1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да препознаам оригинален Iphone од кинески

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од loris, 12 Март 2010.

 1. loris

  loris
  Gaining Experience

  626
  54
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Кои се разликите кои визуелно може да се приметат.
  Значи тука спаѓаат и софтверските,
  Разликите во квалитет ги знам. :)

  Ова сакам да послужи за сите кои би сакале да земат Iphone а притоа да не бидат измамени.
   
 2. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  Екранот е помал и има големи пиксели,

  Settings - General - About
  тука треба да најдеш повеќе информации во врска со телефонот и верзијата на оперативниот систем.
   
 3. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Тачот е премногу осетлив, со прмал допир работаш.

  Исто во мени можеш со прст да го контролираш менувањето на мениата, кај кинескиот кога ќе свртиш целосно се врти(неможеш на пола да го чуваш).
   
 4. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,179
  8 Декември 2009
  Разлики на изглед:
  [​IMG]

  Нема потреба да пишувам повеќе едно видео вреди 1000 зборови:
  [ame]http://www.youtube.com/watch?v=M3mbLGjTfhU[/ame]
   
  1 person likes this.
 5. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  gresen ti e postot cika55 ,on prasuva za razliki pomegju Iphone i kineski Iphone (hiphone) ,a ne razlika pomegju Iphone i Iphone 3g
   
 6. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,179
  8 Декември 2009
  Па мислев дека горе пишува ОРИГИНАЛ до ајфонот па затоа..сега ќе го измениме постот нема проблем.Фала
   
 7. loris

  loris
  Gaining Experience

  626
  54
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Имам слушнато дека овој кинескиот има можност за две СИМ картички и имал TV. Мислам дека ова веднаш го открива во старт.
   
 8. username

  username
  Gaining Experience

  526
  66
  4 Јули 2009
  Машко
  Убаво кажа Delicon, само влези во телефонот на таа локација и ќе видиш што е, иначе доколку си имал прилика да држиш во рака оргинал iphone барем 15 min да го прочепкаш, нема да ти биде проблем да откриеш некој кинески. Од кинески iphone до кинески iphone има доста разлика, не е еден произведител. Некои повеке некои помалку наликуваат на iphone. Е сеа незнам дали некој извадил барем 90% сличен iphone како физички така и софтверски али како и да е за најдобро да си сигурен

  Settings - General - About

  како што кажа и деликон
   
 9. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  и јас така имам слушнато и нема wi-fi.
   
 10. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,003
  419
  17 Јуни 2008
  Скоро сите кинески имитации на полуксузните телефони го имаат ова, така да одма се осеќа дали е кинески или оригинал... И исто немаат wi-fi :)
   
 11. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  Јас имам кинески со Windows Mobile na nego. Тачот е осетлив исто како кај оргиналниот, целосно. Апликации има многу за Windows mobile. Има wi-fi, GPS, EDGE nema 3G. И се останато што има оргиналниот. Единствена разлика е што ги нема ефектите како кај оргиналниот при стартување на апликациите. Задоволен сум. Мада го платив како оргинал.
   
 12. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  122
  97
  4 Декември 2009
  Да да, има некои мобилни кои се скоро 1:1 со оргиналот, не се приметуваат баш, но нив нема да можеш да ги земеш за 60~80евра.
   
 13. Clash

  Clash
  Intern

  116
  10
  18 Јануари 2009
  Dali imash softver za kineski iphone i aplikacii, ako sakash stavi gi za simnuvanje
  pozdrav
   
 14. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  Моделот е Ciphone C6. Tи реков дека е Windows Mobile ROM-oт, модифициран да изгледа како Iphone, дечките го надградуваат и излегуваат нови подобри верзии.

  РОМ-от е компатибилен само со овие верзии на телефонот. Не се користи за други телефони.
   
 15. NikolaVendetta

  NikolaVendetta
  Intern

  41
  0
  12 Декември 2010
  Ако имаш прочепкано Iphone така кажано оригинален, мислам дека ке ти биде јасно дали е Оригинал или не, а разликите што ги има кинескиот се: има еден звучник, нема блиц, камерата му е многу послаба, јаболчето од позади се осветлува со 3 диоди, може две сим карти, има многу мала меморија и тачот работи многу по бавно..
  Зборувам за Iphone4 кинеска верзија.
   
 16. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  И оригиналот има еден звучник.
   
 17. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Знаете колку модели на кинески ајфони има:)
  Преку 10 во моментов сигурно.Од најслаба копија па до најверодостојна
   
 18. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Релативно сигурен начин е да се вметне серискиот број на сајтот на apple и да се види што ќе се појави.
   
 19. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Меморија највеќе 1ГБ, слаба камера, игла за ракување, streaming, 2 сим картички.
   
 20. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Незнам колку е стара темава.. но ке го кажам според мене најлесното како да се открие..
  прв начин е тоа што некои кинески ајфони имаат блиц кај камерата.. и многу лесно се открива.
  а вториот начин е да се проба да се изгребе јаболчето од позади (со клуч железна, паричка..) на оргиналниот ајфон неможе да се изгребе ама на кинескиот одма се гребе.
   
 21. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Тоа не важи за iphone4 зашто тој си има блиц и на оригиналот.

  А не мислам дека е мудро да се гребе јаболчето, па и да е оригинал.


  Него ме интересира, дали некој знае кинеска копија на која има ios софтвер, а не некоја имитација?
   
 22. Clash

  Clash
  Intern

  116
  10
  18 Јануари 2009
  Ако некој има софтвер за iphone 4g кинески, нека сподели.
   
 23. darkone

  darkone
  Intern

  29
  8
  3 Декември 2010
  Се познава и тоа многу лесно: Оргиналниот iPhone нема две SIM картички, има iOS оперативен систем - а не некоја негова ефтина имитација (се познава ако имаш работена на оргинал), оргиналниот iPhone има многу осетлив екран на допир додека пак на кинеските треба да го маваш со чекан, резолуцијата на екранот исто така е многу послаба кај кинеските и камерата е страшно лоша.

  A тоа за оперативниот систем - за iOS не знам, но за Android знам дека може да се инсталира на телефонот (ако може за Android сигурно ќе може и за iOS)

  Eве нешто хибрид :)

  http://ijafri.com/2010/11/09/guide-to-install-android-2-2-1-froyo-on-iphone-2g-3g-bootlace-2-1/
   
 24. Clash

  Clash
  Intern

  116
  10
  18 Јануари 2009
  Ставете адреса од каде може да се симне Android iOS, ако може.
   
 25. tazeclence

  tazeclence
  Intern

  160
  14
  4 Јануари 2009
  Ако е уклучен пред тебе одма се гледа по самите икони и распоредот на апликациите а и екранот на допир е со екстра стискање. :LOL:
   

Сподели

Вчитување...