Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да се препознае fake e-продавница

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.229
2.054
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Ќе се заебиш еднаш и после ќе знаеш за другпат.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.907
5.380
SK
Во врска со прашањето во насловото:
- Да прашаш на некој популарен ај-ти форум, кој од корисниците ја користел продавницата која е во прашање? ;)

Сериозно, gearbest се 100% легитимни. Често некои работи кај нив се поевтини отколку на ибеј или Али. Како на пример разни видови буџет слушалки, андроид тв боксови, разни геџети, дронови, итн... Почесто отколку не, најевтината цена е баш на gearbest.
Јас лично имам повеќе десетици нарачки, и се што сум нарачал ми стигнало. Имаш да си доплатиш пар долари за тракинг, и слично за осигурурање на пратката, а ако е над 50тина долари самите те частат тракинг. Јас скоро никогаш не плаќам такви работи, и еве да чукнам во глава дрво, досега се ми стигнало.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.907
5.380
SK
Ај еден инстант совет за бокс кој има ethernet port и wifi?
http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_193367.html

Oвој го земав за брат ми, има тоа што го бараш и иде со преинсталиран Коди.
Го тестирав некое време, работи ОК. Декодира h.264 и h.265. На форуми тогаш збореа дека има проблеми со audio/ pass through/ SPDIF. Сега гледам дека има апдејт на фирмвер за тоа.

Main Features:
● Support DLNA.
KODI pre-installed: Over 50 most popular Add-ons installed in your KODI.
XBMC supported. XBMC can be used to play almost all popular audio and video formats.
● True 4K x 2K Quad Core XBMC H.265 decoding. High performance quad core cortex-A7 CPU paired with the powerful Mali400MP2 GPU graphics processor which provide the best TV box experience.
● Features 1GB DDR3 RAM 8GB ROM (with maximum external capacity up to 32GB).
2.4GHz WiFi, connect effortlessly in a world without wires.
HDMI connectivity for the best 4K x 2K FHD multimedia experience.
Full HD 1080P supported.
● Comes with a RJ45 port for 10 / 100M Ethernet which provides a strong network extension.
Support Miracast.
Multi-language supported for multiple regions and dialects around the world.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.570
- Сумљива изработка и изглед на страницата.
- Лоши текстови, објаснувања и печатни грешки.
- Без HTTPS, сумљива комбинација на зборови за домен.
- Без детални страници за About, ToS, Privacy Policy, Warranty итн.
- Сумљиво ниски цени во споредба со останатите по интернетов.
- Ревјуа на форумите и сл.
- Друго.

Така се познава фејк е-продавница.

Ова е еден пример за фејк продавница што само ќе ти украде парите. 2-3 пријатели на фб веќе ме прашаа дали е ок да се порача од ваму, мислам дека изворот од каде ја дознале е баш реклами на фб.
http://www.timberlandboutique.com/en/men-boots-c-1_19.html
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.479
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
- Сумљива изработка и изглед на страницата.
- Лоши текстови, објаснувања и печатни грешки.
- Без HTTPS, сумљива комбинација на зборови за домен.
- Без детални страници за About, ToS, Privacy Policy, Warranty итн.
- Сумљиво ниски цени во споредба со останатите по интернетов.
- Ревјуа на форумите и сл.
- Друго.

Така се познава фејк е-продавница.

Ова е еден пример за фејк продавница што само ќе ти украде парите. 2-3 пријатели на фб веќе ме прашаа дали е ок да се порача од ваму, мислам дека изворот од каде ја дознале е баш реклами на фб.
http://www.timberlandboutique.com/en/men-boots-c-1_19.html
еии фала ти и јас ќе се залетав...
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.626
17.120
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Отекоа деновиве со Тимберленд сајтовиве, мене ми се појавија или ми пратија најмалку 10тина различни (ме знаат дека сум фан на Тимберленд). Повеќето што ги проверив се на исто лице, ист хостинг и слично. Хостингот нормално беше тазе. Инаку прочитав некаде дека финтата на овие им била дека правиш нарачка и после они ти викаат дека од Х причини неможат да ти испорачаат и ке ти ги вратат парите, ама пејмент гејтвејот наплаќал 20тина долари за услугата и толку мора да ти задржат. Мислам дека и пишува некаде во фак на сајтот, така да се оградиле навреме.
Патем јебига, Timberland Yellow Boots, никад и во никои услови, поготово не на почеток на сезона не биле испод 200 евра, ама овие ги продаваат за 35 евра. Уште во сам старт смрди.

И јас како добар и примерен граѓанин, дел од сајтовиве ги пријавив на мејлот за пријавување на измами на Тимебрленд.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.260
Мислења
977.616
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно