• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да скенирам ИП на chat?

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Pa najlesno mozes da ja doznaes preku CMD, neli koa mu prakas ili ti praka nekoj fajl (za da moze da se registrira) so pomos na netstat komandata ke mu ja najdes. E sea imam i edna skripta za msn+ koja sto avtomatski samo od sebe ti ja dava IP adresata, ali spored tie pravila ne smeam da stavam neso warez....
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Абе ако ти е скрипта за MSN Plus, нема зашто да не ја ставиш. Ја има секаде на нет, и не е warez.
@Dragan_Drazo
Инсталирај си MSN Plus, и после во него вгради ја оваа сктипта. Треба да ти ги наоѓа ИП адресите чим ќе почнеш да збориш со нив.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
MSN дава ИП адресата и при обичен чет? Обично само при праќање фајлови меѓусебно и тоа без посредство на сервер се издава адресата. Така функцонираат повеќето протоколи и/или имаат опции за вакво подесување
 

eldiablo

Баниран/a
21 октомври 2008
820
48
За да ја најдеш IP адресата на членовите кој се Online на Windows Live Messenger (или Msn) треба да примиш, пратиш фајл на корисникот на кој сакаш да му ја одредиш IP адресата или пак да започнеш audio или video конверзација. Друг начин нема да успее бидејќи скоро се друго оди преку серверите на мсн.

1. Најпрво одиш Start/Run и пишуваш cmd. Ќе ти се отвори едно прозорче.

2. Во него ќе напишеш netstat -n (или netstat -a) и ќе видиш кој конеции се моментално воспоставени.

3. Му праќаш, примаш фајл или започнуваш video или audio конверзација.

4. Повторно пишуваш netstat -n и гледаш што се изменило, дали има додадено некоја IP адреса, со која си воспоставил врска. (ESTABLISHED)

5. Оттука ќе видиш, која е таа/тие IP адреса/и.

Поздрав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,925
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно