1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да сетирам FTP сервер за DVR, IP камери?

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од AndrejGagale, 27 Декември 2018.

 1. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Прашањето е како да се сетира FTP сервер на еден компјутер на кој ќе се префрлаат видеата од DVR - кој е на една мрежа, IP Камери - самостојни камери со SD но имаат подесувања за FTP исто така на друга мрежа/други локации, додека компјутерот каде што ќе префрлаат ќе биде на трета мрежа, друга локација.
  Не да се гледа стрим во живо, туку како се снима така да се префрлаат видеата, како е најдобро да се направи?
  И друго дали има можност преку рутер, имам Xiaomi Router 3g, со врзан хард диск и го користам како домашен cloud. Дали можи самиот рутер да се подеси во хардот да снимаат директно, да нема компјутер пуштен нон стоп, или не е сигурно така?
   
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  2,926
  3,277
  18 Април 2007
  Прво напиши кој модел на DVR и камери и рутери имаш.
   
 3. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  772
  339
  5 Јуни 2007
  Машко
  Druze ima nekolku moznis scenarija vo situacijata. Prvin, na dvr-ot mora da imas internet (so pretpostavuvam veke imas). Druga rabota e da zemes bilo kakvo ispravno kompjuterce i da mu instaliras FileZilla. Ke go podesis softverceto ( ke mu dades user i pass i direktorium za pristap). Stavi mu staticna ip adresa na ovoj kompjuter. Sledno e toj kompjuter da go vrzes na ruter i pozelno e da ja otvoris portata 23 na ruterot ili stavi ja ip adresata vo DMZ. Ip adresata na ftpserverot ke bide public ip adresata so ja imas preku internet provajderot ( What Is My IP? Shows your real IP - IPv4 - IPv6 - WhatIsMyIP.com® )

  Potoa na dvr-ot vnesi gi informaciite za ftp, ip na server, user i pass. Resto opcii so ima neznam kako so kaza smole zavisi od model na dvr. Grubo kazano vaka ide procedurata. Se ostalo se finesi.
   
  На G4M3R и AndrejGagale им се допаѓа ова.
 4. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Те разбирам, значи најлесно би било со filezilla. Dvr от и камерите не се битни ќе ги средам нив, најмногу сакав да ми објасните со фтп серверот - компјутерот што ќе биде сервер.
  Дали треба да се регистрирам на вакви веб страни или мојата публик ип што ми е ќе биде адресата за простап до серверот?
   
 5. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  440
  335
  26 Јуни 2012
  Машко
  Можеш и со DDNS(no-ip) види тука Dynu

  Ако отвараш порти ќе ти требаат мислам 2, 20 и 21 серверска и клиент од ftp. 23 е за телнет(освен ако не користиш телнет инаку е ризик непотребно да отвараш порти)
   
 6. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  772
  339
  5 Јуни 2007
  Машко
  Moja greska sum pisal 23 a mislev na 21, iskreno ftp ne koristam odamna, so sftp rabotam :D
   
 7. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Како е подобро/ постабилно?
   
 8. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  772
  339
  5 Јуни 2007
  Машко
  Andrej, za da ti funkcionira ftp serverot, mora da ja otvoris 21 portata na ruterot. Od ruterot zavisi na koj nacin ke go izvedes toa, najcesto se forward na porta ili virtual server i mestis celiot trafik na porta 23 da se praka na lan adresata sto ke ja ima serverot. Isto taka od ruterot zavisi i dali poddrzuva DDNS servisi, za avtomatski da pravi update koga ke se smeni ip-to. Vo sprotivno instaliraj go clientot na domasen kompjuter, koj koristi isti internet kako i ruterot i ftp - serverot, i toj ke ja apdejtira ip adresata celo vreme.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Мислам дека нема да биди проблем тоа бидејќи имам статична ип. Во ред да пробам со fillezilla серверот (мислиш на серверот не на клиентот?) па ако имам прпблем нешто ќе прашам пак.
   
 10. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  772
  339
  5 Јуни 2007
  Машко
  Da, FileZilla e ftp server. Probaj so nego, ako imas staticna ip uste polesno ke ti bide.
   
  На Oktar и AndrejGagale им се допаѓа ова.
 11. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Среќна Нова година на сите се најдобро!

  Да ми предложи некој програмче за стримање на IP камери? Нешто како ова ?
  И друго да прашам дали постои или како може да се направи видеата да се бришат сами? Пример на 10 дена камерите снимаат на сервер и 11тиот ден да се избришат од првиот ден видеата и т.н. автоматски да не се уклучувам јас.
   
 12. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Ќе ве молам за помош.
  Во рутер пуштен е 21 порт, на фтп серверот. Локално работи супер преку рутер што ми се камери приклучени и можам и јас да се конектирам. Но од надвор добива конекција но неможе да префрла фајлови, ни пак да гледам јас да влезам со акаунт и пасс.
  0КB се фајловите што ги префла од надвор, еве слика со проблемот?
  kamera001 е од надвор, додека 02 е лан.
  cam.jpg
   
 13. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
 14. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  981
  1,114
  11 Март 2011
  Отвори го порт 21 на рутерот, можеби фајрволот го блокира портот ... во зависност како ти е точно мрежата (не е најјасно во претходните постови), потребен ќе ти е и порт форвард. Доколку пристапуваш на еден уред од надвор, го форвардираш само порт 21 до тој уред, доколку се повеќе уреди, потребно е да форвардираш и други портови кон 21, а кои што веќе не се користат

  Пример имаш јавен ИП и три камери 192.168.1.101, 192.168.1.102, 192.168.1.103, за првата форвардираш само порт 21, за останатите форвардираш и други портови кон 21

  Пр.

  192.168.1.101 21<>21
  192.168.1.102 10001>21, 21>10001
  192.168.1.103 10002>21, 21>10002

  Дококу го форвардираш 21 кон одредена камера, повеќе внатре од мрежата нема да можеш да користиш ФТП за други намери, пр. довлоад од веб, затоа што интернет трафикот ќе го усмерува кон таа камера
   
  Последна промена: 5 Јануари 2019
 15. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  772
  339
  5 Јуни 2007
  Машко
  Druze, ne li beshe muabetot dvr-ot da gi prefrla videata na ftp serverot?
   
 16. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Ајде поубаво да објаснам.
  Конечно проработи надворешната камера односно во рутер ми е подесен Port Forwarding 21 port на серверот 192,168,1,2 со внатрешен 21.
  Потоa во DMZ истата IP 192,168,1,2 ми е ставена. Од тука почна да си работи се како што треба но не на FilleZilla, туку на друго програмче Xlight сервер.
  Сите камери идат на иста IP од серверот или публик, со еден порт 21 во фтп и се си работи супер, но како што кажав на другото програмче (кое е триал 30денови).

  @bxxxn зошто да местам посебни портови на камерите? Јас форвардирам порт до компјутерот не до камерата? Или грешка сум те молам објасними подобро, бидејќи вака работи (читај горе).

  @Mao да и за ИП камери и за ДВР.
   
 17. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  ЕДИТ: Проработи, имав грешка со passive mode, ете сликата.
  Да прашам дали да остани IP адресата во DMZ?

  jpbdas.jpg
   
 18. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  772
  339
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ako si napravil port forwarding kon serverot DMZ ne ti igra uloga. Vo prozorecov port range samo stai 21 mislam, probaj taka.
   
 19. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  DMZ ако не ми е сетирано локалните камери префрлаат работат добро, но од надвор неможе да се поврзи ништо.
   

Сподели

Вчитување...