Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да уредам соба за фотографија?

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.213
31.377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Значи ова пробувам да го решам веќе 3-4 години, имено сакам да создадам ИДЕНТИЧНИ услови за сликање во просторија, и тие услови да се пренесуваат низ текот на годините, за да можам 2 различни уреди, да ги тестирам во иста (или колку може иста светилна, ист агол, све исто)

Проблеми,

1. После xx употреба, диодите/какви и да се светла почнуваат да деградираат, шансата да чувам 10x модели за да правам директна споредба е минимална, овие уреди чинат во просек 1.000 евра, така да тоа отпаѓа, што значи сликата од едниот уред, треба да е во исто осветлена соба (блескавост/cd/m2) во континуитет 5 + години.

2. Дури и да купам иста лампа/рефлектор, тој ИМА во најмалце 5% разлика во карактеристики (силина/температура)

3. Што со изворот на електрична енергија, и неговиот ефект на лампите/рефлекторите? дали тоа игра и колкава е таа улога?

4. Има ли некој идеа како може ова да се изведе?

Благодарам.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.173
1.973
Скопје
Види тука:


So we added a new setup to the testing procedure, you'll find it in the comparison tools as "Studio setup". It is located in a photo studio, where the sun won't damage it for years, and it's made up of physical objects with very fine texture.

The first two camera samples (the ISO chart and the Studio setup) are taken with the studio lights at full blast, hence they're at the lowest ISO for the cameraphone. We hand-pick the best image from many samples, to make sure it shows the maximum resolving power of the camera and how it handles real-world textures.

The third sample is of the same Studio setup but we reduce the light in the room to a controlled value of 28 lux, measured at the poster. We've added the ISO and shutter speed data from the photo's EXIF as an additional reading of how well the camera performs.

Не знам колку им е full blast, сигурно и така го мерат lux-от (исто како и со намалено светло) директно на постерот/предметите, па гледаат да е изедначен за сите телефони.
За температура немаат пишано како прават да е иста/слична.

Живеат од ова со години, не гледам причина ти да комплицираш повеќе. Додуше нивниот опис е за постери и предмети, не за цела просторија.
За просторија нема никогаш да наместиш да е секогаш исто низ тек на годините, според твоите побарувања, невозможно е.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.241
Мислења
977.210
Членови
35.550
Најнов член
Provokator
На врв Дно