1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да пристапам на фајл сервер во друга мрежа во фирмата?

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од skullmonkey, 16 Септември 2018.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Најверојатно не Unindentified network mi vika.
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,555
  4 ноември 2013
  Машко
  Брат...на серверот работиш или на некој од клиентите?
  Врати како што беше претходно, не си комплицирај со bridge-all.
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Идам да зеам клуч од главна канцеларија. Го ебав серверот.
  А бриџ ол на клиентот стаив инаку немаше нет рутерот воопшто.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,555
  4 ноември 2013
  Машко
  Правилото што ти го пишав погоре треба да го ставиш на сервееот.
  Не ставај се во бриџ!
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,212
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  А да си го вработите @HardCorec хонорарно, без да се мачиш вака? Праено недопраено читано недоразбрано, озбилен сум не се заебавам
   
  moongose, Astro, TylerMkD и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Му реков, има работа :))
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Што помага на серверот да ставам кога клиентот не излага на интернет? Не го пинга ни гугл ни серверот.
   
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,555
  4 ноември 2013
  Машко
  Не ти се натирани адресите, затоа нема нет.
  Те барам утре и ке средиме работа.
   
  На Astro и skullmonkey им се допаѓа ова.
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Му стаив у адреси 0.0.0.0/24 на 10.0.10.16 и сеа неможам са влезам у серверот. Нит има нет нит бутур. Ладна пот...
   
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,555
  4 ноември 2013
  Машко
  Си го стопил :)
  Пробај да пристапиш локално и направи disable на таа рута.
  Друг спас нема.
   
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Се врзав на лан ама кур. Незнам пто да праам.
   
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,555
  4 ноември 2013
  Машко
  Disable на рутата и не чепкај ништо друго.
  Ке те барам утре и ке е договориме работата.
   
 13. Can4sta

  Can4sta
  Баниран/a

  308
  333
  19 Јануари 2008
  Кажете што ќе праите, и како ќе го решите, ќе му се најде на некој друг.
   
 14. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко

  Прикачени датотеки:

 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,255
  8,653
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Видиш @skullmonkey ? Имало господ :D
   
  skullmonkey, bxxxn и на HardCorec им се допаѓа ова.
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На крајот @HardCorec зема и го среди. Ја му држев чадор. Ако може он да ви објасне, арно, од мене само баклава. Фала ви.
   
  HardCorec, Oktar, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,555
  4 ноември 2013
  Машко
  Да не ја цртам цела конфигурација... накратко само.

  Конфигурацијава е на Client страна

  Ставена е рута со dst.address 192.168.0.0/24 (pool-от од каде што NAS-от добива IP) со Gateway 10.x.x.x (ip адресата од VPN конекцијата каде што завршува на серверот).
  Од страна на серверот е натиран Pool-от којшто го користи VPN-от, доколку не се натираат тие адреси тогаш се нема пристап на NAS-от од надвор.
   
  philldm, Necromancer и на krema им се допаѓа ова.
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  И сеа пак незнаеш ако укашкаш нешто. :)
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,439
  1,013
  8 Декември 2009
  Немој ќе го урочиш.
   
 20. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пак ќе глушам пениси тука :))
  Фала ви.

  (Држење страв е 50% од работата :) )
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,059
  2,304
  19 Јули 2013
  Ние сме за баклавата... :)
   
 22. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  65
  60
  2 Април 2017
  Машко
  Малце со закаснување, ама дури сега ја гледам темава и многу ми се допаѓаше што темата си држи тајмлајн со апдејти од @skullmonkey со емоции, со препотување, со све :D
  Се осеќав ко да сум во некој IT Thriller филм заглавен и со нетрпение чекав да видам како ќе заврши на крај :D
   

Сподели

Вчитување...