• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да се постапи кога пратката е лоцирана во МК, а не стига до адреса?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,247
3,265
Скопје
www.gorast.com
Што предлагате да направам во случајов? Пратката вика дека е во МК на 16.10.2020 а сеуште не сум ја добил.

1617788575462.png

Царина да ги прашам? Во пошта да барам? Главна или локална?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,698
1,281
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Тракинг бројче немаше да провериш на мк пошта?
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
859
749
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
шо бројче е, пројди го на пошта страната, види во која пошта ќе ти каже, ако воопшто е тука.

едит: е јебига..
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
859
749
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
SYRM108245987 е бројот, ама во пошта вти, вти и ништо не дава...
ако било уште тогаш во мк, а никој не ти ја донел, шансите се да е вратена/изгубена се големи. Многу време е пројдено за и од пошта да ти гарантираат кај е.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,698
1,281
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Бројчево фејк ми изглеа. Никаде до сеа не сум сретнал такво нешто.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,149
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Досега неколку пати ми е случено да биде пратката во МК а да ја добиам после недела дена од кога е пристигната во МК.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
150
76
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Што предлагате да направам во случајов? Пратката вика дека е во МК на 16.10.2020 а сеуште не сум ја добил.

Погледнете го атачментот 99553

Царина да ги прашам? Во пошта да барам? Главна или локална?
Имав слична ситуација. По неколку месеци појдов кај поштарите (сите други пратки од периодот ми беа стигнати).
Ако 1 недела после датумот не ви стигне пратката одма одете таму инаку папала маца.

Да се вратам на мојот случај, се работеше за вредност од 1-2 долари. Ми понудија опција да пополнам формулар и да ме обештетат (а да наплатат од поштарот) ама не се позамарав.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,815
3,181
Во темите за алиекспрес и пошта стопати е прашано и одговорено истово.
Пратка со таков статус не е влезена во македонска пошта.

Ова е испратено преку SunYou, а бројот не е стандарден поштенски и не може да се следи. Каде и да прашаш, ќе ти речат не е стигната таква пратка.
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
160
109
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Со овие стаусиве од Aliexpress не си сигурен дека навистина стигнала во Македонија додека не искочи на тракингот на Пошта. Е сега овие тракинг броеви , во овој формат, па не може да се проверат во пошта.

Во последно време со пратки преку Aliexpress Standard Shipping кога ќе ми искочи таму дека е во МК, навистина е стигната тука. Ама преку овие другиве често тоа значи дека е всушност стигната во некоја транзитна пошта во Европа.

Вака и според датумите, не ми делува дека на 16.10 била во МК, мислам дека Sunyou не е прочуена како толку брза пошта, за да стигне од Хонг Конг до тука за 7 дена :)
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,698
3,870
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
До сега секогаш кога ми излегувало статус "Arrived in destination country" пратката била во Латвија или така нешто. После неколку недели од тој статус ми стигала дома.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,247
3,265
Скопје
www.gorast.com
Бројчево фејк ми изглеа. Никаде до сеа не сум сретнал такво нешто.
Се јавив во пошта и они исто ми рекоа. Ваков број на пратки не постои.
Од Алиекспрес викаат контактирај го селерот пошто поминал периодот од 15 откако е наводно примена и кога е заштитена пратката.
Најверојатно 30 долари отидоа у ветер.
Многу заебано дека се затвара порачката сама после одредено време.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,698
1,281
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Дап, требало малце порано да го решиш :(
Се надевам сепак ќе се среди.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,280
1,361
На тракингот пишува Macedonia, што би значело дека можеби е во МК. Кога би пристигала пратката пример со латвиска пошта мислам дека кога ќе влезе во Латвија пишуваше Arrived at Destination Country, без Macedonia. Можно да ти е во пакетско или достава и да отидеш позади во пошта (Железничка) и да замолиш да ја побараат. Инаку ако си реон 4 во Скопје, можно да имаме ист поштар aka Satoshi Nakamoto, кој никој го нема видено.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,220
11,576
youtu.be
Пратката не е во МК!

Код:
Tracking number: SYRM108245987
------------------------------
Oct 6, 2020 01:04 / SunYou Logistics / Pre-Shipment Info Sent to Macedonia
Oct 6, 2020 09:04 / Aliexpress-Cainiao / China, Pre Alert to MACEDONIA
Oct 6, 2020 21:45 / SunYou Logistics / CHINA, SHENZHEN, Acceptance, Sent to Macedonia
Oct 7, 2020 05:45 / Aliexpress-Cainiao / China, Acceptance, Sent to MACEDONIA
Oct 8, 2020 15:40 / SunYou Logistics / CHINA, SHENZHEN, Departed Sunyou Facility
Oct 8, 2020 23:40 / Aliexpress-Cainiao / China, Departed Sunyou Facility
Oct 9, 2020 07:00 / SunYou Logistics / HONG KONG, Departed HONG KONG Airport
Oct 9, 2020 15:00 / Aliexpress-Cainiao / HONG KONG, CHINA, Departed Airport
Oct 11, 2020 06:41 / SunYou Logistics / GMTC, Arrived
Oct 11, 2020 14:41 / Aliexpress-Cainiao / GMTC, Arrived in transit country
Oct 13, 2020 05:04 / SunYou Logistics / GMTC, Departed
Oct 16, 2020 07:41 / SunYou Logistics / Macedonia, Arrived at destination country airport
Oct 16, 2020 15:41 / Aliexpress-Cainiao / Macedonia, Arrival at Destination country
------------------------------
View more: https://postal.ninja/en/track/37yvJ2
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,390
8,682
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Се јавив во пошта и они исто ми рекоа. Ваков број на пратки не постои.
Од Алиекспрес викаат контактирај го селерот пошто поминал периодот од 15 откако е наводно примена и кога е заштитена пратката.
Најверојатно 30 долари отидоа у ветер.
Многу заебано дека се затвара порачката сама после одредено време.
Пуштаат по snailmail и датумите се estimate. Они претпоставуваат дека е во МК, а можда е на пола пат. Само RB бројчиња се чекираат на влез.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
765
900
Ова све се фејк броеви, со фејк тракинг, и секогаш истото е. Одма за некое време „по шаблон“ ќе пишува Arrived/al at destination country, а врска си нема.

Покажувало и за една недела од нарачка, а стигнала тек во МК за 3месеци.

Имам споредувано; и со истиот текст, по истиот формат, различни тракинг броеви исто покажуваат. Освен ако не си избрал и доплатил за тракинг, со овие обичните броеви слабо.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,566
Мислења
846,633
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно