• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како Да Се Направи CS 1.6 Deadicated Server

 • Ја почнал/а темата
 • #1
28 септември 2008
523
65
Тетово
twitter.com
Вака, сакам да направам сопстевн CS 1.6 сервер!
Го следев упаството од [ame]http://www.youtube.com/watch?v=n3JJ0GFRpog[/ame]
Се направи со HLDS, Non Steam Patchot, Admin Mod се успешно
И сега кога ќе изелзе IP-to можам да влезам само од мојот PC и другите PC што се во LAN! На другите компјутери само пишува Retrying Connection to Serer (1,2,3) ... ! Се пробав (sv_lan = 0) Ај кажетеми како да го средам ова PLS !!!
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
За во лан не ти треба dedicated server. За онлајн играње ти е потребен dedicated server. Дедикејтед сервер, значи откако ќе уклучиш hlds.exe ќе наместиш основни подесувања и одиш create server. После тоа само им даваш на другарите IP пример... 77.29.194.155:27015. 27015 портата е default port наместен за кантер а можеш да си ставиш и ти кој сакаш. За да ти работи добро серверот ти е потребна солидна машина со најмалку 256мб рам и прилично брз интернет.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,350
28,745
kalco.ru
Ако компјутерите се у мрежа не ти треба хлдс.ехе а ако се работи за онлајн кога го местиш серверот (кај што бираш мапа, име на сервер..и.т.н) има едно поле кај што се мести дали сакаш лан или интернет...ти стај го на интернет па прати им ја ИП на другарите и преку конзола „~„ нека пишат conect па ИП-то нека го стават вака би требало да може да влезат
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4
28 септември 2008
523
65
Тетово
twitter.com
За во лан не ти треба dedicated server. За онлајн играње ти е потребен dedicated server. Дедикејтед сервер, значи откако ќе уклучиш hlds.exe ќе наместиш основни подесувања и одиш create server. После тоа само им даваш на другарите IP пример... 77.29.194.155:27015. 27015 портата е default port наместен за кантер а можеш да си ставиш и ти кој сакаш. За да ти работи добро серверот ти е потребна солидна машина со најмалку 256мб рам и прилично брз интернет.
Имам конеција 4000KB\s и 1GB ! Но кога ќе го дадам IP-to од серверот на сите што ќе влезат им пишува
Establishing Connection...
Retrying Connection (1) ... Retring Connection (2) ... е како сега да се среди ова ве молам помогнете :plachko2:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Bananaman не те прашав Firewall имаш? Ако имаш провери зошто мене така ми правеше со вклучен firewall, ако е до него или искличи го firewall-от или постави ново правило за кантер.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
СЕ ОД ОВА ПРОБАВ !! ИСТИОТ ПРОБЛЕМ !!! МОРА ДА ИМА ЧАРЕ, АЈ ВЕ МОЛАМ ПОМОШ :plachko2::plachko2:
Добро добро.. Без дерење.. Не одговори на прашањето од COMANDER..
Имаш Firewall? Ко правев јас сервер се успешно си беше.. Со исклучен fiewall во ред беше.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11
28 септември 2008
523
65
Тетово
twitter.com
Го искучив Firewall-от! И од Windows XP и од Kaspersky. Искчучени се. Се уште се обидувам и барам помош од вас. Ај ве молам помогнете многу ми треба сервер

ЕЈ ОТКРИВ КАДЕ Е ПРОБЛЕМОТ !!! ТРЕБА IP од мојот PC и порт 27021!!!

Еј се снајдов треба IP од мојот PC и порта 27021 - Фала на упаствата ми помогнаа многу !!! Сега ќе ви дадам репутација

Еј УШТЕ НЕШТО ако може да ве замолам, секогаш кога ќе се Connect-Disconnect IP ми се менува (мислам дека тоа се вика Dynamic IP) има некое решение за ова? Ако има ве молам на помош
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,350
28,745
kalco.ru
Нема врска што се менува Ип-то и јас имам диначна али ако еднаш се пушти серверот со една ИП адреса после више таа не се менува си ја памти и ке се пушти немај гајле....и да напрај му апдејт на серверот да немаш поголеми проблеми
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13
28 септември 2008
523
65
Тетово
twitter.com
Еј ајде уште една услуга ве молам (ако може), како да додам админи со AMX знам ама кога ќе додадам еден сите изелегуваат со грешка You Have No Access to the server... Ај ве молам помогнете
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,350
28,745
kalco.ru
Ај побарај по форумов имаше една тема за конфигурирање на amxmodx види најди ја имам таму линкови ставано да не ги барам пак
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16
28 септември 2008
523
65
Тетово
twitter.com
Tnx :bravo:
А и уште едно прашање (знам дека сум досаден многу), сакам да ставан на серверот sXe Injected. Се супер го наместив но кога ќе проба да влезе било кој што има sXe серверот го Kick-а и му вика дека нема sXe.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,549
Мислења
859,236
Членови
29,947
Најнов член
bobimila
На врв Дно