• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да поставам фајл на www.mkd.net?

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
mislam deka treba da objasnis poveke

dali e strana dokument ili sto

se moze da e fajl

dokolku ti e strana za glavna mora da imas index.php ili .html
dokolku ti e falj ja editiras stranata i stavis link

mozes i da ne stavlas celu adredu nego samo /(direktorium kaj ti e pocnuvajki od root) se do fajlot

vo sekoj slucaj objasni poveke sto sakas
 

CyberWizard

Intern
7 април 2008
31
0
Mislam deka saka da ja zakaci pocetnata strana. Za da ja zakacis treba da ti e imenuvana kako index.html ili index.php. Toa mozes da go napravis direktno preku Kontrolniot Panel na stranata na mkd.net ili preku nekoj FTP Client.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Искрено сакам да ти помогнам но неможам да го разберам целосно проблемот

Може повеќе информации?
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Ако сакаш да следиш стандарди, во фолдерот на страната ќе имаш 3* работи, index.html, images фолдер и html фолдер. Сите слики одат во images и сите останати страни одат во html. Се што ќе линкаш од страните треба да има relative path, не absolute.
Што би значело дека ако сакаш да вметнеш слика во главната страна (index), ќе пишуваш <img src="images/image.jpg">, наместо на пример целата локација <img src="C:/websites/mysite/images/image.jpg">

*плус некои додатни .css или слично, каде што е потребно
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
bi bilo dobro da spustas FTP client nekoj pr. CoreFtpPro ili Lite
i mnogu lesno ke snajdis vo tvojot server na mkd.net, probaj pa pisuvaj pak ako ima nesto ke ti pomognam
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,213
Мислења
858,235
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно