Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Туторијал како да сјебеш лаптоп од 2к еур со ликвид метал од 30 јуруци

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.485
16.721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.736
1.491
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte RTX 3080 Ti Vision - 12GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini / Logitech G305
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL G2724D
OS
Windows 11 Pro 64-bit
Пробај CTRL + Z
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.147
3.019
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Не разбрав...

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.281
1.549
orgrimar
и? нема прошка за лаптопов?
можеби има, неколку контролери, фетови една рака и процесор графика и мемории вадење чистење и реболинг, шампионите ставиле под се за да биде богато
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
299
196
30 eura liquid metal pa mnogu skapo toa...toj nekoj od saranata krava izgleda e..termalna pasta kosta 100 denara on luksuzni tecni metali stava..bre
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.303
14.436
можеби има, неколку контролери, фетови една рака и процесор графика и мемории вадење чистење и реболинг, шампионите ставиле под се за да биде богато
Не е ова стар лаптоп, као ептен стар? Црвен PCB не сум видел во последниве 10 години.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.710
10.108
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Уште не знаат грото од "сервисерите" за течен метал, па ставале термална паста врз течниот метал во очаен обид дека ќе проработи лаптопот. Кој е сервисот нема да кажам, секој со својата среќа. Битно лаптопот е успешно поправен и корисникот си е задоволен.
 

Атачменти

 • 20231112_140725.jpg
  20231112_140725.jpg
  2,6 MB · Прегледи: 141
 • 20231112_140832.jpg
  20231112_140832.jpg
  2,5 MB · Прегледи: 138
 • 20231112_140913.jpg
  20231112_140913.jpg
  2,6 MB · Прегледи: 143
 • 20231112_141120.jpg
  20231112_141120.jpg
  2,4 MB · Прегледи: 143
 • 20231112_141137.jpg
  20231112_141137.jpg
  2,8 MB · Прегледи: 143

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
986
1.268
Уште не знаат грото од "сервисерите" за течен метал, па ставале термална паста врз течниот метал во очаен обид дека ќе проработи лаптопот. Кој е сервисот нема да кажам, секој со својата среќа. Битно лаптопот е успешно поправен и корисникот си е задоволен.
michael-scott-steve-carell.gif

Ставиле прво од течниот метал, куртулил лаптопот, па назад пробале пак со обична термо паста?
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
125
180
michael-scott-steve-carell.gif

Ставиле прво од течниот метал, куртулил лаптопот, па назад пробале пак со обична термо паста?
Најверојатно ставиле од течниот метал, не се пуштал лаптопот и пробале да стават термална паста што кога ја ставиле предизвикало течниот метал да се растури по страните и да излезе покрај хитсинкот..
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.710
10.108
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ставиле прво од течниот метал, куртулил лаптопот, па назад пробале пак со обична термо паста?

Овој Асус фабрички доаѓа со течен метал на процесорот, дури и со него врие на 90 и кусур степени, идиотиве не го ни тргнале течниот метал туку само набутале MX5 термална паста врз него, од која причина не знам.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.962
17.878
Дај бе кажете што е тоа зошто не треба да се става зошто треба, ај да не ве испобанирам сите!
Најголемото зло што можеше некој да го измисли.
Генерално, направен е од галиум кој екстремно се неќи со алуминиум, неговите легури и којзнае со што уште не.

Има многу поголема термална спроводливост од обична паста. Ако избега од местото на апликација прави микроскопски капки кои се завлекуваат секаде (и под компонентите)

Најчесто го користат место паста кога делидаат процесори и тука има најголем ефект.
Околните компоненти или ги лакираат или ставаат каптон трака (една проѕирна, жолта и тенка трака која е отпорна на топлина)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.359
12.613
Не ги следам трендовите на хардвер. Можеби новиве компоненти се ултра жешки.

Но јас дур сум жив не ставам проводник на електрична енергија како термална паста. Нека бидат компонентите пожешки. Ќе ме лимитира. Ама ќе сум раат.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.303
14.436
Не ги следам трендовите на хардвер. Можеби новиве компоненти се ултра жешки.

Но јас дур сум жив не ставам проводник на електрична енергија како термална паста. Нека бидат компонентите пожешки. Ќе ме лимитира. Ама ќе сум раат.
Па да, ама ти си разумен човек, тебе не те копка бесот дека за без пари теба да добиеш поевќе перформанси кои не ти требаат.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.356
7.216
Скопје
www.facebook.com
Екстремни времиња си бараат екстремни решенија.
Технологијата напредува, сите сакаме јако и преносливо а со самото тоа и си има и свои жртви.
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.416
1.560
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Processor & Cooler
Intel 13900KS
Motherboard
ASUS Z790-I
Storage
2TB NVME Samsung 990 PRO
PSU
1300W SFX Cooler Master
RAM
GSkill 32GB 7200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX 4070Ti
Mouse
Logitech G305
Monitor
ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN 24.5”
OS
Windows 11 Home
Јас ќе додадам само дека човек како @Daniel86 може да го поправи ова горе се дур не е изгорен лаптопот максимум или чипот.
Си има решенија за се само што тоа се наплаќа убаво мрсничко и за се си треба добар алат.
Сето ова се избегнува многу лесно земате добар лак од вашата жена,швалерка,ороспија и да не набројувам понатаму....
Мачкате 1 слој чекате 5 10 минути да засуши мачкате друг и така 3 слоја и после слободно нека тече кај сака.
Порбано тестирано и нема смрт, со тоа што можете да намачкате насекаде од лакот каде што мислите дека може да отиде течна термална паста.
Воедно не се става ова на кило си има на youtube што како и колку треба.
Ова што е на сликата горе не ми е јасно како прво стигнало до тамо дали утнал кога ставал што шприц или го замачкал уште повеќе и бил тотален бегинер, и не му се давало 50 евра плус за да му го среди некој со знаење.
Пак ќе кажам имам гледано многу видеа каде што имало и полошо од ова но се средувало но мора малце и среќа да се има веќе кога ќе стигне до ова.
Воедно пак ќе набројам алатот кој е потребно за да се среди ова го нема секој , не е ова само чепкалки за ушти и дувни со компресор проблем :)

Edit : Ова лично го имам правено одамна на мој лаптоп кој беше исто скап и има драстично подобри температури поради ова.
Продаден е на форум тука и човекот немаше никаков проблем.
И потоа пак му менувавме квалитетни термал падови.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.281
1.549
orgrimar
Јас ќе додадам само дека човек како @Daniel86 може да го поправи ова горе се дур не е изгорен лаптопот максимум или чипот.
Си има решенија за се само што тоа се наплаќа убаво мрсничко и за се си треба добар алат.
Сето ова се избегнува многу лесно земате добар лак од вашата жена,швалерка,ороспија и да не набројувам понатаму....
Мачкате 1 слој чекате 5 10 минути да засуши мачкате друг и така 3 слоја и после слободно нека тече кај сака.
Порбано тестирано и нема смрт, со тоа што можете да намачкате насекаде од лакот каде што мислите дека може да отиде течна термална паста.
Воедно не се става ова на кило си има на youtube што како и колку треба.
Ова што е на сликата горе не ми е јасно како прво стигнало до тамо дали утнал кога ставал што шприц или го замачкал уште повеќе и бил тотален бегинер, и не му се давало 50 евра плус за да му го среди некој со знаење.
Пак ќе кажам имам гледано многу видеа каде што имало и полошо од ова но се средувало но мора малце и среќа да се има веќе кога ќе стигне до ова.
Воедно пак ќе набројам алатот кој е потребно за да се среди ова го нема секој , не е ова само чепкалки за ушти и дувни со компресор проблем :)

Edit : Ова лично го имам правено одамна на мој лаптоп кој беше исто скап и има драстично подобри температури поради ова.
Продаден е на форум тука и човекот немаше никаков проблем.
И потоа пак му менувавме квалитетни термал падови.
хахаха не си гледал доволно и немаш појма
1 процесорот од фабрика си има софт фрејм- силиконска рамка која е залепена и не дозволува да истече металот
2 си има каптон леер супер изолатор отпорен до 350 степена1701110553166.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.588
Мислења
965.661
Членови
34.962
Огласи
2.661
Најнов член
Nikolaking123
На врв Дно