• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да Средам Сервер ??

  • Ја почнал/а темата
  • #1

GokoMKD

Intern
14 април 2007
39
0
НЕ знам дали темава треба да биде тука но сепак некој нека се погризи за мојот проблем и подоцна за местово на темата. Сакам на мојот сервер кој е приклуцен на мрежа да ставам Shering но и да дадам дозволи за кој корисник со Account i Password да мозе да пристапи на него , на мрежата да мозе да влезе во Фолдерот што го ставам на Shering, па дали мозе да ми казете со која програма, како да го направам и како да го направам. Од напред Фала :)
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Мислам дека треба да им креираш акаунти на сите компјутери, или само на тие што сакаш да ти пристапат. Имаше нешто на мајкрософт сајтот. Еве ти линк
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Уф. Windows не е баш user-friendly на ова поле :)
Би препорачал да инсталираш некоја програма за заклучување на фолдери. Пред некоја година разгледував една и функционираше добро. Проблемот е во тоа што треба да се инсталира и кај сите клиенти.
Гуглај :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

GokoMKD

Intern
14 април 2007
39
0
Stanuva zbor za "Server"-->(Kom. koj mi e straven vo dnevna i povrzan mi e so LCD i na nego ima sekakvi raboti , software, muzika , filmovi , i takvi raboti) i sakam da gi stavam na Shering ama da dadam permissons za korisnicite, ama ne sum vo domain da moze preku samiot windows da go pravam dodeluvanjeto na premisions. Tnx
 
3 мај 2007
17
0
ke odis desen klik da kreiras nov sharing folder (ili postoecki folder desen klik tab sharing and security- share this folder) posle (sega zboram na pamet malku zasto virtuelnite mashini mi se iskluceni:)) odis desen klik na folderot i odis ntfs premisions i share permisions i ke podesis kako sto sakas. Pred ova moras da imas akaunti za korisnicite. Ke odis: administratibe tools- active directory users and komputers- go otvaras tabot users i proveri dali gi gledas korisnicite. ako ne kreiras akaunti- podesuvas permisii(share,NTFS) instaliras DNS, DHCP, za da se ima pristap do tebe. Ne znam dali ke me razberes dobro. ako ne izvini, no go nemam serverot pred mene da ti kazam detalno kako da go sredis. Eden predlog: ke instaliras VIRTUAL PC konzola, tamu ke instaliras server i klientski masini i simuliraj mreza. ako zeznes nesto samo iskluci i se ke se vrati vo predhodna sostojba. se nadevam deka malku ti pomognav.
pozdrav
 

budaletin

Intern
25 јуни 2007
15
0
Препорака,инсталирај си FTP сервер на "Серверот" и со FTP клиент можеш да пристапиш до серверот.добиваш поголема брзина(работи со TCP пакети) значи немаш губење на пакети, за разлика на Windows Sheringot кој работи на UDP пакети и се губат пакетите.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Stanuva zbor za "Server"-->(Kom. koj mi e straven vo dnevna i povrzan mi e so LCD i na nego ima sekakvi raboti , software, muzika , filmovi , i takvi raboti) i sakam da gi stavam na Shering ama da dadam permissons za korisnicite, ama ne sum vo domain da moze preku samiot windows da go pravam dodeluvanjeto na premisions. Tnx
A na toj 'Server' koj OS go imash instalirano? Ako e 'Server OS' mnogu lesno se reshava tvojot problem.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Многу ми беше смешно да видам какви се одговори доби на прашањето. И да продолжам во тој стил - крајно диверентно - не се мачи купи си NAS (Buffalo има супер модели за домашни корисници до 1ТБ) и не се замарај со софтверски решенија, барем не додека не откриеш кој ОС ти е инсталиран. :)
 

LoSkO

Intern
26 август 2007
29
0
ajdee koa pocnafte so objasnuvanja cudo :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
ke ides ke si go najdes ovoa na internet HttpFileServer tezi nekade okolku 300kb ke si go startuvas nema ni instalacija ni nisto, raboti na princip Drag & Drop ke si stais se so ti treba ke si gi zaklucis u samiot program i posle toa ke si dodavas User/Pass za sekoj folder razlicno prosto i ednostavno :rolleyes:
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Вака. Сето тоа се решава со актив дајректори ама пошто ти е дома безвезе да инсталираш. Затоа најлесно тие истите акаунти што ги има на локалните компјутери да ги има и на т.н. сервер. Ке си направиш на серверот локални акаунти (корисничко име и лозинки) исти како на другите ПЦ-ја и потоа ке можеш да си играш со НТФС пермисиите (под услов да е Win XP Pro, за XP Home пермисиите ги имаш само во safe mode). Толку.
 

MungaBunga

Intern
26 јуни 2007
18
0
Najprosto resenie
Staj go serverot i nemora da bide sererver 2003 i xp brka rabota za doma staj gi site vo ista workgrupa(desen klik na my com i vidi go imeto na workggroup) staj gi ste so isto ime na work group.Posle toa otvori si kolku folderi sakas ili na veke postoeckite daj im desen klik sharing (ako ne go gledas ovoa ides u tools folder options view i go otstikliras poslednata opcija (recomndet) ) posle toa imas kopce PERMISSIONS go otstikliras EVERYONE i eden po eden dodavaj gi userite na drugite kom i posle im stavas permisii read -Cita gleda nemoze da brise ili menuva Change-cita gleda brise pise Full control Sve , im stavas na koja user so sakas i treba da raboti, Otkako ce go napravis seto ovoa probaj da vlezes u papkite od drug pc ke ti bara pass na serverot ke stavis i zasekogas ke si go zapamti i to....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,040
Најнов член
OKI-POKI-DOKI
На врв Дно