• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да се поврземе? [рутер + 2x50м кабли]

jasminka

Intern
17 јануари 2008
3
0
Zdravo

Vaka imame internet od 15 giga, sakame da se povrzeme jas i dvajca drugari kupivme ruter nekoja nepoznata marka koj kosta 1800 denari i kabli po 50 - 60 metri bidejki tolku sme odaleceni , ne mozeme da dobieme nikakov signal, a ako kompjuterot go donese drugarot kaj mene i stavime kabel od 1 metar togas ima internet. zatoa ve molam da mi kazete dali e do kabelot ili do ruterot neznaeme sto da pravime


VE MOLAM ZA POMOS!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
pa izglea do kabelot e kako sto pisuvas ti cim mozes so drug kabel da se konektiras. od tamu kaj so si gi kupil kablite pobaraj da ti gi testiraat so network tester ako imaat da se utvrdi protokot.
 

jasminka

Intern
17 јануари 2008
3
0
jas mislev deka e do ruterot bidejki so kabel od 1m ima internet a kabel sto e 50 m nema internet da ne e problrm do ruterot
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Ако со кабел од 1 метар има а со тој од 50 не најверојатно е до кабелот, како што кажа taranenik нека ти го тестираат кабелот да утврдат дали има некој проблем со него.
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
И 100 метри да е, не е проблем! Средете до каблот со убави конектори и добри клешти!
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
а може и кабелот да е во ред, а конекторите лошо да сте ги наместиле пр. лошо терминирани или па типот на распоред на жиците да сете го утнале
 

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Zdravo

Vaka imame internet od 15 giga, sakame da se povrzeme jas i dvajca drugari kupivme ruter nekoja nepoznata marka koj kosta 1800 denari i kabli po 50 - 60 metri bidejki tolku sme odaleceni , ne mozeme da dobieme nikakov signal, a ako kompjuterot go donese drugarot kaj mene i stavime kabel od 1 metar togas ima internet. zatoa ve molam da mi kazete dali e do kabelot ili do ruterot neznaeme sto da pravime


VE MOLAM ZA POMOS!!!!!!!!!!!!!!!!!

Проверете ги каблите, до нив сигурно е проблемот :muahaha:
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Da da definitivno e do kablite.neka vi gi proverat so cable tester.Taka vi e najsigurno da videte dali kablite se loso napraveni.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Ne e do ruterot 102,5%:LOL:! Neka ti gi smenat glavite na kabelot i neka gi napraat kablite za STRAIT modus. Otkako ke ti gi napraat kablite neka ti gi testiraat obavezno na lice mesto na istiot ruter!
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1.025
634
I jas imam slicen problem, imam 2 PC, ruter i kabel 16m, i kabelot na edniot PC raboti a na drugiot neke, a na toj PC so ne saka probav so kabel od 1 m i si raboti normalno. I sega vo sto e problemot???
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.576
Членови
31.491
Огласи
25
Најнов член
Aleksandarst55
На врв Дно