1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да поврзам DeepCool CF120 RGB кулери

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Mao, 18 oктомври 2019.

 1. Mao

  Mao
  On your way to fame

  975
  508
  5 Јуни 2007
  Машко
  Здраво,

  Имам Matrexx 55 куќиште, коешто има опција за поврзување на кулери 12в- Јас земав од горенаведените кулери кои што се со 3 пина, и никако неможам да ги поврзам со кабелот кој што оди со куќиштето пошто е 4 пински.

  Кои ми се опциите тука, дали треба да купувам некој посебен хаб или контролер за ргб/то или да одам да ги вратам од кај што сум ги купил пошто вака не пасуваат.

  Фала однапред
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 2. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Нема врска кукиштето.
  Можно е матичната да има. Ако има провери дали се компатибилни со боите, односно распоредот на жиците и јачината на струјата.

  Второ, најверојатно единствена опција, ти е контролер од истата фирма.

  Едит: Сега гледам и на сајтот кај нив. На матична само треба. Нема потреба од контролер.
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,432
  13,548
  23 Јануари 2008
  Манга
  Физички не може да ги поврзе, тие се aRGB кулери со 3 пина, на матичната има 4. Му треба контролер.
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Нема да работи и без едното? Секако на конекторот не ми е ваљда затворен влезот за иглата.

  Идеално би било да може софтверски да се праи преместивање на струите на пиновите на матичната. Тоа би било многу јако. Уше да се нафати некој од идиотиве да го убави...
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,898
  2,476
  21 Јануари 2011
  Машко
  Какво ладење со светлечки кулери, врати ги тие детски играчки, земи си пари назад.
  Тргни тоа страничниот капак од куќиштето да видиш што е вентилација.
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  За ќеф не се дискутира. Не биди ерекшн килер :)
   
  dejan_str, Маша и на Вајкинг им се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,432
  13,548
  23 Јануари 2008
  Манга
  затворен е...
  1015857-2_v75b-8v.jpg
   
 8. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,898
  2,476
  21 Јануари 2011
  Машко
  Абе ок, разбирам ја мерак ама што ќе излади со "светлечки" "кулерчиња"? Има да зоврие при интензивна работа.
  Леле уште боја да контролира :)
   
 10. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  61
  83
  3 oктомври 2018
  Машко
  Најубаво да ги вратиш тие вентилатори и да земеш со 4 пина.
  Кај нас матичните со 3 пина се ретки и доста скапи, а исто и контролери и хабови скоро и да нема или се прескапи.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
 11. Mao

  Mao
  On your way to fame

  975
  508
  5 Јуни 2007
  Машко
  Во ќесето со кулерот одат 2 типа на приклчни кабли, со 3пина и со 4 ама без едно, фактички пак 3 пина.

  Имам 4 кулери кои сакам да ги врзам во daisy chain, за да можат да работат сите синхронизирано. Еве сега моментално вклучив еден од кулерите директно на матичната и работи. Ама како да ги приклучам останатите 3? Со куќиштето дојде екстендер кабел со 4пински приклучоци а и искрено не гледам кабел со кој би ја поврзал матичната со тој екстендер, многу е кратко каблето.

  Кога ги купив кулерите ми ги дадоа во зип бегс и внатре кулер и 2та типа на кабли. Леџит е ова?
   
 12. Mao

  Mao
  On your way to fame

  975
  508
  5 Јуни 2007
  Машко
  Дали RGB Hub ќе заврши работа и дали знае некој кај може да се најде кај нас?
   
 13. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,182
  838
  1 Јуни 2016
  Го ѕирна ова?
   
 14. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Е ова е цена за хаб. Не од NZXT - 4 факинг иљади!!!! 4000!!
   
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Колку бе брат треба да лади? 4 вентилатори има у кукиштето. Ќе го замрзне. Колку па греат ледовите е друга ствар :)
  Дизајн е тип работа. У случајов минимално да не речам ич не смета на перформансите. :)
  Кас сум тазе на ргб и нема гостин на кои не сум му се пофалил, а он со воздушка да си отиде.
   
  На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mao

  Mao
  On your way to fame

  975
  508
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ова е хаб за фанови, не е за ргб. За фанови имам хаб што си оди со Gamer Storm AIO ладењето точно сите 4 кулери да ги напојува, ама за ргб немам решение.
   
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,898
  2,476
  21 Јануари 2011
  Машко
  Море да го пуштам да копа има цела спална соба да ја згреам на 21 степен у јануари месец. :D
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  52
  42
  13 Февруари 2018
  Машко
  Еве сличен случај, ако нешто ти се најде како идеја од мојов случај, пробај си среќа.
  Купив јас ново куќиште, Deepcool Earlkase V2 RGB. Тоа иде со pre-installed RF120 RGB cooler.
  ОД тоа што побарав по нетов, видеов дека RF e 12V(4 пина), a CF e 5v(3 пина). Што е конкретната разлика неам појма.
  RGB кулерот можев да го поврзам на матична да дува, но не и да свети, бидејќи немав таков слот на матичната(H170 ProGaming).
  12V кабелот не е поврзан со матична!

  Но бидејќи куќиштево има контролер, кој има sata прилучок, јас кулерот го споив со контролерот, а после контролерот со сата кабелот, со напојувањето, користејќи следен кабел. Сега, ем кулерот врти, истиот и се контролира(боја и начин на светење) преку контролерот од куќиштето.

  Се надевам успеав да објаснам ЈАС што направив, па ако имаш услови за слично, пробај.
   
 19. Mao

  Mao
  On your way to fame

  975
  508
  5 Јуни 2007
  Машко
  Vo mojot slucaj kontrolerot r na maticna, odnosno maticnata go kontrolira rgb-to. Edinstven problem e sto imam 4 fan-a, a nemam nacin da gi vrzam vo daisy chain za da svetat site. Napojuvanje za niv imam. Zatoa mislam deka mora da se kupi hub.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 20. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  52
  42
  13 Февруари 2018
  Машко
  Со моево експериментирав и успеав. Ма да сеа не можам да ги сихронизирам со графичката, али мање битно тоа.
  Мојов случај ти го прикажав како пример, со надеж дека ќе ти помогне(немам појма што кабли има твоето куќиште).

  Ако куќиштето е следното, за истото пишува следно: The RGB lighting strip in the front, is easily controlled by manual button or via motherboard; extra connectors are ready for motherboard SYNC control with any combination with other DEEPCOOL/GAMER STORM brand 12V RGB devices;

  Сака да каже дека само предниот дел се контролира со копче, додека внатрешно со софтвер? o_O
   
 21. Mao

  Mao
  On your way to fame

  975
  508
  5 Јуни 2007
  Машко
  Лед лентата напред на куќиштето може да се поврзе во daisy chain со другите контролери директн она матична. Меѓутоа, конекторите на куќиштето се 12V со 4 пина како што си прочитал, а кулериве што ги земав се со 3 пина 5v. Тука ми фали некој си конвертер ваљда, незнам што точно. Малце е хаос ова со кулериве искрено се каамм што го купив и куќиштето и кулерите од анхоч пошто се распар али самиот сум си крив :)
   
 22. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,182
  838
  1 Јуни 2016
 23. Mao

  Mao
  On your way to fame

  975
  508
  5 Јуни 2007
  Машко
 24. Mao

  Mao
  On your way to fame

  975
  508
  5 Јуни 2007
  Машко
  Доколку некој тука на форумов продава RGB Hub нека ми пише слободно нека понуди.
   
 25. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Полу оф топик,
  [​IMG]

  Се уклучува уопште фан на ова или само за лед ленти е наменето? Како одат тие фанови со лед? Со два посебни кабли?
   

Сподели

Вчитување...