1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да поврзам WIFI рутер да зема интернет од мобилен

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од Pane24, 16 Април 2019.

 1. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Е како да не, има IP 169.254.3.142, но друг беше муабетот модемот - такозвани рутер. :)

  off
  @Deksa
  Лоцирав каде е Космос, него дај кажи каде има најбољи симит погачи, тоа ми е исто така приоритет?
   
 2. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  624
  633
  26 Јуни 2012
  Машко
  Има APIPA, или меѓу колеги што викаат НАПИПА :D.

  Инаку да, нема конекција или одговор од DHCP сервер. Провери наново со модем/рутерот.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  @G4M3R
  Мистеријата е разрешена, станува збор за ADSL модем. :)
   
  На G4M3R и Deksa им се допаѓа ова.
 4. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Simit br.1 imas vo burekdzilnica rekord, na sam rekord vo centar, nema bolje.
  Ili br.2 vo carsija samo da mi tekne kako se vikase.... edna zenicka sama gi sprema vo dukjance na kjos...

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пиши овде кога ќе ти текне.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Бројот на антени имаат влијание на вифито претпоставувам?
  Тенда со 3-4 антени или тп-линков од сетек?

  Мислам дека ова повеќе ќе брка работа:
  TP-Link TL-WR841N 300Mbps Wireless N Router
  --- Споени мислења, 2 Јуни 2020 ---
  Не го најдов местото по име, еве на мапава кај се наоѓа, близу Космос е, на сам кош, старо дужанче со стара табла и име, само таму во цело Скопје има Симит за 10 денари и 1/4 бурек или баничка за 20 денари, прашај околу ќе ти кажат дуќанџиите.
  Независно цената, преубави се и малце се помали затоа поефтини.

  Ама мислам дека за Симит боље ти е бурекџилница „Рекорд“ кај Рекорд автобуската.

  Imgur
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Овој, и ќе го флешнеш со DDWRT, гледај рутерот само да не е ревизија 13.х.

  Screenshot from 2020-06-02 15-11-19.png
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Каде се гледа која Ревизија е?
  Пишува на него или?
   
 9. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  На кутијата и на самиот рутер од долната страна.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. the_butcher

  the_butcher
  Intern

  5
  4
  31 oктомври 2016
  Едно надополнување на апдејт на фирмвер. Јас го имам токму овој модел на рутер и на dd-wrt на сајтот има два бин фајлови. Кој да се става? factory-to-ddwrt.bin или tl-wr740nv5-webflash.bin
   
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  Едниот е за од фабричкиот фирмвер да ги "апгрејднеш" на дд-њрт, а другиот е ако веќе имаш дд-њрт да го апгрејднеш на конкретната верзија.
   
  На the_butcher и krema им се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Обавезно внимавај и која ревизија е рутерот!
   
 13. the_butcher

  the_butcher
  Intern

  5
  4
  31 oктомври 2016
  Веке имам dd-wrt но овие гледам се понови сега кога погледнав, значи вториот..
  --- Споени мислења, 8 Јуни 2020 ---
  Да го знам тоа в5 ми е.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,306
  4,837
  4 ноември 2013
  Машко
  Пред да кликниш Update, прво прекрсти се :p
   
  На krema и mdeni им се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тоа е неизбежен дел од ритуалот. :D
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 17. the_butcher

  the_butcher
  Intern

  5
  4
  31 oктомври 2016
  До толку ли е страшно? :D
   
 18. krema

  krema
  Professor

  11,065
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не, почитувај инструкции и ќе биде се` во ред.
   
  На the_butcher му/ѝ се допаѓа ова.
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  За tplinkot јас ти гарантирам дека ќе можиш да го користиш така. За да те упатам, во нивниот софтвер има едно WDS bridge, шо е уствари то шо ти треба. Ама, внимавај, ко ќе се поврзиш на мрежата, и ако мрежата по некое време го смени каналот, тогаш ќе мораш ресет на тплинкот и наново конектирање. Така го користев пред неколку години за да земам инт од кај комшија :)
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Spiritu go zemav i povrzav, super si raboti, TP-LINK rules :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  TP-LINK и rules некако не ми оди баш баш реченицата :) за буџет верзија, ок е, ништо посебно. колку за ова, ќе ти брка работа, ама не очекувај нешто којзнае шо...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...