1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да сетирам A record на .mk домеин.

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од dimitars, 2 ноември 2013.

 1. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  329
  8 Мај 2007
  Здраво дечки, имам .мк домејн и сакам да ја искористам можноста на github да хостира страници(jekyll). Тука си е објаснето како треба: https://help.github.com/articles/setting-up-a-custom-domain-with-pages

  Дали треба да поднесам некое барање(и кое) до марнет за да го постигнам ова?
   
 2. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  314
  203
  3 Февруари 2010
  Машко
  kade ti e hostiran domainot ? ova treba da go sredis sam kade sto ti e hostiran domainot od tamu moze da podesis A , MX i drugi dns hostovi
   
 3. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  329
  8 Мај 2007

  Значи пишав, за .мк домеин од марнет се работи. Од GoDaddy нема проблем бидејќи си има подесување во административниот дел.
   
 4. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  314
  203
  3 Февруари 2010
  Машко
  znam deka od marnet od drugo mesto ne moze da se kupi .mk domain , ali te prasav kade e hostiran domainot , od tamu treba da se smeni , od marnet ne ti davat control panel kako sto dava godaddy i drugive firmi

  znaci kade si im dal nameserverite od tamu treba da podesis ako ti e ovozmozeno toa se razbira
   
 5. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  329
  8 Мај 2007

  Значи домејн од марнет, хостинг од github преку pages опцијата. Изгледа единствено решение е да користам DNS провајдер. Најдов бесплатна опција од CloudDNS. Сега треба само да поднесам барање до марнет за промена на именски опслужувачи(дефинитивно го обожавам македонскиот превод).
   
 6. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  314
  203
  3 Февруари 2010
  Машко
  pa da moze da koristis nekoj besplaten dns servis pa taka koga sakas moze da menuvas hosting provajderi i drugi nesta zoneedit porano bese besplatno ne znam za sega
   
 7. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  329
  8 Мај 2007
  За да сменам nameservers треба да го пополнам истово ко за регистрација? http://marnet.mk/doc/baranje-za-registracija-pravno-lice.pdf

  Толку можев да најдам инфо на страницата, па реков да се консултирам со поискусните.
   
 8. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  814
  365
  5 Јуни 2007
  Машко

  http://freedns.afraid.org/ go koristam veke nekoe vreme , i mozam da se pofalam samo deka raboti top. Dosega ne sum imal nikakvi problemi so dnsi. Site mk domaini sto gi registriram gi hostiram na ovoj servis zasto nudi mnogu ednostaven interfejs koj funkcionira 100%. A i besplatno e. Isto taka imas i odlicna poddrska bez razzlika sto e free. Ako se resis za ovoj servis, eve ti gi NS-te: NS1.AFRAID.ORG, NS2.AFRAID.ORG, NS3.AFRAID.ORG, NS4.AFRAID.ORG

  Posto marnet ke ti trazi i ip adresi, pingaj si gi hostovite *
   
  На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,958
  4 Септември 2008
  Преку afraid.org за не-премиум корисниците домејнот е достапен за секој член да го користи со свои под-домејни, што и не е така добра работа фирми или лични домејни.
  http://freedns.afraid.org/faq/#3

  Може да се намести да биде приватен и да се одобрува рачно секој под-домејн што ќе биде креиран од корисниците али не е тоа тоа, и да ги одбиеш сите што ќе го искористат може ќе те банираат по основ оти не го делиш.

  Јас би го препорачал ClouDNS.net, преку нив терам три домејна колку што е лимитот по корисничко име и нема никакви проблеми или скриени цаки за бесплатен акаунт.
   
 10. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  329
  8 Мај 2007

  Да и јас тој планирав да го користам. Фала ви на советите.

  Ако може некој да ми потврди за измената на нејм серверите што прашав погоре?
   
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,958
  4 Септември 2008
  Тој е документот ама нема потреба да го носиш лично, за промена на NS доволно е да пишеш e-mail до: domains@marnet.net.mk

  Само барањето по мејл треба да биде пуштено од официјално регистрираните мејлови во базата кај нив за административен/технички контакт за да ти го прифатат.
   

Сподели

Вчитување...