1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да видам на која брзина ми работи рамот?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од skullmonkey, 3 Септември 2012.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,406
  10,246
  13 Јуни 2009
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  У биос ми вика 2133, а CPUID ми вика 1072 во DRAM Frequency. Ок е тоа, се множи х2 зашто е DDR2. Така беше или имам измешано...?
   
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,406
  10,246
  13 Јуни 2009
  Така нешто беше само не зашто е ДДР2 оти и со ДДР3 е пак иста математика. :D

  Значи 2133 DDR2 си земал. Ај со среќа да те служи само требало да земеш од оние појаките. Ова ептен слабо за ддр двојка.
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Моја грешка... DDR3 е ама dual channel е Z77. На тоа мислев х2.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,411
  25,086
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  cpu-z ја дели вредноста на онолку колку што имаш плочки, во твојот случај со 2
   
 7. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  првпат слушам за оваа работа..
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,411
  25,086
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Што се чудиш Ако работи на 1600 и имаш 2 плочки ќе ти пишува по слот ~800
   
 9. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Грешка си, множителот на DDR2 и DDR3 е 2, такада дури и 1 плочка да имаш ќе покажува 800. И 4 плочки да имаш, повторно ќе биде 800.
  Исто како кај графичките, земи пример од GDDR5, нека оригиналната фрекфенција е 1000 MHz, ефективната ќе биде 4000 зошто множителот на (G)DDR5 е 4 без разлика на количина на меморија и број на мемориски чипови.
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,411
  25,086
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Можно е да сум грешка али како да имам негде видено разлика при вадење/ставање плочки...Али теориата држи вода.
   
 11. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Тоа е исто како да кажеш дека на i5 2500k јадрата му работат на 825 MHz, па 4x825 = 3.3 GHz
   
 12. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,955
  3,570
  5 Декември 2009
  Машко
  Го дава на половина зошто рамот е DDR(Double Data Rate).

  Таман си е тоа.
   
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Да да. Така и мислев, ама место да барам по срански сајтови, тука прашав. За ддр2 знаев, за ддр3 не бев сигурен.
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,986
  6,751
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Double Data Rate значи х2
  Cpu-z не го рачуна тоа х2
  DDR2,DDR3 е ревизија 1,2,3 на DDR
  DDR3 не се множи со 3, DDR не се множи со 1. Сите се Double data значи сите DDR било 1,2,3 пута 2

  Ова не важи за SDRAM.
   
  На deki1 и skullmonkey им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...