1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да се блокира https?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Zimrie, 25 ноември 2010.

 1. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
  Значи на рутер, веројатно на повеќето има можност за web address filtering. Ако се внесе пример google.com ќе го блокира http://google.com, но нема https://google.com
  Прогуглав малку не најдов решение?
  Пробав и со ip адреси (nslookup domain)
   
 2. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Zosto ti e voopsto da blokiras https ?
   
 3. Petkovsky

  Petkovsky
  Intern

  323
  31
  7 Декември 2009
  https користи порт 443. Најди начин да го забраниш тој порт за излезни пакети.

  едит.

  Еве јас успеав, да не бараш. Во windows firewall одбери outbound rules. Горе десно одбери new rule > port > tcp / specific remote ports: 443 > block this connection.

  Ова е за седмица. Истата логика и за XP треба да е.
   
 4. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
  Добро ти е ова, сигурно ќе може вака, проблем е што секој компјутер ќе треба да се подесува. Но, подобро би било преку рутер да може да се подеси. Значи насока на размислување блокирање на 443 за излезни пакети..
   
 5. Petkovsky

  Petkovsky
  Intern

  323
  31
  7 Декември 2009
  Тогаш побарај во рутерот таква опција и дец ит =)
   
 6. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
  Значи не цел https туку https://nekojdomain
  Пример facebook.com ако го блокирам преку web filter на рутерот, so https://facebook.com се избегнува блокадата
   
 7. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
  не е баш така едноставно, поентата е да не се блокира 443 кон сите излези туку само кон некој домејн
   
 8. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  епа у тој случај мој предлог ти е да едитираш hosts фајлот. Ќе пишеш https://google.com и се ќе дозволува освен претходно споменатиот линк. Маката е што ќе мораш секаде рачно да едитираш :)
   
 9. nezdrav

  nezdrav
  Intern

  115
  5
  16 ноември 2010
  ke pisis vo hosts nova linija

  127.0.0.1 google.com

  pa posle i so http i so https nema google da otvara
  ali na sekoj pc ke mora ovoj fajl da go menuvas

  a inaku sto ruter imas. mislam ako filtrira sekoj soobrakaj do taa adresa treba da go blokira.
   
 10. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
  за на работа ова, некој длинк модел беше.
  не блокира https

  Се работи за некои 25 компјутери, некои на linux, некои на windows од кои некои со deepfreeze се фризирани, не планирам да губам време на секој поединечно да местам. Како и да е фала на сите на одговорите, може и вака со „дупка“ во системот нека остане. Повеќе прашав оти чисто ме интересираше дали може.
  Најдов еден линк http://www.experts-exchange.com/Networking/Security/Q_24483036.html но experts-exchange.com се затворени за инфо ако не се плати, што е и во ред
   
 11. bruno_duke

  bruno_duke
  Intern

  26
  0
  8 ноември 2010
  Ruter mozes da konfiguriras da zabranuva odredena IP adresa ako toa ke ti posluzi..Probaj napraj mu vo RIP tabelite da pravi redirect ili nesto slicno, zavisi i sto ruter imas. A https, nemas potreba da go blokiras. Ne e dobro toa sekako.
   
 12. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  тоа не може да се филтрира, името на host-от оди внатре во http request-от кој е енкриптиран и потпишан и рутерот не може да се види.

  Една опција е блокирање и средување на DNS-от.
   
Слични теми
 1. CyberSpic
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,141
 2. kamikaza333
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,809
 3. kimi makedonski
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,187
 4. everest
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,316
 5. RedEvil
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  890
Вчитување...

Сподели

Вчитување...