• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да се прифаќаат онлајн трансакции?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

krigli

Intern
10 ноември 2019
2
0
Здраво дечки

Веќе извесно време користам Payoneer акаунт за да прифаќам онлајн трансакции.
Прво, доколу парите останат на Payoneer дали треба да се плаќа нашиот 10% данок.

Второ и поважно, дали сте запознаени со некој друг сервис преку кој може да се извршат трансакции побрзо? (т.е. да нема 2-3 дена чекање до пристигање на средствата?

Фала ви :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

krigli

Intern
10 ноември 2019
2
0
Со Пејонир чекаш 2 саати за да ти легнат средствата.
Од почетокот чекам 2-3 дена за да ми легнат средствата
 
PayPal кај нас не дозволува да „пристигаат“ средства на сметка. Дали просто да земам Амерички број па да направам Амерички PayPal акаунт или?
 

bugggg

Intern
21 јуни 2017
29
21
Од почетокот чекам 2-3 дена за да ми легнат средствата  
PayPal кај нас не дозволува да „пристигаат“ средства на сметка. Дали просто да земам Амерички број па да направам Амерички PayPal акаунт или?
Во врска со Payoneer, имаш две опции кога примаш пари Immediate load и Standard load. Immediate load ти ги префрла парите веднаш на сметка, јас имам вадено после ~1 саат од приливот, додека со стандард лоад се чека. Разликата е мислам 2$ .

Во врска со PayPal можеш да примаш пари доколку се регистрираш од друга држава кај нас најчесто преку Словенија. Како и да е имаш некој годишен лимит од околу 1700 евра по што треба да направиш верификација која најверојатно нема да можеш да ја направиш. Исто доколку имаш државјанство од друга држава на пример Бугарија веројатно ке можеш едноставно да го верифиукуваш и да го користиш без поголеми проблеми.

Друга корисна опција е goranzoran кој нуди вакви услуги.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,983
Мислења
854,191
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно