Како да сменам ИП адреса?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Gucci, 15 ноември 2013.

 1. Gucci

  Gucci
  Gaining Experience

  853
  472
  5 Јули 2011
  Имам нет од телекабел, модем Motorola SBV5121E.
  Влегов во модемот али нема опција за менување на МАК адреса. Го рестартирав, го исклучив али остана истата адреса.
   
 2. pipelin

  pipelin
  Gaining Experience

  955
  474
  8 Мај 2010
  Мак адреса не треба операторот да ти додели? Кај One мислам така беше..
   
 3. Gucci

  Gucci
  Gaining Experience

  853
  472
  5 Јули 2011
  Да им се јавам ќе ја сменат?
   
 4. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,264
  85
  30 ноември 2007
  Секој уред си има своја MAC адреса, не ти ја доделува операторот. Што сакаш да постигнеш, да ја клонираш MAC адресата или ?
  Мислам дека модемите немаат таква можност па затоа би ти бил потребен рутер.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gucci

  Gucci
  Gaining Experience

  853
  472
  5 Јули 2011
  Не, ми го банираа пејпалот па сакам да направам друг на име на мајка ми, и сакам ИП адресата да ја сменам.
   
 6. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,264
  85
  30 ноември 2007
  Ти во првото мислење спомна МАС адреса па затоа ми бидна нелогично. Доколку имаш динамична IP адреса истата ќе се менува автоматски (прашај во телекабел), а доколку имаш статична јас би ти препорачал: https://chrome.google.com/webstore/detail/hide-my-ass-web-proxy/cmgnmcnlncejehjlnhaglpnoolgbflbd мада може и рачно во Local Area Connection да се промени. Не заборавај да исчистиш колачиња пред да се регистрираш пак.
   
 7. Alex

  Alex
  Gaining Experience

  331
  148
  10 Август 2008
  Машко
  EPIC!!!
   
  На HardCorec, Pulse, Eva Molotow и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,771
  2,582
  29 ноември 2009
  Сваштара
  Гаф на деценијата
   
  HardCorec, Кристијан Про и на Alex им се допаѓа ова.
 9. Gucci

  Gucci
  Gaining Experience

  853
  472
  5 Јули 2011
  Статичка е. Се јавив во телекабел, викаат неможе o_O
  Незнам со прокси колку е сигурно..

  И направив нов јузер на пц, нема потреба да бришам колачиња ;)
   
 10. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,771
  2,582
  29 ноември 2009
  Сваштара
  Ќе го лапнеш ко попче сарма.
   
 11. pipelin

  pipelin
  Gaining Experience

  955
  474
  8 Мај 2010

  ok :(
   
 12. teressa

  teressa
  Intern

  22
  3
  11 Март 2016
  Женско
  Дали некој знае некој програм со кој може да се смени ip адреса?
   
 13. goran_oh

  goran_oh
  On your way to fame

  1,082
  897
  26 Април 2013
  Машко
  Vpn?

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 14. krema

  krema
  Professor

  5,758
  5,040
  24 Јуни 2009
  Машко
 15. bLaCk AnArChY

  bLaCk AnArChY
  Gaining Experience

  61
  138
  13 Јуни 2017
  Машко
  Ako sakas da ja menjas IP adresata toa moze da se postigne samo ako imas dinamyc IP address inaku
  Zemi Hola Imas moznost da stavis IP adresa od bilo koja drzava ti sakas
   

Сподели