1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да поврзам TV со PC ?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од paraglajder, 21 ноември 2011.

 1. paraglajder

  paraglajder
  Gaining Experience

  193
  100
  9 Јануари 2008
  Значи пред некое време пробав сам да го поврзам PC со TV и резултатот беше - ми изгоре графичката.

  Сега имам нова графичка - ATI Radeon 9250 и сакам да ја поврзам со телевизорот (не е LCD, обичен телевизор со доста голем дисплеј и рамен екран). Графичката има S Video излез, купив кабел што со едната страна флева во тој излез а од другата страна има две буксни - црна и црвена, за во телевизорот.

  Телевизорот има A / V влез, шолт за видео и црвен и бел (лево и десно) за аудио...

  Користам Windows XP.
  Секој совет е добредојден, благодарам однапред.
   
 2. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,056
  1,649
  30 Мај 2010
  Исклучен телевизор и исклучен компјутер.
  Повржуваш S-Video на Графичка и Video на телевизорот (Audio не можат да ти бидат функционални).
  Вклучуваш телевизор и ставаш во мод AV.
  Го вклучуваш компјутерот и се молиш од прва да профункционира бидејќи ако не даде слика, тогаш треба да почнеш да се зезаш со софтверот за графичката и нејзините сетинзи.
   
  На georgij и paraglajder им се допаѓа ова.
 3. paraglajder

  paraglajder
  Gaining Experience

  193
  100
  9 Јануари 2008
  А не треба да најпрво подесиш нешто во Display Properties -> settings ?

  [​IMG]
   
 4. paraglajder

  paraglajder
  Gaining Experience

  193
  100
  9 Јануари 2008
  Благодарам на одговорот. Само, пред да го направам ова дали треба да направам некакви подесувања во Display Properties -> settings, нешто како клонирање на дисплејот или слично?

  EDIT: Се извинувам за двојниот пост но нешто се испоремети странава или мојот прелистувач...
   
 5. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,056
  1,649
  30 Мај 2010
  Значи кажав претходно.
  Првин пробај од прва да вклучи. Сум имал доста случаеви каде од прва дава слика (сите беа nVidia карти), но ако не биде така тогаш ќе мора да ги разгледаш тие сетинзи.
   
 6. vanconikov

  vanconikov
  Intern

  19
  6
  20 Април 2010
  Jas imav konektirano 8500GT so s izlez i obicen tv vo video vlez kako sto kaza steff_maja samo moras vo setinzi da namestis na clone i koj da ti bide primaren monitor, so toa sto slikata ke ti bide posiroka od TV-to :).
   

Сподели

Вчитување...