• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да се смени меморијата на телефон

 • Ја почнал/а темата
 • #1

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Здраво
Дали некој знае каде менуваат интернална меморија чип на телефон за надградба на storage.
И зошто не примаат телефоните 256gb micro sd card,туку само до 32гб,знам дека зависи од телефонот,но да не прима 256гб а на пц да прима.
 

Nomad

Intern
25 октомври 2016
12
8
Скопје
Телефон што не прима над 32ГБ веројатно не може да ја прочита кога е форматирана во NTFS или exFAT, пробај форматирај ја во FAT32 над 32ГБ користејќи Rufus или FAT32 format програмите преку компјутер и микросд читач.
Имај на ум дека вака би требало да работи, но не можеш да ставиш на неа фајлови со големина над 4ГБ.

Ако ја форматираш како NTFS и сака да ја чита, имај на ум дека нешто побавна би била и покусо ќе трае бидејќи повеќе се абе во тој формат ако се сеќавам добро поради indexing или нешто друго беше...
Но нема да си ограничен на 4ГБ максимум по фајл.

По правило се користи exFAT но мора лиценца да платат производителите на телефони доколку сакаат да го користат ако се сеќавам добро па затоа не го поддржуваат тој формат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
лолз дугари,приметив дека иако пиша дека прима до 64гб сд картичка,проабно со 128гб и прима без проблем на самсунг стар телефон... ;)
значи може да прима 1024гб сд картичка да не а земам за џабе?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,533
1,151
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
А да не претеруваш малце со мемориската?
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,360
2,818
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
За коефициент на продорност збори @FLEGMA.

Инаку, не мислиш дека 1TB картица за 50$ е малку сомнително? Или не?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
931
1,456
Скопје
Ќе биде, лолз се тролнав, а како да даунлоадирам повеќе рам за тел.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
За коефициент на продорност збори @FLEGMA.

Инаку, не мислиш дека 1TB картица за 50$ е малку сомнително? Или не?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Не мислам дека е сомнително за 3$ си земав од 32гб пред една година и работи без проблем,има кустом ромови во сд 28гб.
Инаку за 20$ можеш да си земеш од 1тб.
Screenshot_20190617-192131.png
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,360
2,818
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Не мислам дека е сомнително за 3$ си земав од 32гб пред една година и работи без проблем,има кустом ромови во сд 28гб.
Инаку за 20$ можеш да си земеш од 1тб.
Погледнете го атачментот 76016
Не а? 20$ за 1TB? Ок.

А ја провери таа од 32GB дали навистина има капацитет од 32GB, на пример со H2testW?


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
836
959
Совет незимај вторпат, чекај ги само деновите кога таа што си ја земал ќе откаже, и како што вика @omegaRED Ја провери дали навистина има толкав стореџ и брзините дали одговараат на оргиналните?
Од искуство со вакви изгорени сд картици па после враќани пари од ебај затоа зборам, не е за џабе..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Не а? 20$ за 1TB? Ок.

А ја провери таа од 32GB дали навистина има капацитет од 32GB, на пример со H2testW?


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Screenshot_20190617-205656.png 32gb сд кард на неа имам windows xp,7,8,10 и ubuntu,wifi slax,repair boot disk,mini tool patrition,плус симнувано ром за флешување,900 музики и има уште место.
 

Атачменти

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,286
3,247
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Тие картици прават overwrite на податоците и ти мислиш дека имаш толкав капацитет, а уствари - немаш.

 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Тие картици прават overwrite на податоците и ти мислиш дека имаш толкав капацитет, а уствари - немаш.

Друже нема никаков проблем,и сега ја користам,не покажала дека рикнала,32гб и на пц си ја кажува,ја тестирав и на paragon,mini tool patrition.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,286
3,247
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Друже нема никаков проблем,и сега ја користам,не покажала дека рикнала,32гб и на пц си ја кажува,ја тестирав и на paragon,mini tool patrition.
Скоро во исто време постиравме, мислев на картиците од 1TB. Изгледај го видеото и ќе ти стане јасно све.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Screenshot_20190617-213632.png
1tb за 50$ ? Хаха добар виц. Дај hwtest од таа 32-ката. Давам кладба дека е 16-ка реално. Другото нагоре е фејк.
Немам windows инсталирано,имам убунту 18.04 инсталирано.
Ќе ти пратам за 20мин. Виртуелно ќе уклучам win.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,286
3,247
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,550
Мислења
820,328
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно