• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kako da snimam Film so Drug prevod SRT

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Poznato e deka sekoj Film si ima svoj SRT file na Angliski Prevod.

Dali ke moze nekoj da mi kaze kako da snimam Film ama so Makedonski Prevod File SRT za da moze na DVD da se gleda so Makedonski Prevod

Fala Mnogu pozdrav :bye1:
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
film moze da simnes nezavisno dali ima prevod ili nema a .srt file e poseben tekst file i moze da se najde na razlicni sajtovi koi se za tie nameni pobaraj na google ima sajtovi za prevodi.Pri toa treba da vnimavas da bide isto imeto na filmot i prevodot za da moze da ti go cita prevodot na DVD-to koga ce go gledas filmot. Na pr: NoCountryForOldMan.avi
NoCountryForOldMan.srt
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Или можеш да користиш нешто како SubMux, со кое што на програмчето му ги даваш двата .avi и .srt и ти прави нов .avi со превод :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Za da si najdam STR File toa znam i gledam na mojot PC jas sakam da si go snimam Filmot so Makednoski ili Srpski Prevod , so koj program mozam toa da go snimam, Pozdrav do site Kolegi
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
KOlega :)
Snimaj u nero so da ti kazam drugo, ti napisav pogore citaj isto ime da bidat mozes da snimas povece filma na edno DVD ako Data file ili na CD isto kakoa data file i tegni gledaj kolku sakas.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Drag Kolega jas ne znam dali dobro si go razbral moeto prsanje.
Ti toa sto si go pisuval jas toa seto go znam mene mi e problemot Filmot da go gledam na DVD Player povrzan na TV a ne na PC.

Dali sega sum Dovolno Jasen Drag Kolega ! ! !
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Za da si najdam STR File toa znam i gledam na mojot PC jas sakam da si go snimam Filmot so Makednoski ili Srpski Prevod , so koj program mozam toa da go snimam, Pozdrav do site Kolegi
Ti kolega :) prasa so koj program da snimas, jas ti kazav. Toa e toa snimaj i ako ti podrzuva dvd playerot divx togas nemas problem. probaj i kazi so si napravil, aj tri dena pominaa a ti nemas rezultati uste :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
taranenik Kolega jas probav da snimam taka kako sto mi kaza ti no ne uspeaa flmot e tuka no prevod nema na filmo.
jas mislam deka mi treba nesto kako sto kaza kolegata StarBuck samo za zal toj program ne mozam da go najdam ako ima nekoj stran neka mi prati na MSN fala
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
SubMux e ako sakas da pravis DVD so Vob file i toa ti e procedura malku povece. E sea odluci ti so sakas da pravis dvd autoring ili sakas samo da gleas filmovi.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Good Boy ako si procital na Forumot ne se pustaat veke Linkovi za programi nelegalno.

Jas licno nemam nisto protiv ako se pise i na Forumot

jas najdov WinSubMux_0.2.0.2 ama on Convertira o MPEG na MPEG i nikoj drug format , ha ha
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Де бе луѓе толку е тешко? :)) Имам SubMux 2.23 и тоа мислам дека го симнав од download.com, полесно неможе да биде :)
Прифаќа avi, ogm, wav, wma, ogg, ssa, и srt

Правиш drag & drop на аудио и превод фајловите и стискаш едно големо MUX копче, и генерира нов видео фајл кој има превод во него.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Истото програмче може да се најде и со името VobSub, побарај на google, има бесплатен download на повеќе места.
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
322
277
SubMux можеш да користиш ако DVD player-от ти поддржува DivX но не поддржува титлови.
Ако плеерот поддржува титлови тогаш провери во неговото упатство во кој формат треба да бидат (.srt, .sub, .smi ...) и доколку титлот што го имаш е во друг формат, конвертирај го со Subtitle Workshop во соодветниот формат. И како што кажа taranenik името на филмот и титлот треба да бидат исти (кај повеќето плеери).
Доколку пак плеерот не поддржува DivX конвертирај го филмот во DVD со помош на ConvertXtoDVD (поддржува и вметнување на титлови).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,792
Мислења
850,512
Членови
29,480
Најнов член
EnemyUnit
На врв Дно