1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да се врати мобилен во „оргинална“ состојба

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од barney, 4 Мај 2019.

 1. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Поседувам Honor 7 lite. Firmware-от на телефонот е оргиналниот. Имам деинсталирано неколку игри што доаѓаат со телефонот и секако инсталирано некои апликации од Google Play. Ја имам уклучено опцијата за auto update, апликациите редовно се упдејтуваат, но токму тоа го прави телефонот спор. Затоа сакам да го вратам телефонот во „оргинална“ состојба. Се разбира претходно ќе си направам backup на податоците што ми се важни. Дали е можно ова да се направи и како?
   
 2. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  На Draynor и Garfield' им се допаѓа ова.
 3. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  522
  477
  27 oктомври 2016
  Намести во телефонот Македонски јазик и после во Подесувања барај "Фабричко Рестартирање". Thank me later.

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На Draynor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  237
  47
  18 Јануари 2019
  Машко
  Lolz па телефонот и така си е во оргинална состојба,само што си најавен на google account-тот(play store,gmail..)
  Ако си го знаеш пасвордот,рестартирај го фабричи.Пред фабрички направи си backup на слики броеви на тел. со sync google или
  пак со g cloud.
  Телот не е aпдејтуван за нова надградба на firmware-от,па така да не ми е јасно ако сакаш да го флешнеш со нов ром да не мислиш??
   
  На BlackOuttheWoRlD и Draynor им се допаѓа ова.
 5. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Значи ми треба factory reset. За сега нема да флашувам нов ром, но ако има некоја light варијанта и тоа не е исклучено. Благодарам за одговорите.
   
 6. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,114
  1,935
  7 Април 2012
  Машко
  Како што приметувам кажуваш дека update ти го прави телефонот спор затоа што ти е уклучено сами да се абтејтуваат. Најпросто исклучи го тоа и абтејтувај си ги апликациите кога нема активно да го користиш. Зошто ти е factory reset кога кажуваш дека се е официјално? Можеш исто и во settings да лимитираш background process да ти работат во позадина и да ти го успоруваат телефонот.

  Sent from my SM-T561 using Tapatalk
   
 7. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Factory reset ми треба за да ги врати апликациите на постари верзии. Го направив тоа и телефонот работи побрзо. Но, има еден мал проблем. Сам си го download-уваше новиот firmware, не го инсталираше, но зафаќа 2GB простор во интерна меморија. Не знам како да го избришам новиот firmware (бидејки не знам која е датотеката која треба да се избрише), за да си ослободам простор, и да спречам сам од себе да го download-ува firmware-от.
   
 8. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  237
  47
  18 Јануари 2019
  Машко
  Хехе пробај S+Enter за да го сопреш упдатетот.
  Незнаеш што сакаш веќе,еднаш кажуваш наведено погоре,само factory rest,сега пак незнаеш каде е симнaт firmware-от од упдате од телот.
  Неможеш да го избришеш така доколку се симнал преку wifi,немаш ни роот premisions,бидејќи влегол во system/update-dload и неможеш од систем да бришеш апликации,пак ќе си стојат,додека не го роотнеш за да може телот да ти дозволи да чепакш во system-от и да бришеш се што сакаш.
  Ти препорачувам да не го чепкаш во упдате,остај го ништо нема да се случи,освен понови работи што ќе добиеш.
  Пр: оваа тие слично да имаш андорид 2 и бара надргаба за 4.4.1,а ти не сакаш да го упдатеуваш.
  Затоа се користи custom rom и си инсталираш што сакаш,ако сакаш play store да имаш или не(зависи од ромот некои се комплет со google apps).
  И да ти се расипе телот. нема да ти треба пц,преку телот twrp recovery само restore и готово.
   
  Последна промена: 5 Мај 2019
 9. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Не направи упдате на firmware, само ја симна датотеката потребна да се направи тоа, и тоа не custom ROM туку официјален update на firmware од Huawei и тоа не го направив јас туку самиот телефон.
  Немам искуство со custom ROM. Нешто прочепкав на интернет и ја најдов следнава страна: Meticulus Development: LineageOS 14.1 for Huawei P9 Lite | Honor 5c | Honor 7 Lite | Huawei GT3 | Huawei GR5 Mini
  Не знам дали се тоа custom ROM's за Honor 7 lite, но забележав дека прво треба да се направи unlock на bootloader, а за тоа треба да се плати мала сума на пари. Парите не се проблем ама да им оставам број на картичка, е тоа е проблем.
  Инаку кој light weight ROM би го препорачале?
   
  Последна промена: 5 Мај 2019
 10. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Тоа е кастом ром од линкот, ја не би ти препорачал да го правиш тоа, бидејќи мислам немаш доволно познавање. Ќе резултираш со цигла, наместо телефон.

  Направи бекап на се што ти е потребно, освен апликации, и направи фактори ресет. После тоа не го полни телефонот со апликации.

  Следно, не знам како е кај Хуавеи, ама блокирај ги сите апликации да работат во позадина. Ако имаш потреба од Фејсбук и месенџер, стави ги нивните замени Facebook Lite и Messenger Lite.

  Oва ќе ти биде повеќе од доволно
   
  На Garfield' и barney им се допаѓа ова.
 11. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Koga ce kupam nov telefon, ce stavam custom Rom na ovoj telefon, cisto za da steknam iskustvo. Kako moze da se napravi unlock na boot loader bez da im ostavam broj na kreditna kartichka?
  I jas ne znam kako da se sprecat aplikaciite da rabotat vo pozadina.
  Koristam Facebook, no Facebook lite ne mi se dopagja. Messinger mnogu retko koristam takashto lite verzijata ce brka rabota.
   
 12. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  237
  47
  18 Јануари 2019
  Машко
  Може да го отклучиш,првиотпат на мене во 2015год. сакав да ставам twrp за custom rom,му ставив recovery,но брикна,после го отклучив преку cmd adb fastboot,code и си работеше му инсталирав андроид 6.0 и тоа на стар телефон со 512мб рам.
  Со Dc-Unlocker пробај,опцијата за унлок на боотлоадерот за кодот да го земеш од страна на huawei е исклучена веќе.
   
  Последна промена: 5 Мај 2019
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 13. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Dc-unlocker bara broj na kreditna kartichka, a jas nemam poverenje da im ostavam broj na kreditna kartichka. Ima li nekoja mobilara kaj nas shto go pravi toa za mali pari, za da si platam kesh?
  Kako beshe brzinata na telefonot koga mu stavi Android 6.0?
   
 14. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  237
  47
  18 Јануари 2019
  Машко
  по брз беше него андроид 4.4.2 што имаше,ги примаше сите апликации а јас го користев за коди да пробам дали сецка,не сецкаше,и беше мн.подобро,одма после 3-дена го купија,некои не веруваше дека андорид 6 имаше,мислеа дека лаунчхер се користи,но откако видоа се збунија и рекоа не е можно..
  Инаку некои апликации веќе не работат на послаб андроид 4.0 до 5.1 андроид,неможеш да ги инсталираш не ги супортира апк-апликациите.
   
 15. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  237
  47
  18 Јануари 2019
  Машко
  Пробај со оваа
  Huawei’s unlock website and sign-in with your login credentials. If you still doesn’t have account, sign up now.
  и кажи што си направил ;)
   
 16. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Се логирав со мојот акаунт, ми отвори стандардна страница на која не успеав да најдам ни недна опција за unlock.
   
 17. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  237
  47
  18 Јануари 2019
  Машко
  Ако си од скопје оди при alfa mobil.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 18. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  А што се обидуваш да постигнеш со анлок на бутлоадерот? Искрено немаш никаква потреба од тоа, доколку не знаеш да го направиш тоа прашај тука или ова.
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 19. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Не дека не знам да направам unlock на boot loader-от, туку не сакам да им оставам број на кредитна картичка на DC-Unlocker( во принцип такви програми прават хакери, срамота е за Huawei што престанаа да обезбедуваат подршка за unlock).
  Благодарам за упатството како да ги стопирам несаканите процеси. За сега тоа ќе е доволно.
  Инаку сакам да научам како се инсталира custom ROM. Затоа сакам да направам unlock на boot loader-от. Тоа останува за во иднина, прво да ми истече гаранцијата на телефонот.
   
 20. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  237
  47
  18 Јануари 2019
  Машко
  Имаш twrp recovery,си симнуваш некој ром од нет,го ставаш на сд картичка одиш
  wipe на internal memory,го селектираш ромот и инсталл и рестарт.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...