• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да поврзам десктоп компјутер преку Мобилен интернет?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Дали може некој да ми објасни како да поврзам десктоп компјутер преку мобилен интернет?

Да го уштекам како УСБ уред? Ама не ми дава избор да му кажам дека ќе биде „модем“, телефонов.

Или да упалам Блутут на телефонов, па некако преку тоа, м?

Сега пробав да додадам нова врска, Mobile Broadband. Ја листа Македонија и Т-Мобиле ама после не знам што треба.

Користам Убунту 16.04
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,533
1,151
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Стај си мобилниот преку усб, и на телефонот уклучи си USB tethering. Толку.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,340
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Settings ---> Connections ---> Mobile HotSpot And Tethering ---> Usb Tethering.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,340
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,846
4,222
Ethermine
www.facebook.com
Го ставаш во непотребни трошкови, не биди геј! :D
Брате сите се стремиме на бежичното а ние му препорачуваме да си ја ака главата со кабли поврзувања .... А и плус тоа телефонот може да си го шета низ собата и пак да биде поврзан на интернет преку него . Верувај ми јас овоа сум го користел 5 години додека не земав ЛТЕ модем од вип.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,340
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Брате сите се стремиме на бежичното а ние му препорачуваме да си ја ака главата со кабли поврзувања .... А и плус тоа телефонот може да си го шета низ собата и пак да биде поврзан на интернет преку него . Верувај ми јас овоа сум го користел 5 години додека не земав ЛТЕ модем од вип.
Резултатите што ке ги добие преку WiFi (на тој начин како што велиш), нема никогаш да бидат подобри отколку на USB (Trust Me).
Ако сака да користи WiFi тогаш треба да има добар телефон или некое 3G/4G модемче за да има саглам резултат, во спротивно ке биде тиња.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Ок, ок. Гледам има и други можности. Прво да ја научам оваа со телефонов ко што треба. За повеќе не се секирам.

Иначе, вчера гледав 2 документарци, секој во траење од по саат време. Значи 2-2.5 ГБ податоци отидоа(Имам 20ГБ за трошење).

Сега телефончето ми вика дека на Телеком-МК картичата е преполна со податоци. Значи со стримањето на документарците, препоставувам, се полни телефонов со кеш податоци.

Дали знаете како да го исчистам за пак да го користам, да си гледам видевца?
Во кои поставки да чепкам уствари?
Имам и СД картичка од 16ГБ во телефонов. Дали може да се искористи некако?

Еве и слика од екранчето:

tmobile.jpg
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #12

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,314
3,672
Скопје
На десктоп компјутер, нели стои во насловот :)
Да проверам. Нема ништо кеширано на телефонот ако гледаш на десктоп. Телефонот тогаш служи како модем а модемите не кешираат пренесени податоци. Нешто друго ти ја полни меморијата
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,593
11,924
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не е „преполна со податоци“ туку ти покажува „колку податоци поминале низ неа“. Не знам дали лимитот од 5,00 GB е правилно наместен (дали таа СИМ картичка, односно операторот, односно твојот договор со него, ти дава толку бајти да с`мкнеш месечно).

Нема што да се чисти таму.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Не е „преполна со податоци“ туку ти покажува „колку податоци поминале низ неа“. Не знам дали лимитот од 5,00 GB е правилно наместен (дали таа СИМ картичка, односно операторот, односно твојот договор со него, ти дава толку бајти да с`мкнеш месечно).

Нема што да се чисти таму.
Па ставив 20 гига, значи можам да распалам со Јутуб :D
А што, нешто ќе му се деси на телефончево ако пројдат 5 гига? :D

Еве да надополнам со слика:

tmobile1.jpg
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,593
11,924
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
5 Gb е подразбираното (default) на Андроид, си местиш колку ти е тебе (или колку сакаш да потрошиш) вака.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,578
Мислења
821,130
Членови
28,240
Најнов член
kadi babe
На врв Дно