• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Kako da si go zgolemis signalot na Wi-Fi

Razor_11

Intern
9 ноември 2007
16
0
Сигналот од репетиторот на почетокот беше очаен, па морав некако да го појачам:

* Во ANHOCH во трговски земав WiFi USB за 1890 ден.
ZD1211
IEEE 802.11b+g USB Adapter
* Во Хубо метална нога за масичка околу 120 ден.
* Неколку штрафа М5 со шајбни и мутери околу 100 ден.
* И некоја ПАРАБОЛА (цедалка, турска тв антена, мала сателитска антена) или правена како мојата.
* Продолзен кабел USB 2.0.

* Или скоро сето тоа го имате во пакетот на ОnNet WiFi BOX (WiFi уред и 3 метри USB кабел со упатство за поврзувзување)

Измерете го диаметарот и длабочината на параболата па према формулата од слика 1 го добиете фокусот (местото каде ќе биде поставен Wireless Lan Mini USB Adapter-от)

Во мојот случај диаметарот D=610 mm. длабочината d=92 mm. фокусот f=252,7 mm.
Напомена: Детал А на сликата 1 и слика 3 ја покажува антената во самиот Wireless Lan Mini USB Adapter-от која е на 8-10 mm. од крајот на пластиката, каде треба да фиде фокусот на антената.

Е сега на работа

* Параболата која ја имав е од пластика па морав да ја обложам со алуминиумска фолија (од самопослуга - за домаќинство) залепена со неостик-лепак.
* Избушете на параболата во средината дупка од минимум 2 см. преку која ќе проваѓа продолжниот кабелот со неговиот конектор.
* Измерете ја ногата и исечетего вишокот на цевката на потребната долзина, а потоа со штрафови кој се подолги од дебелината на двете тела, заштрафете ја цевката во средина на параболата слика 5.
* Заглавете го конекторот од кабелот во цевката (со кајли, дрвени, пластични) и протнете го да излезе зад параболата.
* На штафовите од позади заштрафете еден метален г - профил со дупка за прицврстување, и ако имате еден сталак за апарат-камера поставете ја антената на него (полесно ќе ја насочите кон репетиторот).
* На слика 4 можете да видите дека антената е поставена внатре што секако е полошо поради зидовите пред нејзе а и самата висина на истата. Подобро е да се постави надвор и повисоко по можност без објекти пред нејзе (со продолжен кабел од 2,5-3 м. не повеќе зашто ќе го изгубите поново сигналот, или вашиот компјутер нема да го препознае USB - то.)
* Напомена: Wireless Lan Mini USB Adapter- от ако антената е ставате надвор обавезно заштитете го со некое пластично шише, туба или слично и задихтуте со силикон.

Измерениот сигнал добиен со параболична антена низ сите тие зидови, воден салонит од бараката, руските бетонски згради, и зградите на партизанска.
Програмот со кој е мерен сигналот и подесена антената е NetStumbler 0.4.0, кој меѓу другото е и бесплатен. Можете да ја видите разликата на сигналот со парабола и без, разликата е 18-20 dB и постабилен сигнал.


Еве усте неколу податоци кој можат да ви помогнат:


Приближно слабеење на сигналот на 2.4 GHz

Објект Слабење на сигналот низ објекти

Спрат - бетонска плоча 15-25 dB
Циглен зид 5-10 dB
Стаклени цигли во метална рамка 6 dB
Дрво 5 dB
Стакло 3 dB
Човечко тело 3 dB
 

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
Специјален поздрав до комшиите со nickname
2wire680, 2wire485 и gyon

Купечка конзерва...овај антена... Но дизајнот и конструкцијата се премногу лесни... А и деловите во МКД коштат доста поефтино... Се на се ти треба само една конзерва од гулаш... независно дали ќе користиш антена кабел wifi картичка или wifi картичка во конзерва usb кабел до комп.


То ти е... Веќе сам си ги хостирам сликите :p pic.mkd.net
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Извинете за што ви е wifi кога за неколку дена ќе го укинат?
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Па така ми излегуваше еден поп уп и викаше имате да речам сега може се уште 20 дена, незнам точно сега нема нет од него. Уште 20 дена да ја искористите wifi услугата, а ако не може да се префрлите на адсл и неискоритениот трансфер да ви се даде како ваучер. Што значи уште некој ден нема wifi.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
lele pa sto ke im pravat na 48te AP niz skopjevo, stvarno wifito ne funkcionirase kako sto treba ama tolkava investicija i samo 2 gogini da funkcionira?
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Не користам wi-fi затоа се немам интересирано многу околу него. Но гледав некаде една програма wi-fi радар, фаќаше сигнали и ги појачуваше. Можеби некој знае повеќе околу тоа, не е на одмет да се распрашате...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Ami so ke pravat sega tie so koristele internet preku onnet wifi a
nema kaj niv kabelski operator ke treba da se vratat na dial-up
ili da potpisat dogovor na 1 godina (da se obvrzat) za ADSL
 

armin06

Intern
13 април 2007
72
29
Ја зедов ви фи се мачев и џабе се мачев.Ке го укинат после нова година.ми кажаа од он нет.
 

Медиа

Intern
29 ноември 2007
24
0
Разберете дека вифи не е за комерцијална употреба, иако Он Нет направи безуспешен обид да го протурка така.

Ако сакаш да се ебеш, мора да ти влезе (у превод - да си потпишеш договор за WADSL, ADSL...)
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.107
584
delicon.mk
Разберете дека вифи не е за комерцијална употреба, иако Он Нет направи безуспешен обид да го протурка така.

Ако сакаш да се ебеш, мора да ти влезе (у превод - да си потпишеш договор за WADSL, ADSL...)

Мислам дека пред да почнеше со реплики, требаше да ги прочиташ правилата.
 

Медиа

Intern
29 ноември 2007
24
0
Мислам дека пред да ми реплицираше, требаше да се разбудиш од сонот дека си администратор.

Ако официјалните лица на форумов имаат забелешки на постот, истите ќе го модерираат.

"Безобразен" јазик е оправдано да не се толерира во обраќање кон други членови - поштуем, но јас ниту пцујам некого, ниту навредувам, користам метафора.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Сепак мислам дека ќе добиеш опомена од администраторите. Внимавај на изразите што ги користиш при постирањето на форумов. Има и други фрази со кои можеш да го искажеш твоето мислење!:nazdravje::metal:
 

Медиа

Intern
29 ноември 2007
24
0
Океј, реков, ако официјалните лица на форумот имаат забелешка, ја прифаќам.
До тогаш, пендинг : )
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Жал ми е што ке го укинуваат wifito, не дека сум корисник има многу кои го користат е сега душманите на onnet wifi ке се изнаситат мислам на Рицка и остали
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Уште еднаш ке повторам чист етер...нема веќе да зрачат антените на No.Net и да гушат се преостанато...а да имаше мудар пост WiFi не е за КОМ. употреба...никаде во свет...
 

zarkovski

Intern
29 ноември 2007
3
0
Можеш да употребиш и USB кабел (до 10 метри должина), ама само ако е "активен". Може да се најде и по нашиве продавници. Поздрав
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Жал ми е што ке го укинуваат wifito, не дека сум корисник има многу кои го користат е сега душманите на onnet wifi ке се изнаситат мислам на Рицка и остали
Сите што се обидуваа да се врзат во мрежа безжично на подолго растојание во себе ги пцуеа No.Net..:ua:
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Da de cist eter jasno za da mozete da pukate so 251mW + 8-17 dBi omni = ohoooo
a da ne zaboravime skopjewifi i gajtanless treba da zracat 100mW so se antenite a ne jas na 4,5 km (KILOMETRI) so USB fakam signal od gajtanless

Сите што се обидуваа да се врзат во мрежа безжично на подолго растојание во себе ги пцуеа No.Net..:ua:

Tuka si u pravo, jas kojznae kolku boksa mu imam tresnato na mojot AP (jas nemav opticka vidlivost)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.421
Мислења
900.655
Членови
32.137
Огласи
511
Најнов член
Valentina M
На врв Дно