1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да поврзам 5,1 Surround на PC ?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од AlexM, 19 Март 2009.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Имам 5,1 Surround Set и сакам да го поврзам на PC со интегрирана звучна картица значи има три за микрофон,звучници и Line in. Вуферот иди со кабел со три излези за front,rear,sub/cent.Ако ги поврзам трите излеза од вуферот на mic,spek,line in приклучоците на PC добивам звук само на предните сателите,вуферот и задните сателитеи не свират,во XP имаше опција да се направат сите три излеза,и да се добива можност да се поврзи 5,1 по front,reat,sub/cent редослед користам Win7 и не можам да се снајдам,Молам за помош.
   
 2. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Барај во Control panel нешто во стил, Sound settings, sound manager и сл. Ете кај мене преку Sound Effect Manager во Control panel, вака оди поставувањето на 5.1 звукот:

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 3. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Да вака е на XP во Vista и сега во Win7 нема толку опции,никако не можам да конфигурирам 5,1 ОС ги чита само како два обични звучници приклучени на Sound приклучокот еве види:
  [​IMG]
  како што можи да се види Surround spekers опцијата не можи да се селектира еве[​IMG]

  Ако има некој на Vista конфикурирано 5.1 нека пиши,друг начин е да си купам звучна.
   
 4. dragonV

  dragonV
  Intern

  198
  14
  10 Декември 2008
  Пробај во Select full -range speakers одштиклирај Front left and right потоа штиклирај го тоа Srround speakers и види дали ќе биде
   
 5. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Неможи да се штиклира и откако ќе се отштиклира Select full Range.
  Ја има само опцијата Stereo,нема 6Ch и 2Ch во претходниот чекор,дали има некое програмче за HD Audio Менаџирање ?Ако знај некој нека кажи PLS
   
 6. dragonV

  dragonV
  Intern

  198
  14
  10 Декември 2008
 7. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Ги имам исталирано најновите абдејти за HD Audio не е до драјверот,автоматски се инсталира драјвер за зувчната со инсталирањето на Windowsot и потоа се абдејтира.
  Друго решение?
   
 8. bube_bodom

  bube_bodom
  Intern

  141
  6
  24 Јануари 2009
  Машко
  А нешто не те разбрав, рече дека сараундот работел во виндоус ХР???
   
 9. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  :LOL: нема опција во HD Audio менаџерот за 6CH и 2CH да се подеси во Win7-ката кај мене,во XP можиш без проблем да менваш Stereo,6ch,2ch итн. види ги сликите од HD Audiо погоре.
   
 10. Dark_angelMKD

  Dark_angelMKD
  Gaining Experience

  558
  53
  4 Декември 2008
  Машко
  Компјутерски Сервисер/Веб Дизајнер/Програмер
  Не можеш да го наместиш тоа без драјвер за звук (во случајов за виндовс 7)зашто виндовс 7 при самата инсталација инсталира драјвери ама само за стерео а за сараунд ти треба драјвер.Пробај да спуштиш драјвери за виндовс 7 ако воопшто има(Со виндовс 7 проблем се драјверите) инсталирај ги па кажи што стори:D
  позз

  Ако ти е онборд звучната најдобро е да појдеш на страната од производителот на матичната и да симнеш драјвери за звук за виндовс 7 ако има:D

  Јас имав таков проблем со вистата и кога инсталирав оригинален драјвер за звук од цд-то од матичната плоча се си беше ок а за виндовс 7 мора да има драјвери на нет ако нема на цд-то:p
   
 11. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Средено,потребно беше да инсталирам драјвер што поддржва Win7 како што кажа Dark_angelMKD фала мн.
  Realtek 2.19 за Vista 32/64 е компатибилен и со Windows 7 и работи без проблем,сега 5.1 Surronud-от работи нормално без проблем.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...