1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Како да поврзам DeepCool CF120 RGB кулери

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Mao, 18 oктомври 2019.

1. Mao

Mao
    Gaining Experience

919
    462
    5 Јуни 2007
    Машко
    Здраво,

Имам Matrexx 55 куќиште, коешто има опција за поврзување на кулери 12в- Јас земав од горенаведените кулери кои што се со 3 пина, и никако неможам да ги поврзам со кабелот кој што оди со куќиштето пошто е 4 пински.

Кои ми се опциите тука, дали треба да купувам некој посебен хаб или контролер за ргб/то или да одам да ги вратам од кај што сум ги купил пошто вака не пасуваат.

Фала однапред

На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
  2. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,979
    3,100
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Нема врска кукиштето.
    Можно е матичната да има. Ако има провери дали се компатибилни со боите, односно распоредот на жиците и јачината на струјата.

Второ, најверојатно единствена опција, ти е контролер од истата фирма.

Едит: Сега гледам и на сајтот кај нив. На матична само треба. Нема потреба од контролер.

3. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,054
    12,575
    23 Јануари 2008
    Манга
    Физички не може да ги поврзе, тие се aRGB кулери со 3 пина, на матичната има 4. Му треба контролер.

4. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,979
    3,100
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Нема да работи и без едното? Секако на конекторот не ми е ваљда затворен влезот за иглата.

Идеално би било да може софтверски да се праи преместивање на струите на пиновите на матичната. Тоа би било многу јако. Уше да се нафати некој од идиотиве да го убави...

5. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,848
    2,434
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Какво ладење со светлечки кулери, врати ги тие детски играчки, земи си пари назад.
    Тргни тоа страничниот капак од куќиштето да видиш што е вентилација.

6. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,979
    3,100
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    За ќеф не се дискутира. Не биди ерекшн килер :)

dejan_str, Маша и на Вајкинг им се допаѓа ова.
  7. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,054
    12,575
    23 Јануари 2008
    Манга
    затворен е...
    1015857-2_v75b-8v.jpg

8. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,979
    3,100
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
  9. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,848
    2,434
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Абе ок, разбирам ја мерак ама што ќе излади со "светлечки" "кулерчиња"? Има да зоврие при интензивна работа.
    Леле уште боја да контролира :)

10. PeGi998

PeGi998
    Gaining Experience

50
    65
    3 oктомври 2018
    Машко
    Најубаво да ги вратиш тие вентилатори и да земеш со 4 пина.
    Кај нас матичните со 3 пина се ретки и доста скапи, а исто и контролери и хабови скоро и да нема или се прескапи.

Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација

11. Mao

Mao
    Gaining Experience

919
    462
    5 Јуни 2007
    Машко
    Во ќесето со кулерот одат 2 типа на приклчни кабли, со 3пина и со 4 ама без едно, фактички пак 3 пина.

Имам 4 кулери кои сакам да ги врзам во daisy chain, за да можат да работат сите синхронизирано. Еве сега моментално вклучив еден од кулерите директно на матичната и работи. Ама како да ги приклучам останатите 3? Со куќиштето дојде екстендер кабел со 4пински приклучоци а и искрено не гледам кабел со кој би ја поврзал матичната со тој екстендер, многу е кратко каблето.

Кога ги купив кулерите ми ги дадоа во зип бегс и внатре кулер и 2та типа на кабли. Леџит е ова?

12. Mao

Mao
    Gaining Experience

919
    462
    5 Јуни 2007
    Машко
    Дали RGB Hub ќе заврши работа и дали знае некој кај може да се најде кај нас?

13. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,016
    720
    1 Јуни 2016
    Го ѕирна ова?

14. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,979
    3,100
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Е ова е цена за хаб. Не од NZXT - 4 факинг иљади!!!! 4000!!

15. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,979
    3,100
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Колку бе брат треба да лади? 4 вентилатори има у кукиштето. Ќе го замрзне. Колку па греат ледовите е друга ствар :)
    Дизајн е тип работа. У случајов минимално да не речам ич не смета на перформансите. :)
    Кас сум тазе на ргб и нема гостин на кои не сум му се пофалил, а он со воздушка да си отиде.

На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mao

Mao
    Gaining Experience

919
    462
    5 Јуни 2007
    Машко
    Ова е хаб за фанови, не е за ргб. За фанови имам хаб што си оди со Gamer Storm AIO ладењето точно сите 4 кулери да ги напојува, ама за ргб немам решение.

17. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,848
    2,434
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Море да го пуштам да копа има цела спална соба да ја згреам на 21 степен у јануари месец. :D

На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mr.47

Mr.47
    Intern

32
    30
    13 Февруари 2018
    Машко
    Еве сличен случај, ако нешто ти се најде како идеја од мојов случај, пробај си среќа.
    Купив јас ново куќиште, Deepcool Earlkase V2 RGB. Тоа иде со pre-installed RF120 RGB cooler.
    ОД тоа што побарав по нетов, видеов дека RF e 12V(4 пина), a CF e 5v(3 пина). Што е конкретната разлика неам појма.
    RGB кулерот можев да го поврзам на матична да дува, но не и да свети, бидејќи немав таков слот на матичната(H170 ProGaming).
    12V кабелот не е поврзан со матична!

Но бидејќи куќиштево има контролер, кој има sata прилучок, јас кулерот го споив со контролерот, а после контролерот со сата кабелот, со напојувањето, користејќи следен кабел. Сега, ем кулерот врти, истиот и се контролира(боја и начин на светење) преку контролерот од куќиштето.

Се надевам успеав да објаснам ЈАС што направив, па ако имаш услови за слично, пробај.

19. Mao

Mao
    Gaining Experience

919
    462
    5 Јуни 2007
    Машко
    Vo mojot slucaj kontrolerot r na maticna, odnosno maticnata go kontrolira rgb-to. Edinstven problem e sto imam 4 fan-a, a nemam nacin da gi vrzam vo daisy chain za da svetat site. Napojuvanje za niv imam. Zatoa mislam deka mora da se kupi hub.

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

20. Mr.47

Mr.47
    Intern

32
    30
    13 Февруари 2018
    Машко
    Со моево експериментирав и успеав. Ма да сеа не можам да ги сихронизирам со графичката, али мање битно тоа.
    Мојов случај ти го прикажав како пример, со надеж дека ќе ти помогне(немам појма што кабли има твоето куќиште).

Ако куќиштето е следното, за истото пишува следно: The RGB lighting strip in the front, is easily controlled by manual button or via motherboard; extra connectors are ready for motherboard SYNC control with any combination with other DEEPCOOL/GAMER STORM brand 12V RGB devices;

Сака да каже дека само предниот дел се контролира со копче, додека внатрешно со софтвер? o_O

21. Mao

Mao
    Gaining Experience

919
    462
    5 Јуни 2007
    Машко
    Лед лентата напред на куќиштето може да се поврзе во daisy chain со другите контролери директн она матична. Меѓутоа, конекторите на куќиштето се 12V со 4 пина како што си прочитал, а кулериве што ги земав се со 3 пина 5v. Тука ми фали некој си конвертер ваљда, незнам што точно. Малце е хаос ова со кулериве искрено се каамм што го купив и куќиштето и кулерите од анхоч пошто се распар али самиот сум си крив :)

22. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,016
    720
    1 Јуни 2016
  23. Mao

Mao
    Gaining Experience

919
    462
    5 Јуни 2007
    Машко
  24. Mao

Mao
    Gaining Experience

919
    462
    5 Јуни 2007
    Машко
    Доколку некој тука на форумов продава RGB Hub нека ми пише слободно нека понуди.

25. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,979
    3,100
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Полу оф топик,

Се уклучува уопште фан на ова или само за лед ленти е наменето? Како одат тие фанови со лед? Со два посебни кабли?

Сподели

Вчитување...