• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kako da proveram dali operativniot sistem komunicira so mrezna karticka?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

TATJANSIM

Intern
18 декември 2007
37
0
Не можам всушност да поврзам новоинсталиран компјутер на беззична мрежа која веќе постои.
Па прво сакам да видам дали комуницира мрезната картицка со оперативниот систем Windows?
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
vaka sea.prvo proveri vo device manager dali imas instalirano driveri.ako nemas kazi da ti kazam sto da prais.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

TATJANSIM

Intern
18 декември 2007
37
0
Не знам дали имам не ми е тујка на работа ми е компјутерот
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
epa proveri prvo toa.ako ima driveri onda sve e ok.ako nema onda instaliraj od cd-to sto doaga so maticnata ploca ama posto ti e na rabota tesko deka go imas toa cd.kazi koja maticna ploca ja ima Pc-to na rabota sto ti e i ke probam da najdam driveri.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ќе треба да инсталираш драјвери за мрежната картичка а не за матичната плоча ...
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Ќе треба да инсталираш драјвери за мрежната картичка а не за матичната плоча ...
LOL sekako deka treba za mrezna karticka ama drajverite gi ima na cd-to od maticnata ploca(barem kaj mene i kaj site drugari od cela ulica:) ),sigurno ne sum tolku glup da instaliram drajveri od maticna ploca za nesto sto se vika mrezna karticka.pozdrav:bye1:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
LOL sekako deka treba za mrezna karticka ama drajverite gi ima na cd-to od maticnata ploca(barem kaj mene i kaj site drugari od cela ulica:) ),sigurno ne sum tolku glup da instaliram drajveri od maticna ploca za nesto sto se vika mrezna karticka.pozdrav:bye1:
Samo kako edna informacija da dodadam deka, na nekoi postari mashini, mora prvo da se instalira matichna t.e chipseto, posle format na primer, pa potoa da odat ostanatite drajveri.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во игра е и варијанта дека има PCI мрежна картичка, ако има постара генерација на матична плоча, која нема onboard LAN.
За понатамошните чекори, чекаме одговор за драјверите, за да не скокаме пред руда, што велат старите луѓе....:).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

TATJANSIM

Intern
18 декември 2007
37
0
Во dEVICE MENAGER PISUVA DEKA E INSTALIRAN DRAJVEROT ZA MREZNATA KARTICKA
A POTOA SO IPCONFIG VO COMAND PROMPR PISUVA DEKA KARTICKATA E DISCONNECTED, I INAKU ANTENATA NE SVETI NA KOMPJUTEROT .
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,011
Мислења
854,597
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно