1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да проверам дали е расипана графичката?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од koki, 9 ноември 2010.

 1. koki

  koki
  Gaining Experience

  252
  133
  3 Март 2010
  Е вака сеа значи од пред некое време кога го уклучувам компјутерот ми се појавуваат ветикални линии низ целиот мониот во најразлични бои (мењаат бои).Така ќе биде некое време па после ќе се појави слика некој период и пак истот.До графичката е или до драјвери за графичка?
  Не е до мониторот пошто на onboard графичка работи сипер.
   
 2. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
 3. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  531
  168
  29 Јули 2010
 4. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,261
  300
  1 Мај 2008
  Ова ти се случува и во BIOS и во Windows ? Ако ти се случува и на двете, тогаш графичката е расипана 100%, ако ти се случува само во Windows, драјверот од графичката или некоја програма ти го прави проблемов.
   
 5. koki

  koki
  Gaining Experience

  252
  133
  3 Март 2010
  Да да и во биос прави и на лоадирање на виндовс,значи 100% графичката.А може да се поправи некако или мора да се замени?Пошто е прилично нова ati radeon 4550.
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Да се провери што е расипано.
   
 7. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  obicno vakviot problem moze da se pojavi od rasipani kondenzatori (za sto ne veruvam deka e slucajot) i od pregrevanje na GPU to (sto vo poveketo slucaevi e toa)
   
 8. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,112
  1,670
  30 Мај 2010
  Од тоа прегревање мислам дека нема спас туку нова графичка. Јас имав една таква, која и ден денес работи. Ќе работи 1 час и потоа се блокира или пак не мора да работи еден час туку да и ги инсталирам драјверите веднаш блокира.
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ако ти е под гаранција тражи нова,ако не од оваа ништоо....
   
 10. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  Ништо не е готово додека Доктор СалеСк не констатира нејзина смрт :))
   
 11. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  ако е на AGP џабе ќе го мачите човекот ...
   
 12. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,598
  5,164
  20 Април 2007
  Машко
  Сеуште немам сретнато ATI Radeon 4550 на AGP :LOL:

  Најпаметно ке ти биде да си ја вратиш од кај што си ја купил и да ти дадат нова, пошто претпоставувам дека ти е под гаранција...Во спротивно шансите да се поправи е 5 : 100% ...
  Поздрав
   
 13. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Доколку не се прави ниту се враќа, вежбај СМД одлемување на неа. И со мемориичките (чипчињата) направи си приверзоци за кључеви.
   
 14. koki

  koki
  Gaining Experience

  252
  133
  3 Март 2010
  фала ви на сите,Графичката е под гаранција затоа и ме занимаше која е причината што прилично нова картичка се расипа така рзо,знам има и по 10 години служат,не е нешто посебно преоптоварувана не играм игри онака нормална работа.
  Иначе Алекс не сум по тие работи лемења и то...:)
   
 15. bruno_duke

  bruno_duke
  Intern

  26
  0
  8 ноември 2010
  Jas go imam istiot problem i ja odnesov grafickata na servis. Ednas ja popravav mi rekoa deka e ladno lemce aa jas mislam deka ne e. Ke mi se javat ke mi kazat, inace ja odnesov u DHS sistemi vo Skopje, Aerodrom. Stom mi javat sto e ke ti pisam
   
 16. koki

  koki
  Gaining Experience

  252
  133
  3 Март 2010
  могуче да е до слотот за графичка?
  Пошто која графичка и да ја ставам истиот прбоелм го дава.?
   
 17. anti-spam

  anti-spam
  Intern

  200
  10
  9 Септември 2010
  Машко
  Студент
  тогаш има големи шанси да е до слотот.
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А да го провериш и кабелот од мониторот?
   
 19. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,261
  300
  1 Мај 2008
  Провери си го и напојувањето дали ти е исправно. :)
   
Слични теми
 1. vladimir171
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,181
 2. dimitars
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,554
 3. Koen
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  827
 4. Dij@r
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,359
 5. jimmyMK
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  885
Вчитување...

Сподели

Вчитување...