1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да поврзам surround 5.1 со лап топ

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од Vlado.T, 2 Септември 2011.

 1. Vlado.T

  Vlado.T
  Intern

  233
  13
  28 Мај 2010
  Машко
  Имам сораунд LG, и сакам да го поврзам со лап топот, па помош околу тоа...:D
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,116
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако лаптопот има оптички или spdif излез тогаш само кабел ти треба. Ако има само за слушалки џекче тогаш неможеш. Тој аналоген излез може само 2 канала да свири.
   
 3. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Zavisi kakov e saraundot pasiven ili aktiven ,zavisi od toa kakvi izlezi imas na lap topot ,dali e stereo ili imas nekoja dopolnitelna karticka za 5.1 ,ako e aktiven saraundot dali go deli virtuelno stereo signalot na 5.1 itn.
  Ima mn faktori koi treba da se zemat vo predvid .
  Ako lap topot ima stereo izlez (sto najverojatno e taka) i saraundot ti e aktiven so virtuelna podelba na 5.1 od stereo togas e mn lesno ,se kupuva samo eden kabel dva pina edna strana mala banana druga strana i si gi privrzuvas i tolku ,ako ne e takov togas ima komplikacii malce :)
   
 4. Vlado.T

  Vlado.T
  Intern

  233
  13
  28 Мај 2010
  Машко
  Еве сликии
  [​IMG]
  http://imageshack.us/photo/my-images/217/20110902121837.jpg/[/IMG

  [url]http://imageshack.us/photo/my-images/217/20110902121837.jpg/[/url]
  [url]http://imageshack.us/photo/my-images/196/20110902121944.jpg/[/url]
   
 5. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Се убаво, сега уште да ни кажеше дали имаш активен или пасивен сараунд, тоа значи дали Lg ти се само звучниците или имаш и плеер со нив, што чим се Lg мислам дека имаш и двд плеер со нив значи се пасивни звучниците, и како 5.1 не можеш да поврзеш туку како 2 канален стеро, тоа со дигиталниот треба да имаш дигитален исто влез на двд плеерот. А пошто немаш ќе треба да го поврзиш аналогно стерео, значи иди купи си aux кабел, боцни во лап топот воцни во аудио ин на двд и стај го на aux двд-то или на која и да е опција што означува aux и ќе добиеш стерео звук.
   
 6. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  @vlavot
  ima aktiven saraund ete i slika od nego bar kolku jas sto vidov

  @Vlado.T
  ova e 5.1 channel vlezovi ,nema virtuelno delenje na signalot od stereo,taka da najednostavno moze da ti bide da go povrzes sarraundot za dvd pa kompjuterot so dvd to ili u kraen slucaj mozes da napravis samo 2 zvucnika da ti rabotat so lap topot .
  Ke kupis edno kabelce kakvo sto ti kazav 2 pina mala banana i ke go napravis ,ne sum siguren imase edno vreme i mala banana ali so povekje pinovi ali toa ne cini zaradi toa sto nema delenje na zvukovite i mozes da si go zafrknes saraundot.

  Ako se odlucis za opcijata da ti rabotat dva zvucnika togas moj predlog e pinovite na F/L i F/R da gi stavis za prednite da ti rabotat ,tie se sateliti koi se za site zvuci
   
 7. Vlado.T

  Vlado.T
  Intern

  233
  13
  28 Мај 2010
  Машко
  Значи се одлучив за начинот преку двд, средив се помеѓу двд-то и сораундот, сега како двд-то со лап топот? Видов нешто има само VGA output, и Scart output...
   
 8. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  daj prati slika od dvd to od pozadi da vidime dali ima AUX ali pretezno site imaat ,ako ima AUX vlezovi (2 zenski pinovi) togas kupi si kabelce 2 pina od ednata stana i mala banana od drugata ili otidi vo prodavnici za kompjuteri ili audio oprema i pobaraj kabel za povrzuvanje kompjuter so sistem i ke ti dadat
   
 9. Vlado.T

  Vlado.T
  Intern

  233
  13
  28 Мај 2010
  Машко
  Немаа.. Има само од скарт, и од вегеа... Јас купив такво кабелле и од скартот двата излеза од аудио ги поврзав и бананата во пц... Ама само два звучника ми работат.. Може имам згрешено помеѓу двд-то и сораундот, зошто не ми се совпаѓаа тие S/L и сличноо.. Не знам што да правам :S :S
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,116
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Види дури и да го направиш да свири на сите звучници тоа нема да има благе везе со 5.1 затоа што излезот на лаптопот тие е аналоген со 2 канали. Он и да ги раздели на сите звучници, DVD-a или рипови со AC3, DHT или што ја знам нема да ги слушаш онака како што треба.

  Ако свири само на 2 звучника види ова што ти викаа погоре, virtual surround или некоја слична опција во двд-то. Пошто рече дека си му бапнал влез преку скарт не верувам дека ќе најдеш ама пробај.
   
  1 person likes this.
 11. cobanin

  cobanin
  Intern

  35
  4
  2 Февруари 2010
  Точно е тоа што ти пиша ARMac, неможеш да извадиш 5.1 излез од твојот лаптоп, иако го поврзеш на DVD. Исто ке добиеш од прилика ако поврзеш surround-от директно со лаптоп со преку AUX и да уклучиш преку бластерот virtual surround.
  Ти треба еден ваков gadget
  http://www.amazon.com/gp/mpd/permalink/mLXPNSVEZ7TUE/ref=ent_fb_link
  за да добиеш 5.1
  п.с ако си љубител нема да згрешиш со ова :D
   
 12. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Cim nema vlezovi za aux tvoeto dvd ne ni veruvam deka ima opcija da vituelizira zvuk od stereo vo 5.1 vo toj slucaj ti ostanuva samo da proveris
   
 13. Vlado.T

  Vlado.T
  Intern

  233
  13
  28 Мај 2010
  Машко
  Џабе, зборев со едно другарче ке ми набави појачало, па мислам дека ке успеам со тоа...
   

Сподели

Вчитување...