• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да ставам лед диода на куќиште?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
luge znaete li kako da stavam led dioda da mi sveti kukisteto?neznam jas na koe mesto se priklucuva na maticnata ke moze li nekoj da mi kaze sto e iskusen vo toa!ve molam mn me interesira toa
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
леле бе.. малце логички... ќе најдеш некоја јака диода и ќе ја поврзеш со две жици..и тие ќе ги споиш на пиновите на матичната каде што ти е поврзана power диодата на компјутерот и готово.. инаку викни некој електроничар или некој другар што се разуме у електроника да ти го направи..инаку ака вака сам направиш можеш да направиш голема беља.. затоа ОПРЕЗНО! :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
epa toa mi e mene problemot da ne utnam da mi rokne pc-to pa posle da se zboguvam od nego zs namam malce dadeno pari za nego:))
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
лол... ако ги поврзеш пиновите погрешно нема да ти цркне пц.. само што нема да работи.. инаку, диодата има тенденција струјата да ја пропушта во една насока, така да ако го поврзеш погрешно нема да рикне.. туку нема да свети. инаку види каде ти е поврзана power диодата што ти е на фронталниот дел.. и тие жици следи ги и види на кои пинови се ставени, па после стави ја диодата за куќиштето на тие пинови. и кога ќе го ставиш во станд-бај целото куќиште ќе трепа што ќе биде супер :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
hehe fala mn!a moze li na primer kaj sto e power diodata taa zelenata neli da ja ostavam taa i da stavam uste edna na istoto?ali znam pomalce ke sveti togas ili pak da stavam i na hard diskot :)) i ke mi trepka celo kukiste :)) a sto vikas za toa?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Здраво Todor91, Значи, НЕМОЈ ДА ЈА ПОВРЗУВАШ КАЈ ЛЕДот НА МАТИЧНАТА, извини за големи букви ама ... мора да се исправи грешката

Ќе си земеш неколку диоди и ќе ги поврзеш паралелно на некоја летва или плочка и ќе ги конектираш со напојувањето дирекно на куќиштето а не со матишната оти матичната на местата за ЛЕД дава струја само за предвидената лед диода а не ти ако лупнеш некоја која бара голема струја отиде матичната

Ако имаш проблеми пиши
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ок тогаш форумот има некакви проблеми со линкови на слики не е оба прва тема што се деси така ај ке ги ставам во PB
и бтњ избришете ги мојот претходен одговор и овие вашите :)


еве како изгледа волтажата на џекчињата со кои се поврзува хард дисковите оптичките уреди итн итн

но во зависност од колкава волтажа имаш диода ке ти треба и соодветен отпорник

еве ти шема за поврзување со 3 диоди и соодветни отпорници


доколку сакаш сам да си пресметаш еве ти едно сајтче

http://ledcalc.com/

и еве како исгледа лед диода на шема и визуелно
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
ok fala vi na site ali se iznervirav neso i zemav staviv na zvucnik :))) i zicata preku kukiste od vnatre i napred kaj sto mi e dvd-r i cd-rw kaj sto ima plastiki za uste tamu gi staiv :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
друже не ме факај буквално се

имав напишано друг посто но ради некаков проблем со слики беше избришан
овој го пишував на брзинка :)
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
@trakilaki

do koga be vakvi zabeleski na forumov?:D
ili trebase forum-ov da napisam?ili?
Ako tebe ti pravi razlika LED dioda,na nekoi ne im pravi posto znaat deka se raboti za istoto:)) Ne se zamaraj do tolku so postiranje besmisleni zabeleski,COOL-iraj:ua:
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
@trakilaki

do koga be vakvi zabeleski na forumov?:D
ili trebase forum-ov da napisam?ili?
Ako tebe ti pravi razlika LED dioda,na nekoi ne im pravi posto znaat deka se raboti za istoto:)) Ne se zamaraj do tolku so postiranje besmisleni zabeleski,COOL-iraj:ua:
E pa ako do sega ne mu pravelo razlika odsega ke treba da mu pravi..........:D
Zamisli vakvo nesto na stranec da mu kazes....ili nema da te razbere ili ke ti se zgazi od smeenje :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно