Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да се исклучи диск дури не ми затреба?

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
На машинава (која седи одма до мене) све е тивко освен тврдите дискови кои се за бекап ставени. Има два, 5400 вртежи се ама пошо се друго е потивко секој spin-up и работење на дискот ме иритира.

Како да ги решам? Како да направам дискот да не работи се дури не ми затреба, а без да отварам куќиште? Гуглав гуглав не се догуглува, не можам да најдам решение...
 
И

Избришан член 42370

Гостин
На машинава (која седи одма до мене) све е тивко освен тврдите дискови кои се за бекап ставени. Има два, 5400 вртежи се ама пошо се друго е потивко секој spin-up и работење на дискот ме иритира.

Како да ги решам? Како да направам дискот да не работи се дури не ми затреба, а без да отварам куќиште? Гуглав гуглав не се догуглува, не можам да најдам решение...

c6YjfiH.png


Подеси само после колку минути да ти ги гаси дисковите.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
506
392
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Disable да му дадеш у Device Manager? Па кога ке ти затреба Enable...
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
На машинава (која седи одма до мене) све е тивко освен тврдите дискови кои се за бекап ставени. Има два, 5400 вртежи се ама пошо се друго е потивко секој spin-up и работење на дискот ме иритира.

Како да ги решам? Како да направам дискот да не работи се дури не ми затреба, а без да отварам куќиште? Гуглав гуглав не се догуглува, не можам да најдам решение...

Ова на линукс е неворјатно лесно со HDPARM -sS
Претпоставувам на виндовс бараш пошто не си нашол со гугл.

Јас тоа го правев со Минитул партишн визард ама верзија 10.3. Само им ја тргав буквата кога ќе завршев работа. Тогаш ќе заспиеа и остануваа spundown

Еве ти линк до нејзе пробај


1666025866484.png
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
Пробано ставање дискот OFFLINE во диск менаџер, пак си врти он периодично иако е офлајн.

Исто и буквата ако му ја тргнам.

Читав некаде дека ако има струја у дискот убутано он ќе врти периодично... Едино имало некои софтвери шо демек софтверски го гаселе, ама не ми се пробува нешто од интернет шо изгледа као виндоус ХП да имало дете со графички дизајнер од 2000та година - освен ако е нели со препорака и упатства на некој од тука.
Мислењето е автоматски споено:

Ова не ти функционира? На лаптопиве добро работи.

Ова викаат ако се стави на 0 цело време треба да врти дискот да не се гаси (never turn disk off).

Исто така ставено тоа на 10 минути, ама џабе е пак се пали после некое време рандом. Врска неам кој процес го пали ставен ми е exception во windows defender и секаде кај шо ми текнало.

Диск процеси во таск менаџер на 0% стои ама он пак spin up битно си има направено.
 

FiC DoGG

Practice makes perfect
17 април 2007
995
1.026
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Пробано ставање дискот OFFLINE во диск менаџер, пак си врти он периодично иако е офлајн.

Исто и буквата ако му ја тргнам.

Читав некаде дека ако има струја у дискот убутано он ќе врти периодично... Едино имало некои софтвери шо демек софтверски го гаселе, ама не ми се пробува нешто од интернет шо изгледа као виндоус ХП да имало дете со графички дизајнер од 2000та година - освен ако е нели со препорака и упатства на некој од тука.
Мислењето е автоматски споено:Ова викаат ако се стави на 0 цело време треба да врти дискот да не се гаси (never turn disk off).

Исто така ставено тоа на 10 минути, ама џабе е пак се пали после некое време рандом. Врска неам кој процес го пали ставен ми е exception во windows defender и секаде кај шо ми текнало.

Диск процеси во таск менаџер на 0% стои ама он пак spin up битно си има направено.
Ако на idle ти се пали, тогаш најверојатно indexing ти работи и скенира кога активно не се користи тој драјв.
И јас имав еден стар хитачи, како трактор работеше, со време ги сменив ситехардови со тошиба 3ТБ и се изненадувачки тивки.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
Ако на idle ти се пали, тогаш најверојатно indexing ти работи и скенира кога активно не се користи тој драјв.
И јас имав еден стар хитачи, како трактор работеше, со време ги сменив ситехардови со тошиба 3ТБ и се изненадувачки тивки.

Во индексинг сетинзи на виндоус го нема во листата дискот... стварно е чудно значи ама и искрено не се разбирам до толку ова се работи шо ги пробав од гугл онака шо викаат.

Не сум до толку запознаен со виндоус и со работа на тврди дискови за да знам шо друго да пробам/направам.

Сите викаат дека hot swap bay е најбоље решение за ова, ама немам таква можност (5.25 drive bay) на куќиштето.

-------------

ЕДИТ: евентуално NAS да направам или екстерен диск enclosure...
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.551
1.666
Во индексинг сетинзи на виндоус го нема во листата дискот... стварно е чудно значи ама и искрено не се разбирам до толку ова се работи шо ги пробав од гугл онака шо викаат.

Не сум до толку запознаен со виндоус и со работа на тврди дискови за да знам шо друго да пробам/направам.

Сите викаат дека hot swap bay е најбоље решение за ова, ама немам таква можност (5.25 drive bay) на куќиштето.

-------------

ЕДИТ: евентуално NAS да направам или екстерен диск enclosure...
Да, дефинитивно екстерни направи ги, пошто не ти требаат, по потреба со уесбе ќе си ги уштекаш.
Види по аннхоч-манхоч имаше некои интересни enclosure и слични решенија.

Испратено од телефоно.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.830
5.735
Направи ги екстерни за некој бекап или слично, а на нивно место стави си некој огромен ссд.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.029
17.991
Кажи му на Биосот да ги прогласи за hot swap или removable.

Потоа, гуглај го терминов spindown command па кога ќе најдеш прави скрипти, бечови, што ли не...

На мобилен сум и немам време салам да објаснувам.
Имаше и регистри хак да се подеси threshold (праг на толеранција) за овие толку често да не се уклучуваат.

Индексирањето не ги уклучува. Фајл системот односно OS-от ги "бара" кога запишува во &bitmap

Крај краева, ако ти се за бекап не ти препорачувам физички да бидат вклучени. Изведи со некој (микро) прекидач да им ги гаснеш напоните.


[edit]
@toshex

и HotSwap

HotSwap гарантирано ги гасне. RevoSleep не сум го тестирал но делува причично моќно (според описот)
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
Кажи му на Биосот да ги прогласи за hot swap или removable.

Потоа, гуглај го терминов spindown command па кога ќе најдеш прави скрипти, бечови, што ли не...

На мобилен сум и немам време салам да објаснувам.
Имаше и регистри хак да се подеси threshold (праг на толеранција) за овие толку често да не се уклучуваат.

Индексирањето не ги уклучува. Фајл системот односно OS-от ги "бара" кога запишува во &bitmap

Крај краева, ако ти се за бекап не ти препорачувам физички да бидат вклучени. Изведи со некој (микро) прекидач да им ги гаснеш напоните.


[edit]
@toshex

и HotSwap

HotSwap гарантирано ги гасне. RevoSleep не сум го тестирал но делува причично моќно (според описот)

Благодарам Флегма и сите останати, ќе пробам комбинацииве нешо мора да успее.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.062
3.831
Јас ојдов на многу рудиментарно решение. Кутија за екстерен со нејзино напојување, па во smart socket и по потреба со гласовна команда уклучи/исклучи. Иначе и мене ме нервираше галамата, само ради то изиграв така.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
вин 8 10 11, го гасат хардверски хдд ако не се користи, имам 3 диска и секогаш се угасени, работат само при бут 2 мин и после се додека не кликнам се исклучени
 

supergamer

Gaining Experience
1 октомври 2022
157
187
Сите понови дискови имаат APM уклучено и престануваат да вртат после некое време некористење. Е сега ако имаш некоја апликација во позадина што му пристапува на дискот нормално дека пак ќе се активира.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.569
Мислам дека исто и оној сервис како го викаа точно, Windows snapshot запишува податоци на сите дискови/партиции.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.572
2.543
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
за да работи auto-sleep на дискот (стандардна ATA команда) мора да биде unmounted … како се прави тоа во windows не знам (ритардОС). во linux подесуваш auto-sleep и autofs и брка работа.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
ретардираниот виндовс знае дека ако дискот не е оперативен систем и не се користи во моментот треба да се изгаси, без команди и без подесувања
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.400
13.283
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак

Све тоа е пробано и џабе.


Значи у сите апликации кои се може е тргнато да не го користат дискот и ставен во offline моде го нема ко drive letter и све и пак си спинува периодично.

Проблемот е што колку шо јас дојдов до инфо дури и да ти е исклучен SATA конекторот за податоци, ако конекторот за струја е во дискот периодично или цело време може да врти дискот. Неам време и нерви све ова да пробувам, ама велат дека џабе е дури и во биос да го дисејблувам уредот.

Ова програмиве шо ги споделија погоре не ми вршат работа дека неќам позадински процеси. Треба изгледа да истражувам повеќе на темава ако најдам решение ќе споделам.

Секако други компјутери/луѓе може да имаат добро искуство и со некој од методиве споделен тука.
 

supergamer

Gaining Experience
1 октомври 2022
157
187
Пробај со CrystalDiskInfo стави auto apm на минимум.
Или зависи што марки се дисковите обично има производителот алатка за подесување на apm и aam.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.983
Мелмак
Абе они се гасат после 10тина минути спин ап, ама проблемот е шо после саат време пак стартуваат и пак ќе се изгасат.

И на убунту ете знаело исто да има:


Значи ништо само физички да ги откачам и конвертирам во екстерни.

EDIT: Сеа пробувам уше некои опции. Се осеќам ко морон - иако во индексинг сетинзите го немаше дискот овде имало уше еден сетинг за индексирање на фајлови на дискот па сеа го исклучувам да видам дали тоа ќе смени нешто:

1666121809178.png


Го следам овој туторијал моментално:

View: https://www.youtube.com/watch?v=3kcjlGTRaxs
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
Можно е рекавери или уефи партиција да имаш на тие дискови, затоа најдобро е кога се инсталира виндос да се исклучат другите дискови, често знае при инсталација овие партиции да ти ги направи на хдд додека системски диск ти е ссд
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
475
/home/coki
Абе они се гасат после 10тина минути спин ап, ама проблемот е шо после саат време пак стартуваат и пак ќе се изгасат.

И на убунту ете знаело исто да има:


Значи ништо само физички да ги откачам и конвертирам во екстерни.

EDIT: Сеа пробувам уше некои опции. Се осеќам ко морон - иако во индексинг сетинзите го немаше дискот овде имало уше еден сетинг за индексирање на фајлови на дискот па сеа го исклучувам да видам дали тоа ќе смени нешто:

Погледнете го атачментот 117954
Ако не ти е итно да го решиш проблемот, можеш да направиш како што направив јас. Мене ми требаше(треба) некои дискови/драјвови воопшто да не се гледаат меѓу себе, други само по потреба да ги вклучувам, али ќе ти заврши работа ова.

1666122135165.png
Ќе си вклучиш hot swap и немаш гајле. Пали гаси кога ти треба. Еве повеќе како изгледа:
HTB16bC7vFOWBuNjy0Fiq6xFxVXa2.jpg

Гледам дека веќе не е достапен на оригиналниот линк (од али), али би требало да најдеш ист или сличен од друг продавач.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно