• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да поврзам 2 PC на поголемо растојание?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Amazonce

Intern
2 мај 2007
19
0
www.amazonce.amazon-r.com
Сакам да поврзам 2 компјутери мрежно на дестинација некаде околу 200 до 300 метри... па саакам да ми кажете дали е можно и како е најдобро тоа да се изведе?
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Па сепак е можно. Преку VPN (Virtual Private Network) можеш да го направиш тоа, а ако не тоа доколку се сетам на инаков начин ќе ти кажам.
 

bojan_an

Intern
5 јануари 2008
96
1
druze moze i bezicno da se povrzes so bezicen ruter, dve bezicni mrezni kartici normalno a i ke ti treba da si kupis i antena za da ti go pojaca wi-fi signalot od ruterot, takva antena imam sretnato samo vo anhoch ima edna za 2200 den. mislam deka ke ti zavrsi rabota bidejki pokriva od 600 do 650 metri
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Или со обичен кабел а на средина некој рутер... можеби ќе падне брзината ама ќе работи некако .)

Или поголема категорија на кабел и гигабитни картички
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
823,253
Членови
28,063
Најнов член
Vektor666
На врв Дно