Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да сопрам фрлање во Стрит Фајтер 5?

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Не знам како да го упалам првиот туторијал што се пушта кога прв пат ја палиш играта.
Таму кажа дека едно копче беше за да сопреш фрлање. Дали беше V или некое друго?
Се сеќава некој?

Ме згази со Зангиев, пошто е голем и има голем дофат.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Скок пук, клек, пук, полу круг и бегај...
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Не знам како да го упалам првиот туторијал што се пушта кога прв пат ја палиш играта.
Таму кажа дека едно копче беше за да сопреш фрлање. Дали беше V или некое друго?
Се сеќава некој?

Ме згази со Зангиев, пошто е голем и има голем дофат.
Играј со Далсим и тепај од далеку он има најголем дофат. ;)
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.456
14.733
Чек, зборите за краток или висок оујукен? Имам чуено дека различно болело.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Имаше и Оојукен? Нели беа Хадоукен, Шорјукен и Кикокен на Чан Ли?
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.110
2.970
Чек, зборите за краток или висок оујукен? Имам чуено дека различно болело.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
Имаше копчиња за брза и помалку моќна нога/рака и копчиња за побавна а многу посилна рака и нога. Зависно која рака ќе ја кликнеш зависи дали ќе биде мал или голем ооо јукен
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Еве нешто иако баш не го разбирам :)

Иначе мислев на ова на сликиве:

throw.jpg throw1.jpg
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Да ти*ам Далсимот, пуздер ме направи
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Абе, да не е плати за да победиш? Игра некој СФ5?
Овие што се плаќаат некако појачани делуваат, јес да треба подолго време да играм за да воочам.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
978
874
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
На што платформа играш SF5?
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
На што платформа играш SF5?
ПЦ. Имам обичен џојстик, не личи дека го наоѓа...

Иначе, ме избоксира со Ед, јас со Чан Ли. Два пати бев во бессвест(тоа коа летаат птички), и ме остави да се опоравам пошто знаеше дека ќе победи :)

Бланка како ѓуле ме излупа... Ме исклоцаа и со Кен, со Џи, со Неш...

Очигледно не знам како да сопрам низа удари едно по друго :)
 
Последна промена:

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.348
Еве нешто иако баш не го разбирам :)

Иначе мислев на ова на сликиве:

Погледнете го атачментот 74667 Погледнете го атачментот 74668

Се гледа модераториве газат во нивната работа. :D

Инаку, ова на кое алудираш е копчето за Throw, ако не се лажам на тестатура беше W, додека на гејмпад зависи од конфигурацијата. Единствен начин да сопреш фрлање (deflect) е да го стиснеш копчето истовремено со противникот.

Самиот зафат е спор, така да фрлање може да го прекинеш противникот со light удари (hand/leg).
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Се гледа модераториве газат во нивната работа. :D

Инаку, ова на кое алудираш е копчето за Throw, ако не се лажам на тестатура беше W, додека на гејмпад зависи од конфигурацијата. Единствен начин да сопреш фрлање (deflect) е да го стиснеш копчето истовремено со противникот.

Самиот зафат е спор, така да фрлање може да го прекинеш противникот со light удари (hand/leg).
Хмм, ама мене ми е скок нагоре на W. Кое би било? Или викаш ќе работи?
 
Последна промена:

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Хмм, сака вежбање.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10

Ќе те подберам добро следниот пат :eek:h::eek:h::eek:h:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.211
31.368
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.049
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно