• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како до бежично полнење на стар телефон?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

temelk4

Gaining Experience
19 август 2013
195
102
Потребно ми е да полнам батерија на телефон бежично пошто има проблем со влезот за усб полнење(сменето над 10пати). Батеријата не е removable.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,131
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Никако
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,200
1,281
За доста телефони на Aliexpress имаш тагови за безжично полнење но за жал истите се вклучуваат во УСБ портот. Со оглед на ситуацијата не е можно.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
550
555
Скопје
За Galaxy S4 и S5 се купуваше таг или цело посебно капаче, кое овозможување wireless charging. Без да пишеш модел, не може да ти најдеме решение.

 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

temelk4

Gaining Experience
19 август 2013
195
102
Се работи за Lenovo K6, проблемот константно се појавува.. @Pane24

едит @Psycore па за такво нешто значи хм, ќе побарам на чичко али фала

едит2 :D
Друштво ако знаете кај се продава тука у мк одма би земал.
 
Последна промена:

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
682
344
Се работи за Lenovo K6, проблемот константно се појавува.. @Pane24

едит @Psycore па за такво нешто значи хм, ќе побарам на чичко али фала

едит2 :D
Друштво ако знаете кај се продава тука у мк одма би земал.
20 пати сигурно не си го менувал, некој ти го прелемил или сменил со друг не “ оргинал” конектор, однеси го пак и кажи и да ти го средат со оргинал, 100 % ќе немаш проблем и ќе те кошта 600-800 ден.

Све друго нема да ти успее.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,799
7,331
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Мене па ме интересира што толку мака има портот за над 10 пати да биде променет? Чисто онака информативно прашувам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

temelk4

Gaining Experience
19 август 2013
195
102
20 пати сигурно не си го менувал, некој ти го прелемил или сменил со друг не “ оргинал” конектор, однеси го пак и кажи и да ти го средат со оргинал, 100 % ќе немаш проблем и ќе те кошта 600-800 ден.

Све друго нема да ти успее.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Неќам повеќе да го менувам ако траи со ова последна промена добро ако не веќе оди за делови. Освен ако не се монтира бежично.

Мене па ме интересира што толку мака има портот за над 10 пати да биде променет? Чисто онака информативно прашувам.
Незнам постојано е полнет со оригинал полнач, како што ми рекоа демек фабричка грешка.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,131
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Тоа мора да трпело физичко оштетување, иначе фабричката грешка ќе се решела уште со промена на првиот џек
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1,078
538
Ама нема логика ова он што го бара.. стар е телефонот. Зошто воопшто би барал бежично полнење кога уредот не го подржува тоа хардверски :annoyed:. Постои начин да ама мора да иде пак преку портата.. да ти е исправна портата а не си сакал да се замараш со кабли ова она, да разберам. Муабетот ми е во секој случај мора да ја направиш портата.
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
682
344
Нека ти го променат нека не ти го прелемуват,
купи магнетен кабел стави го едниот дел и немаш гајле.

Кај мене 600 ден ти е конектор.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

temelk4

Gaining Experience
19 август 2013
195
102
Нека ти го променат нека не ти го прелемуват,
купи магнетен кабел стави го едниот дел и немаш гајле.

Кај мене 600 ден ти е конектор.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Најдобро решение, фала ви многу може клуч
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,552
Мислења
820,378
Членови
28,214
Најнов член
vanadi
На врв Дно