1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Како да стартувам Batch преку Andorid

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од BorisSapphire, 10 Март 2019.

1. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

443
    290
    11 ноември 2015
    Машко
    Веќе имам направено скрипта во Bat, сакам скриптата да ја подигам преку Andorid, а да се извршува на компјутер.
    Поентата ми е, на компјутерот имам две мрежни карти, на двете имам интернет од различен провајдер од кој што едната што ја користам цело време немам отворено Remote пристам, а на другата имам. На таа каде што имам пристап за Remote не сакам цело време да ми биде активна, веке имам направено скрипта за enable/disable на мрежната. Скриптата сакам да ја извршувам преку телефонот за кога ми треба Remote.
    Дали е возмжно?

Доколку темана е на погрешно место слободно да се префрли пошто не знаев каде да ја отворам.

Последна промена: 10 Март 2019
    На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ARMac

ARMac
    Орган

5,483
    5,876
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Сакаш од телефон/таблет да ја извршиш на PC Windows?

Или сакаш bat скрипта да извршиш на Андроид? За второво неможеш да користиш bat фајл, ќе треба да направиш custom скрипта .sh и да се изврши некој скрипт utility.

Ако е првото, ќе треба да користиш телнет на виндовсот, или SSH доколку има пристап до powershell (не сум пробал) и со команда од терминал да ја извршиш доколку се на иста мрежа.

Ако не се на иста мрежа инсталирај teamviewer и на телефон и на ПЦ. Тоа ти е најбезболно/

На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

443
    290
    11 ноември 2015
    Машко
    Од телефонот сакам скриптата да ја извршувам на компјутерот, и да треба да биде телефонот во локална мрежа не е проблем веќе имам VPN на првата мрежна каде што е цело време активна.

4. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,542
    2,817
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Teamviewer би ти завршил наједноставно работа

5. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

443
    290
    11 ноември 2015
    Машко
    Нај мал проблем е Teamviewer, кога сум закачен VPN имам пристам до компјутерот Remote и можам да ја активирам скриптата ама не ми е поентата да се закачувам па да правам Disable/Enable. Поентата ми е да имам шоркат на телефонот со Disable/Enable и да ја активирам.

6. null_ptr

null_ptr
    Gaining Experience

447
    361
    20 ноември 2013
    Машко
    Тогаш можеш преку ssh да се поврзеш од андроид на пц (лично користам Termius, али било која алатка ќе заврши работа)
    не сум сигурен кои пермисии се потребни при манипулирање со адаптери за мрежа но ако ssh работи како сервис тогаш не би требало да имаш проблем.

командата би била = runas /user:xxx "%windir%\system32\notepad.exe" (во "" пиши кај се наоѓа .бат), Enter па потоа лозинка за јузерот

Oktar, BorisSapphire и на ARMac им се допаѓа ова.
  7. ARMac

ARMac
    Орган

5,483
    5,876
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Друг начин е преку powershell, командата е

Enable-NetAdapter -Name "YOUR-ADAPTER-NAME" -Confirm:$false
    Disable-NetAdapter -Name "YOUR-ADAPTER-NAME" -Confirm:$false

Проблем е што телнет е тргнат пред некоја година, како да пристапиш до powershell на друг начин не сум сигурен. Пробај со 3rd party SSH сервер.

Со runas треба да имаш акаунт со пасворд кој е во administrators групата, а пасвордот мораш да го куцаш секој пат кога ќе се извршува скриптата. Би требало да може со полисата "Limit password use to local console only" да се направи да не бара пасворд. Теоретски.

Не е предвиден Windows 10 за вакви работи.

8. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

518
    558
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    @BorisSapphire Ако може да ми кажеш мене ме интересира што користеше за хосташ твој впн? јас пробував едно време со ОпенВПН, али не снајдов до крај за да ми биде функционално

9. null_ptr

null_ptr
    Gaining Experience

447
    361
    20 ноември 2013
    Машко
    Ако знаеш програмирање може и вака:

http server (service)

од андроид во браузер правиш риквест и сервисот на пц ќе го повика бечот.

Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација

10. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

443
    290
    11 ноември 2015
    Машко
    Користам PPTP од Микротикот, пробував со OpenVPN но не успеав да го тргнам, овие денови пак ке пробам да се помачам да видам во што е проблемот.

На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,646
    1,832
    19 Јули 2013
    Еден предлог за „валкано“ решение.
    На телефонот извади си еден фајл од дропбокс на хоум скрин или кое и да го користиш решение за синхронизација на фајлови, на кој што ќе можеш лесно да му го менуваш името.
    На компјутерот тури некое програмче за автоматизација кое ќе пази на тој фајл/фолдер и кога ќе забележи измена во името да ја изврши скриптата.

12. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

443
    290
    11 ноември 2015
    Машко
    Ми се допаѓа идеата баш ке пробам.
    Ти благодарам.

13. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

443
    290
    11 ноември 2015
    Машко
    Некое програмче за автоматизација?

14. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,646
    1,832
    19 Јули 2013
    Јас го користам Autohotkey за вакви ситуации, така да не сум баш во тек со останатите програми. Но еве на прв поглед ова е баш со таква намена: watch-4-folder.

Сподели

Вчитување...