• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да видам каква графичка имам и нејзини перформанси?

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Десен клик на десктоп па после идеш Properties/Setings/Advanced/Adapter и ќе видиш таму Adapter type и Adapter information. :bravo:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Ајде пробај вака:
Десен клик на My computer/Properties/Hardware/Device manager
Потоа ќе идеш на Display adapters и со десен клик на твојот адаптер односно графичка картица, ќе кликнеш на Properties. Би требало да можеш да го видиш типот и спецификациите на твојата графичка картица. :bravo:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
mi dadoa samo za monitorot i windowsot

Мора да имаш ЦД со драјвери од графичката. Можеби си го изгубил. Драјвери може да си најдеш на интернет ама некако гледам слабо стоиш со општи познавања од компјутерите и би ти препорачал да си викнеш сервисер ако не можеш сам да се снајдеш.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
901
75
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Види дали ти дадоа некои цд-а со игри, апликации(кај мене така на минатиот компјутер ме зезнаа во цд-то со игрите имало драјвери, а јас не проверив и откако го преинсталирав се отепав од барање на дрјавери).
 

IcecoveR

Intern
7 ноември 2007
20
0
Има едно програмче кое се вика Test My Hardware, со него ќе видиш се што имаш во компјутерчето... :bravo:

Е незнам сега, ама ќе ти напишам каде можеш да го најдеш. Али сега за сега пробај на www.mininova.org мислам дека ќе го најдеш...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Test My Hardware ќе ти даде детални информации за твојот компјутер: процесор, матична, графичка карта, мрежна карта, напојување, оперативен систем и сл. Симни го тука.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Пробај и со EVEREST, AIDA, 3D MARK или PC MARK исто така вршат идентификација на сите компоненти во системот.
Втор начин - види во документот кој ти го дале со компјутерот - мора да е наведено што делови ти ставиле.
Трето, ако случајно немаш налепница позади, отвори го кукиштето и види ја картицата.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Ова е најдобро програмче за да ги видиш главните карактеристики на графичкака каде воедно е помал брат на cpu-z, само не сум сигурен во случај ако е интегрирана графичката дали и какви информации ќе даде.
И еве го линкчето

http://www.techpowerup.com/gpuz/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.223
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно