1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да поврзам кулер?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од arjan, 24 Септември 2008.

 1. arjan

  arjan
  Intern

  123
  0
  25 Јануари 2008
  ako moze da mi kazete kako da go povrzam kulerot ako moze pobrzooooo
   
 2. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Не е брат така едноставно плукни залепи, треба да каеш каков кулер, за што служи итн.
   
 3. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Од кога поврзување кулер спаѓа во ИТ Сигурност ? :))

  Преместете ја темава.
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,516
  25,585
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  GO ubacuvas cekceto od kulerot na maticnata i gotovo
   
 5. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,261
  300
  1 Мај 2008
  Абе ако е со црвена, жолта и црна жица, го ставаш у конекторот за кулер на матичната. Ако имаш црна и црвена, ги ставаш на жолтата и црната жица од напајањето. Значи, црвената ќе оди на жолтата жица, а црната на црната.

  Само пази, кога поврзуваш вака со две жици што е, да не ја споиш црната со жолтата или црвената. Тогаш, ако напајањето нема заштита од краток спој, чао, пријатно.

  И, како шо кажаа народот погоре, објасни за шо ти е кулерот...
   
 6. arjan

  arjan
  Intern

  123
  0
  25 Јануари 2008
  ama toa ne znam kaj da go stavam na koe mesto
   
 7. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Веројатно мислиш за CPU килер.

  Е сега има повеќе видови, ако е процесорот амд подруго, ако е интел подруго.
  После секој кулер разлилно се става.
  Ако е доволно сложен сигурно има упатство, во спротивно сам би требало да го сватиш.

  Затоа ако не можеш да се снајдеш сам, а не знаеш каде да најдеш сам упатство дај го називотна кулерот, а и матичната.
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,516
  25,585
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ako e za CPU a najvervatno e za takov togas treba da imas edni mali 3pina odma levo od procesorot (pod default najcesto se naoga tamu) nemozes da go utnes...a ako se raboti za dopolnitelen kuler ondak treba da baras ist takov pin nekade na plocata
  Ako nesto ne e jasno prasaj ke ti objasnam so sliki po detalno
   
 9. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Абе не му е гарант проблем да го закачи напојувањето, проблем му е да го монтира на матична.
   
 10. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  А да го напишеш моделот на кулерот, или барем постирај слика, и објасни што сакаш - како да го ставиш на плоча или како (и каде) џекчето да го приклучиш на плоча?
  Дајте луѓе, научете се да ги објаснувате желбите/барањата/молбите/проблемите како треба. Ние не сме Видовити Милан па да знаеме што сакате.......:p.
   
 11. arjan

  arjan
  Intern

  123
  0
  25 Јануари 2008
  aj slika
   
 12. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Човек, објасни за што кулер сакаш да монтираш и на што и каков кулер?
   
 13. arjan

  arjan
  Intern

  123
  0
  25 Јануари 2008
 14. arjan

  arjan
  Intern

  123
  0
  25 Јануари 2008
  abe go citele vnatre kukisteto i nasekajki gi izvadile zickite na kulerot od maticnata i ne znaat kaj bile staveni
   
 15. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,261
  300
  1 Мај 2008
  Ти личи ова на кулер?

  Според мене е напајање, АТХ.
   
 16. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  А за кулер на матичната збориме или? БТВ, тоа погоре не е модел на кулер/матична/процесор туку спецификации на напојување. Ај слика стави тука.
   
 17. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,261
  300
  1 Мај 2008
  :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:........

  Леле бре...
  Ако е кулерот од процесор, ќе го пикниш у најблискиот конектор за кулер од процесорот. Ако е дополнителен кулер, пикни го у друг слободен конектор.

  А процесор мислам дека знаеш што е, како изгледа, и каде се наоѓа, така да нема да го промашиш.
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,516
  25,585
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ako se raboti za CPU kuler butni go Tuka a ako ti e za drug poseben kuler togas Tuka
   
 19. trakilaki

  trakilaki
  Intern

  1,084
  18
  15 Мај 2008
  :LOL::LOL::LOL::krshiglava::ligavenje::D
   
 20. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  n00b си брат без навреда, нека ти го среди некој комшија, доволно е слабо познавање од компјутери.
   
 21. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  147
  76
  24 Јуни 2008
  Машко
  Бапни го дека влева и готово.
  П.С. Ако нејке бутај со сила :D
   
 22. the_unpredictable

  the_unpredictable
  Intern

  120
  12
  18 Август 2008
  Patem ako ne dojdesh ovdeka do resenie odi na google ili youtube i ke najdes Tutoriali eden kup kako se stava kuler ili sto vekje e problemot.:D pozz...
   
 23. trakilaki

  trakilaki
  Intern

  1,084
  18
  15 Мај 2008
  Sega za sega covekot ne me uveri deka stanuva zbor za kuler posto atx-500w p4 e napajanje.....e sega posto covekot ne kaza sto napravil a spored posledniot post (spored mene) stanuva zbor za napajanje .... a koj go znae mozda kulerot na napajanjeto mu riknal.....ama pa toa e druga filozofija:)
   
 24. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Нема човекот доволно хардверско познавање за да биде во можност да ни го објасни проблемот.
   

Сподели

Вчитување...