• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Kako da se povrzam ?

hakerman

Intern
17 јуни 2007
12
0
Ако некој може го молам да ми помогне да го решам проблемот. Четворица другари сакаме да користиме пакет од max adsl 100 gb. Па сакам да ми помогнете на кој начин да се поврзиме. Двајца живееме еден до друг а другите двајца се оддалечени околу четириесет метри од нас. Безжична варијанта отпаѓа. Некои ни велат да купиме еден главен рутер а други велат дека е подобро сите да си купиме рутери. Исто сакам да прашам и за тоа како да си поделиме сите по 25 гб и каде да ја најдам таа програма.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Ќе си купите еден главен рутер, нема потреба да купувате сите по еден.
 

hakerman

Intern
17 јуни 2007
12
0
А дали компјутерот во кој ќе биде инсталирана програмата за подеднакво да си ги поделиме гигабајтите на сите четворица ќе мора да биде постојано приклучен ?
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.811
84
Malku vi e 100GB.Cetvorica ste.E sea zavisi ako ne simnuvate ke vi stigne a ako mu se pustite na download ke vi trae nedela dve.A mislam deka za da imate postojano internet treba ruterot i modemot da se ukluceni a PC nemora.Ne sum siguren za Switch netreba a za ruter ne sum siguren
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
da... switch nemoze da raboti samostalno .. ruterot moze .. najdobro zemete si ruter, kje namestite pppoe konekcija na nego .. a mislam deka i nekoi tipovi na ruteri imaat integrirano bandwidth limiter .. pa kje mozete da gi delite tie 100GB

pozz
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Malku vi e 100GB.Cetvorica ste.

Јас сум на пакетот од 100 GB, и немам потрошено повеќе од 35 GB во еден месец.

25 GB ќе им бидат сосема доволно, мислам, 2mbps e брзината, ако ова го споредиш со некој пакет на On Net, 512kbps i 10 GB лимит, ќе видиш дека е многу подобро решение за многу пониска цена :) Како им е нив доволно? Вака екстра 15 GB и постабилен интернет за двојно пониска цена :)

Во врска со ограничувањето и ферската поделба.. Најдобро е да се договорите да бидете пристојни.
Постојат програми, незнам кои да ви ги препорачам во моментов ама го имам користено http://www.softperfect.com/products/bandwidth/ супер е доколку се подеси како што треба :) (Може да ја ограничите брзината на 512kbps па секој да има подеднаква)

Може некое старо PC да ви ви биде нешто како сервер, или еден од другарите да го користи неговото (доколку се согласи)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ako mozes da mi objasnis sto e toa pppoe konekcija

Во случајов, сосема не е важно што е тоа pppoe, ако те интересира можеш да прочиташ на http://en.wikipedia.org/wiki/Pppoe
Ви треба само еден рутер, и најверојатно ќе го користите тој мрежен протокол за делење на нет. (Обично ADSL рутерите го користат)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
А дали компјутерот во кој ќе биде инсталирана програмата за подеднакво да си ги поделиме гигабајтите на сите четворица ќе мора да биде постојано приклучен ?

Ќе мора. Може да купите некој евтин стар компјутер (Pentium II) од околу 3000 денари, ќе ви заврши работа.
Ама пак, најдобро е сите да си инсталирате некој клиент (на пример netlimiter) и да бидете фер :)
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Може некое старо PC да ви ви биде нешто како сервер, или еден од другарите да го користи неговото (доколку се согласи)
Jas bi igral na ovaa karta. Najubavo e da se raschistat rabotite od sam start, za posle da ne bi bilo 'ti vaka napraj, toj vaka napraj'.
Ova e solidno programche na koe mu se potrebni 64 MB Ram. Znachi star pII so nekolku GB HDD vrshi rabota.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Ako mozes da mi objasnis sto e toa pppoe konekcija

PPPoE e vsushnost : Point-to-Point Protocol over Ethernet (konekcija preku mrezna ethernet karticka najprosto kazano) e vsusnosh protokol preku koj moze da se primaat i predavaat PPP headeri preku Ethernet.

PPP e vsushnost PointToPoint i sluze za konektiranje na dva kompjuteri (nodes, hosts) preku seriska linija
pozz
 

hakerman

Intern
17 јуни 2007
12
0
Фала многу на сите што се потрудивте да ми објасните. Подобри одговори не би добил никаде на друго место.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Ако некој може го молам да ми помогне да го решам проблемот. Четворица другари сакаме да користиме пакет од max adsl 100 gb. Па сакам да ми помогнете на кој начин да се поврзиме. Двајца живееме еден до друг а другите двајца се оддалечени околу четириесет метри од нас. Безжична варијанта отпаѓа. Некои ни велат да купиме еден главен рутер а други велат дека е подобро сите да си купиме рутери. Исто сакам да прашам и за тоа како да си поделиме сите по 25 гб и каде да ја најдам таа програма.

za da se povrzete vi treba samo da si kupite eden switch.Bidejki so adsl paketot vi doaga d-link ruter.taka od s-link ruterot dvajca od vas ke direktno ke si gi povrzat pc-jata so straight UTP kabel.A na edniot od dvata ostanati ethernet porti na rutero ke go povrzete so 40 50 metra crossover UTP kabel za da mozat i drugite poodalecenite od vas cetvoricata da imaat internec.Sledno treba i tie da gi povrzat nivnite kompjuteri so straight UTP kabel.Toa mislam deka ke vi bide najpamentna i najevtina varijanta.Nemora sekoj od vas da kupuva ruter.A za ogranicuvanje/pregled na napraveniot soobrakaj treba da bidete fer i sekoj da se pridrzuva na limitot od 25GB a evidencijata na traffic mozete da ja pravite preku netlimiter programata instalirana na sekoj od vasite kompjuteri.
Ova e moe mislenje.
 

hakerman

Intern
17 јуни 2007
12
0
А дали ќе можи вака ?Двајца сакаат да се поврзат безжично а двајца со жица. Ми предложија дека Linksys WRT54GL ќе биде добро решение. Па ако може да ми објасните дали со овој рутер ќе може да сите да си поделиме по 25 GB или ќе мора тоа да го правиме со некоја програма, зошто некои велат дека овој рутер има вграден софтвер за делење на гигабајтите.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
А дали ќе можи вака ?Двајца сакаат да се поврзат безжично а двајца со жица. Ми предложија дека Linksys WRT54GL ќе биде добро решение. Па ако може да ми објасните дали со овој рутер ќе може да сите да си поделиме по 25 GB или ќе мора тоа да го правиме со некоја програма, зошто некои велат дека овој рутер има вграден софтвер за делење на гигабајтите.

Za toj model na Lynksys imam citano dosta dobri recenzii i sekade mu se davani najvisoki oceni.No se nemam sretnato vo zivo so eden takov.Abe dali firmware-ot podrzuva toa sto ti go baras sto znam odi na google baraj info za modelot mos ke iskopas nesto, mislam deka firmware za nego e open source taka da postojano izleguvaat nekoi razlincni verzii so specificni opcii pa valjda ke ima i nekoja takva,ako nekoj ima iskustvo so ovoj model neka pise bas me interesira i mene?
 

hakerman

Intern
17 јуни 2007
12
0
Kupiv router i povrzavme kabli ama nesto ne znam da napravam. Koga e konektiran direktno od adsl modemot raboti na bilo koj kompjuter a koga ke povrzam preku router ne odi. Dava deka poveke kompjuteri se vo mreza no nema internet. Probav i so restartirawe i na modemot i na routerot ama nisto. PA kazete mi kade gresam.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
А дали го исконфигурира рутерот?

Ако е добро исконфигуриран, на компјутерите стави автоматски да добива ИП и шибај.
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
104
60
za da se povrzete vi treba samo da si kupite eden switch.Bidejki so adsl paketot vi doaga d-link ruter.

Ова со врски нешто или ..? Јас лично кога зимав max ADSL 100GB пакет од МТ, ми дадоа D-link 360R модем, а колку што сум читал по форумиве сите исто имаат добиено во пакетот од 100GB. Стварно ме интересира од кај ти е информацијава?
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Ова со врски нешто или ..? Јас лично кога зимав max ADSL 100GB пакет од МТ, ми дадоа D-link 360R модем, а колку што сум читал по форумиве сите исто имаат добиено во пакетот од 100GB. Стварно ме интересира од кај ти е информацијава?

So znam brat, jas imam ADSL 100GB i mi dadea ruter od Telekom. Ne znam kako e kaj drugite.
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
104
60
А кога го имаш земено пакетот? Јас го земав на почеток на октомври 2007 и деинитифно знам дека даваа само прост 360R модем без интерфејс, без ништо, а ти претпоставувам дека си добил 560Т рутер, кој кошта баеги поеќе од 360R, плус има многу повеќе функции. Не ради друго, стварно не е фер за другиве корисници :plachko2: :zbunet3:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.421
Мислења
900.658
Членови
32.137
Огласи
511
Најнов член
Valentina M
На врв Дно