвер.

Вистинскиот начин кој му е потребен е креирање на оффлајн имиџ (wim) со Deployment tools ама ова толку е pain in the ass што не вреди да се замара човек да креира вакво нешто за обични корисници.

Да е корпоративно опкружување тогаш ок.

Имам пријател кој им става AIO Windows од torrent. После ова нивна, работа.

Јас немам срце ова да го правам. Олд скул им инсталурам ама до Офис и браузери. За другото нека се помачат малку.
 

acikaaa

On your way to fame
22 октомври 2018
683
687
Скопје
Не би требало да е комплицирано сега во 2023 година, истово го имаше кога го купив првиот компјутер од Анхоч уште во 2005/6 година, копијата беше скриена во D дискот и се ставаше некоја дискета и со неа се правеше враќање на инсталацијата
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.994
17.937
Не би требало да е комплицирано сега во 2023 година, истово го имаше кога го купив првиот компјутер од Анхоч уште во 2005/6 година, копијата беше скриена во D дискот и се ставаше некоја дискета и со неа се правеше враќање на инсталацијата
Ова е во времето кога Anhoch беа краљеви.
И кастомизирани биоси имаа.
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
210
357
Кој софтвер го користиш за клонирање?

Иначе наједноставно ти е да го клонираш откако ќе го наместиш administrator account-от со сите посакувани сетинзи и програми. И после на секој компјутер засебно му правиш нов user account со посакуваното име и местиш да нема административни привилегии. Така и го постигнуваш посакуваниот ефект и плус добиваш зајакната безбедност според принципот на корисник со најмалку привилегии.

Интересно би било да се направи една анкета на форумов за тоа колку од вас користат Windows според овој принцип, т.е со еден administrator account што никогаш не се користи и друг account кој ќе се користи постојано, но само со стандардни привилегии.

Во unix-like оперативните системи овој принцип се користи под default, не гледам причина зошто да не се користи и за Windows оперативни, иако не е стандардно наметнат од самиот оперативен.

Ќе се зачудите колку malware може да се спречи на овој начин.

Поздрав.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.814
5.720
Кој софтвер го користиш за клонирање?

Иначе наједноставно ти е да го клонираш откако ќе го наместиш administrator account-от со сите посакувани сетинзи и програми. И после на секој компјутер засебно му правиш нов user account со посакуваното име и местиш да нема административни привилегии. Така и го постигнуваш посакуваниот ефект и плус добиваш зајакната безбедност според принципот на корисник со најмалку привилегии.

Интересно би било да се направи една анкета на форумов за тоа колку од вас користат Windows според овој принцип, т.е со еден administrator account што никогаш не се користи и друг account кој ќе се користи постојано, но само со стандардни привилегии.

Во unix-like оперативните системи овој принцип се користи под default, не гледам причина зошто да не се користи и за Windows оперативни, иако не е стандардно наметнат од самиот оперативен.

Ќе се зачудите колку malware може да се спречи на овој начин.

Поздрав.
Прекрасно, и точен одговор.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.850
4.646
Значи @skullmonkey бара начин да инсталира оперативен и некои програми и да го предаде компјутерот на корисникот, а самиот тој при вклучување да си внесе корисничко име и лозинка, без притоа да има претходни акаунти на компјутерот или траги на користење.

Sysprep е направен баш за оваа намена и не се потребни никакви други програми за клонирање или не знам што. Брише СИД, деинсталира драјвери (но не ги брише од имиџот), отстранува кориснички профили и се добива чист оперативен. Исто како кога ќе купите компјутер со прединсталиран виндоус.

Прашање е само колку често му треба и за колку компјутери, за да му се исплати маката околу целата процедура.

Во другите случаи, како што кажува @Astro, на нов компјутер чиста инсталација од усб трае пократко од сите останати методи со имиџи.

Инаку еве што вика чичко Марк за дуплирање на SID.
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
210
357
Преку Sysprep и DISM е правилниот начин за правење оваа работа, но не се баш едноставни за подготовка. Алаткиве се наменети пред се за Microsoft професионалци, не дека аматер ентузијаст не може да ги сконта за ден-два, прашањето е дали вреди губењето на тоа време наспроти заштедата при секоја инсталација.

Јас лично бидејќи после секоја стандардна инсталација правам големи промени во сетинзи кои ми одземаат понекогаш дури 4-5 часа, тоа откако ќе отстранам непотребни програми, апликации, телеметрии, антивирус, инсталација на мои преферирани програми, сетирање на втор локален user account со основни привилегии си одзема време.

Затоа користам Clonezilla, откако еднаш ќе ја доведам до мој ќејф инсталацијата ја клонирам и ја користам за другпат кога ќе ми треба брз reset на системот.

Но како што кажаа и другите членови ако е само за обична инсталација без многу промени во сетинзи и со најосновните програми, најлесно ќе се пројде преку стандардна USB инсталација и можеби после само преку powershell скрипта да се инсталираат основните програми преку WinGet, Chocolatey или некој друг пакет менаџер.

Поздрав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.827
Мислења
969.877
Членови
35.199
Огласи
2.824
Најнов член
ivanmfs
На врв Дно